استاندار: امسال ۱۵۵ کیلومتر رودخانه در آذربایجان‌غربی لایروبی می‌شود

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت تقویت همکاری های بین بخشی برای لایروبی رودخانه ها بر اساس مطالعات و در نظر گرفتن جوانب زیست محیطی و منابع طبیعی جهت مهار سیل گفت: تا پایان سال جاری، میزان لایروبی رودخانه ها در استان  به ۱۵۵ کیلومتر خواهد رسید.

محمدمهدی شهریاری روز شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب آذربایجان غربی افزود: از ابتدای امسال ۸۰ کیلومتر رودخانه در استان لایروبی شده و تا پایان سال نیز ۷۵ کیلومتر دیگر لایروبی می شود.

وی اضافه کرد: از سال ۳۱۹۳ تا ابتدای امسال با اعتبار ویژه ستاد احیای دریاچه ارومیه، ۱۲۶ کیلومتر رودخانه لایروبی شده است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: از این میزان ۱۰۲ کیلومتر لایروبی مربوط به سال گذشته است.

شهریاری با اشاره به اینکه پیش بینی های هواشناسی از بارش های سنگین در اسفند ماه خبر داده، اظهار کرد: شرکت آب منطقه ای با هماهنگی فرمانداران باید با بهره گیری از امکانات شهرستانی نسبت به لایروبی رودخانه ها و پیشگیری از وقوع سیل اهتمام ورزند.

وی گفت: سیستم های هشدار دهنده سیل در هواشناسی و آب منطقه ای باید تقویت شود و شهرداری های استان نیز در خصوص تخصیص امکانات اطلاع رسانی شهری برای اعلام پیام های هشدار در خصوص سیل همکاری جدی با دستگاه های متولی داشته باشند.

وی در ادامه بر لزوم برخورد با تخریب کنندگان خطوط انتقال آب بویژه در پیرامون سد شهرچایی ارومیه تاکید کرد و گفت: تقویت نظارت ها، پیگیری و اجرای حکم قضایی علیه تخریب کنندگان و کم کردن مراحل دادرسی از جمله مواردی است که باید برای صیانت از منابع آب لحاظ شود.

به گزارش ایرنا، لایروبی نکردن روخانه ها یکی از مهمترین عوامل نرسیدن آب رودخانه ها طی سال های گذشته به دریاچه ارومیه و همچنین بروز سیلاب های شدید در داخل شهرها بوده که این معضل با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید تا حدود زیادی رفع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها