برگزاری گرامیداشت شهیدان سلیمانی و المهندس در محل شهادت

بغداد – ایرنا- مراسم گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس و «حاج ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق شنبه شب در محل شهادت این عزیزان در نزدیک فرودگاه بین المللی بغداد برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که از ساعت ۹ امشب به وقت محلی (۹ و نیم شب به وقت تهران) تا ۲ بامداد ادامه می یابد، هزاران نفر از اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان به همراه شماری از شخصیت های سیاسی و دینی و فرماندهان و نیروهای سازمان الحشد الشعبی حضور دارند.

شرکت کنندگان با روشن کردن شمع یاد و خاطره شهیدان سلیمانی و المهندس را که در حمله ناجوانمردانه آمریکا به شهادت رسیدند، گرامی داشتند.

سرودهایی هم در مدح و ستایش رشادت های این فرماندهان شهید درحال پخش است و در کنار سکویی که بقایای خودروهای شهیدان سلیمانی و المهندس روی آن قرار داده شده، دسته گل هایی برای ادای احترام به این عزیزان قرار داده شده است و قرار است این یادمان امشب رسما افتتاح شود.

قراردادن بقایای خودروهای باقیمانده فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس در روبروی محل شهادت آنها برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره این عزیزان و به عنوان اولین فاز اجرایی ایجاد یادمان آنها است.

همچنین قرار است در جریان مراسم امشب چند تن از فرماندهان الحشد الشعبی سخنرانی کنند.

این مراسم در جهت پیمان بستن دوباره با این شهیدان برای تداوم راه آنها و گرفتن انتقام خون این عزیزان و تاکید بر بیرون کردن اشغالگران آمریکایی از عراق برگزار شده است. مراسم مشابهی نیز امشب در کنار مزار شهید ابومهدی المهندس در نجف اشرف برگزار شده است و مراسم گرامیداشت دیگری نیز در شهر کربلای معلی اکنون در حال برگزاری است.

شهرها و مناطق مختلف عراق از بیش از یک هفته پیش شاهد ویژه برنامه های گرامیداشت سالگرد ترور فرماندهان شهید در قالب گردهمایی، آیین های یادبود، برگزاری نمایشگاههای عکس و فیلم و نشست های تخصصی بررسی حقوقی این ترور و شکایت در دادگاههای بین المللی علیه عاملان و آمران آن است.

همزمان خیابان های شهرهای مختلف عراق از جمله پایتخت و بزرگراههای این کشور به پوسترها و بیلبردهای بزرگی از تصاویر دو فرمانده شهید با عنوان «شهادت و حاکمیت» مزین شده است.

مجالس ترحیم مردمی و پخش پویا نماها و ویژه برنامه های مستند، تحلیلی و خبری از رسانه های مختلف عراق نیز همچنان ادامه دارد و زیارت مزار شهید ابومهدی المهندس در نجف اشرف و تجدید بیعت با فرماندهان شهید از دیگر آیین های امسال است.

همچنین مسئولان و روسای احزاب و جریان های سیاسی مختلف و رهبران گروههای مقاومت عراقی به طور جداگانه در فراخوان های خود خواهان مشارکت هرچه گسترده تر در راهپیمایی میلیونی فردا در میدان التحریر در مرکز بغداد شده اند.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک از پهپادهای ارتش این کشور، به شهادت رسیدند.

در پیامد این اقدام تروریستی کاخ سفید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه چندین فروند موشک بالستیک را به سمت پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق شلیک کرد.

در پی این موشک باران، پنتاگون در چندین مرحله و به صورت تدریجی اعلام کرد که تعداد ۱۱۰ نفر از نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد دچار آسیب مغزی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

این جنایت پلید آمریکا علیه فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس باعث شد که نمایندگان منتخب مردم عراق در پارلمان این کشور مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از کشورشان را تصویب کنند تا مرحله دیگری از مبارزه مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار جهان