بیانیه گام دوم به ترمیم کاستی های گام اول انقلاب می پردازد

کرمان - ایرنا - مدیرحوزه های علمیه کشور گفت: بیانیه گام دوم همگان را به ترمیم نقصان و کاستی هایی که در گام اول انقلاب بود فرا می خواند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، آیت الله اعرافی در نشست تبیینی و خبری بیانیه گام دوم انقلاب با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت سالروز شهادت سردار سلیمانی افزود: در ۴۰ سال گذشته با همه دستاوردها با آسیب های اقتصادی، علمی، دانشی و ساختاری مواجهه بودیم و بیانیه گام دوم همه را فرا می خواند تا خلا، آسیب و کاستی های گام اول انقلاب را رفع کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه بیانیه گام دوم همراه با سند الگوی ایران اسلامی پیشرفت است و از منظرهای مختلف قابل تحلیل و تفسیر است اظهار داشت: بر روی بیانیه گام دوم انقلاب طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای بسیار کار شده و جمع بندی این بیانیه بسیار هنرمندانه، منصفانه، واقع بینانه و امیدبخش است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: در تئوری کلام انقلاب اسلامی مجموعه‌ای از دوگانه هایی وجود دارد که در بیانیه گام دوم انقلاب و سخنان رهبری مورد توجه و مدنظر است.

وی گفت: هنر امام و تئوری انقلاب این بوده است که دوگانه‌ها از جمله اسلام و استکبار، اسلامیت و جمهوریت، اسلامیت و ملیت، مذهب و اسلام، نظام اسلامی و انقلاب اسلامی به جمع مناسبی رسیده است.

اعرافی افزود: گاهی کشوری اندیشه دینی و معرفتی کلان ندارد و وارد در معرکه هویت ساز نمی شود اما زمانی یک ملت مسلمان است هویت آن لااقل از ۲ جز اصلی تشکیل می شود و مشخصات ملیت را دارد و یک بعد اسلامی را داردکه  تئوری انقلاب اسلامی جمع این دو گانه است.

وی ادامه داد: اما نهضت های گوناگون در منطقه پدید آمده که در جمع این ۲ عاجز بوده اند و یا اسلامیت را کنار نهادند و یا خیلی کمرنگ شمردند که در انقلاب اسلامی به جمع این ۲ مقوله توجه شده است .

وی همچنین بیان داشت: در اندیشه انقلاب اسلامی این ۲ قابل جمع است و در عمل هم نشان داده شده هر گاه اندیشه اسلامی در خدمت جامعه قرار بگیرد عنصر ملیت و تمامیت آن هم بیشتر محفوظ می ماند.  

اعرافی در ادامه حاج قاسم را یک ایرانی اصیل و متعصب به مسائل ایران و پرچمدار رویکرد امت اسلامی عنوان کرد و گفت: ایشان نشان دادند که می شود امت و ملیت را با هم جمع کرد.

وی افزود: مذهب - اسلام از دو گانه های پرچالش ما در جهان اسلام است و حاج قاسم از نمادهای جمع این دو گانه است و به زیبایی این جمع را در شخصیت خود نشان داد و چهره ای که داعش را شکست داد از عتبات عالیات و شعائر مذاهب با زیباترین وجه و با کمال جانفشانی دفاع کرد این چهره قدرت برخورد فلسطین با اسرائیل را افزایش داد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان داشت: نخبگان باید طرح‌هایی ارائه کنند که دوقطبی‌ها را حل کند و به همگرایی برساند و مرزها را هم مشخص کند که در استان کرمان گام‌های خوبی برای عملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب برداشته شده است.

وی با اشاره به نقد  ۲۷۰ استاد حوزه علمیه در برنامه‌ریزی مفصلی بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: در پرتوی آن نقد پیشنهاداتی دادند که خدمت رهبری تقدیم شد و ایشان نیز تشویق کردند .

اعرافی افزود: برش‌های استانی در اسناد بالادستی یک راهبرد است به طور مثال سند تحول آموزش و پرورش می‌تواند خیلی بهتر از آنچه در سطح کلان کشور است در آموزش و پرورش کرمان برش بخورد .

وی همچنین یکی از مشکلات در اسناد کشور را نبود راهکاری برای عزم، اجماع و تفاهم نخبگان دانست و گفت: همچنان تاکید بر این است برای نماندن کارها روی کاغذ یک الگوی کار جهادی متناسب با کار اداری در بیانیه گام دوم انقلاب طراحی شود و امیدواریم این استان در همه قلمروها و ساحت ها قدم های بزرگی را بردارد و در پرتو این شهادت یک کرمان نو و جدید و پیشرفته تری ساخته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها