مشکلات یک طرح بزرگ اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس بررسی شد

مشهد- ایرنا- مشکلات طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در خصوص تولید کودهای شیمیایی در سرخس طی نشستی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوطه بررسی و راهکارهای لازم برای حل آنها اتخاذ شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی روز شنبه در این نشست گفت: واحد تولید کودهای شیمیایی از جمله طرحهای بزرگ سرمایه گذاری استان در منطقه ویژه اقتصادی سرخس است که تاکنون اجرای کل طرح ۳۰ درصد و تامین و نصب ماشین آلات مورد نیاز آن حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.

علی رسولیان افزود: تاکنون برای این طرح اقتصادی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا شده، ۴۰۰ میلیارد ریال و پنج میلیون یورو هزینه شده که با اجرای کامل این طرح هزار تن کود شیمیایی در روز تولید می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات این طرح در ارتباط با ترخیص ماشین آلات مورد نظر به میزان ۲۰ تن ورق فولادی، کوئل و لوله در مجموع به ارزش ۳۰۰ هزار یورو از گمرک می‌باشد که در این ارتباط با مشکلاتی مواجه شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: مقرر شد به استناد "بند ۳ ماده ۲۰ قانون تنظیم بخش مقررات تسهیل نوسازی صنایع کشور و ماده ۱۱۳ قانون برنامه سوم توسعه"، ورود موقت مواد اولیه کالاهای متعلق به واحدهای تولیدی دارای پروانه تاسیس یا پروانه بهره برداری و بر مبنای ماده ۵۱ حقوق گمرکی در زمره کالاهای مجاز تلقی شود و سرمایه‌گذار با پرداخت حقوق ورودی، ماشین آلات مورد نظر خود را از گمرک ترخیص کند.

وی افزود: در مقابل ترخیص ماشین آلات مورد نیاز این واحد تولیدی از گمرک، سرمایه گذار متعهد شد حقوق ورودی به میزان ۲۳ میلیارد ریال را پرداخت و ظرف ۶ ماه آینده طرح تولیدی کودهای شیمیایی خود را به طور کامل به اجرا برساند. 

رسولیان ادامه داد: مشکل دیگر سرمایه‌گذار این طرح دریافت ارز از طریق بانک مرکزی بود که مقرر شد طی رایزنی با بانک صنعت و معدن بتوان از طریق اتخاذ روشهایی ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه این واحد را تامین کرد.

منطقه ویژه اقتصادی سرخس که به دلیل موقعیت جغرافیایی و راهبردی خود در کانون کشورهای عضو اکو قرار گرفته، به عنوان دروازه طلایی ورود به کشورهای آسیای میانه، چین، روسیه و پل ارتباطی بازارهای مهم تجاری آسیای مرکزی با کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و کشورهای افغانستان و پاکستان شناخته می شود.

فعالیت این منطقه ویژه اقتصادی همزمان با افتتاح راه آهن مشهد - سرخس - تجن با حضور رهبران و نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور جهان در سال ۱۳۷۵ آغاز شد.

این منطقه در ۱۵۰ کیلومتری شرق مشهد و ۱۵ کیلومتری شهر سرخس، از شمال و شرق با کشور ترکمنستان هم مرز است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha