افتتاح ۴۴ طرح قالب پویش ملی گام مهم دولت برای نصف جهان

اصفهان- ایرنا- بررسی گزارش‌ها و نتایج پویش‌های"هر پنجشنبه یک افتتاح" و "_الف_ ب_ ایران" تاکنون در اصفهان با افتتاح ۴۴ طرح زیربنایی بخش‌های آب، برق و حمل و نقل، توسعه ماندگاری را برای این استان رقم زده که تحقق خواسته دیرینه اهالی بوده که اکنون از مزایای آن بهره مند شده اند.

به گزارش ایرنا، ایجاد و تامین زیرساخت‌های انرژی و توسعه زیربناهای جاده‌ای از جمله اولویت‌ کشورهای مختلف برای توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود که در پی آن بخش های مختلف صنعتی، شهری، روستایی، کشاورزی، تولیدی و اقتصاد به تکامل و ارتقا می‌رسند.

امروزه با گسترش شهرها و مناطق مختلف از یک‌سو و صنایع و مجموعه های تولیدی از یک سوی دیگر باید زیرساخت‌های مواصلاتی و تامین انرژی از جمله آب و برق برای آنان تأمین باشد تا بتوانند در بستر این زیرساخت‌ها و توسعه خود را ادامه دهند.

بر همین اساس دولت تدبیر و امید در این زمینه در سال‌های گذشته با عملکرد رو به رشد به ویژه در مقوله‌های آب و برق و حمل و نقل، زیرساخت‌ها و طرح‌های زیربنایی این صنعت را در کشور افزایش داد و گام‌های موثری برداشت.

کاروان "هر پنجشنبه یک افتتاح"، پویش "_الف_ب_ایران"، پویش "تدبیر و امید برای جهش تولید" نشان می‌دهد دولت برای تقویت و تکمیل زیرساخت‌های کشور و تحقق جهش تولید و آماده‌سازی کشور در سال ۹۹ برنامه‌ای مدون، هدفمند و زمان‌بندی شده دارد.

این۲ پویش ملی و دولتی از ابتدای پاییز تاکنون سبب اجرا و افتتاح ۴۴ طرح و پروژه زیربنایی و زیرساختی عظیم و راهبردی در بخش‌های آب، برق و حمل و نقل را در استان اصفهان شده است.

برنامه ریزی دولت در تامین آب و برق بویژه در سال گذشته و امسال با اجرای پروژه‌های زیربنایی شتاب بیشتری گرفته است و در قالب پویش #هر_هفته_الف_ب_ایران پیش رفته است.

در قالب این پویش که رضا اردکانیان وزیر نیرو برای افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق مطرح کرد ۲۲۷ پروژه با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال ۱۳۹۸ در ۳۱ استان کشور به بهره‌برداری رسید.

این پویش که سال گذشته با وجود تحریم های ظالمانه جمهوری اسلامی به خوبی اجرا و در هر استان هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شد، سال جاری نیز با ۲۵۰ طرح و هزینه ۵۰ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان کشور تا پایان سال اجرا می شود.
یکی از اهداف «پویش هرهفته_الف_ب_ایران» تعامل دو سویه با جامعه برای ارائه عملکرد، همکاری و بازخورد و استفاده از نظرات ارزشمند و مدیریت توام عرضه و تقاضا است.

اجرای ۲۵۰ طرح بزرگ در صنعت آب و برق کشور

امسال در قالب پویش هر هفته #الف ب-ایران بهره برداری از ۲۵۰ طرح بزرگ در بخش آب و برق به مردم وعده داده شده بود که تا کنون ۱۹۵ طرح آن افتتاح شده است.

بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای این طرح‌ها بود باقی مانده طرح ها نیز تا پایان سال بهره برداری خواهند شد.

جمع روستاییانی که در طول فعالیت دولت تدبیر و امید از دسترسی به شبکه های آبرسانی سالم و پایدار برخودار شده اند به بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید و به گفته وزیر نیرو تلاش می شود علاوه بر این ۱۲ هزار و ۱۸۲ روستایی که در این دولت تاکنون از این نعمت بهره مند شده اند تا نیمه سال ۱۴۰۰ و تحویل دولت به دولت سیزدهم به بیش از ۱۰ میلیون نفر در مجموع برسد.

رضا اردکانیان با بیان اینکه از این تعداد ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ناشی از طرح هایی است که در دولت تدبیرو امید اجرایی شده است خاطرنشان کرد: این کاروان فعالیت خود را تا پایان سال طبق برنامه ادامه خواهد داد. 

وی با بیان اینکه  از مجموع ۲۵۰ پروژه، ۵۰ پروژه ساز و کاری است ادامه داد: این طرح‌ها،  پروژه‌هایی هستندکه موجب تسهیل و تسریع در اجرای پروژه‌های ساخت و سازی،‌ کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت خدمت‌رسانی و گشایش بیشتر در این عرصه و همچنین ورود فناوری‌های نوین به عرصه صنعت آب و برق خواهد شد .

وزیر نیرو افزود:‌ از ابتدای دی ماه تا حدود پایان دهه نخست مرداد ۱۴۰۰ که آخرین روزهای فعالیت دولت دوازدهم خواهد بود ۱۸۰ روز کاری به عنوان یک فرصت در اختیار ماست که برنامه‌ریزی دقیقی در قالب سه سرفصل برای این مدت انجام شده است.

اردکانیان  یکی از این برنامه ها را  اجرای طرح‌های ساخت و سازی شامل احداث نیروگاه‌ها،‌ سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی،‌ تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب و سایر تجهیزات در بخش آب و برق برای تولید، انتقال و توزیع این دو کالای راهبردی و همچنین جمع‌آوری فاضلاب، تصفیه و استفاده مجدد از آن دانست.

وزیر نیرو سرفصل دوم فعالیت ها را، طرح‌های ساز و کاری عنوان کرد که تسهیل کننده مسیر همه فعالیت‌های صنعت آب و برق و بویژه موجب تحول و گشایش در این عرصه در بحث هزینه‌ها و همچنین افزایش بهره‌وری و سرعت گردش کار و خدمت‌رسانی به مردم خواهد بود.

به گفته وی،‌ سرفصل سوم هم تحت عنوان ریل‌گذاری برای دولت آینده است که مجموع پروژه‌هایی است که در این ۱۸۰ روز کاری خود را موظف به آغاز آنها خواهیم کرد  برای این که در دولت آینده تداوم پیدا کرده و به بهره برداری خواهد رسید.

نگاهی به طرح‌های آبرسانی و زیرساخت‌های مرتبط در اصفهان حاکیست که هفت سال اخیر با هدف تامین آب پایدار و تحقق تصفیه فاضلاب سه هزار و ۷۲۴ کیلومتر لوله‌گذاری در این استان انجام شده و بخش بیشتری از مردم شهرها و روستاها را از نعمت آب سالم و بهداشتی بهره مند کرده است. 

در همین ارتباط ۲ روز مانده به آغاز پاییز امسال عملیات آبرسانی به ۴۰۰ روستا در ۲۰ استان در همدان و از طریق برقراری ارتباط تصویری وزیر نیرو آغاز شد که سهم استان اصفهان بهره برداری از طرح تامین آب پایدار ۳۲ روستا بود.

این طرح در قالب هفته بیست و یکم پویش بزرگ "هر هفته؛ الف_ب_ایران" گنجانده و در مجموع برای آبرسانی به این روستاها ۳۷۹ میلیارد تومان اعتبار سرمایه گذاری صورت گرفت و با آبرسانی به این روستاها ۲۸۱ هزار نفر از آب آشامیدنی سالم و پایدار برخوردار شدند.

تامین آب پایدار ۳۲ روستای استان اصفهان

در قالب این طرح هشت هزار و ۲۰۰ نفر از ساکنان ۳۲ روستای استان که پیش از این بصورت غیر پایدار از آب آشامیدنی برخوردار بودند بصورت پایدار و دائم تامین می شود.

اعتبار این طرح ۲۵ میلیارد بود روستاهایی در شهرستان‌های اصفهان، اردستان، نجف آباد، گلپایگان و چادگان از این نعمت بهره مند شدند.

بر اساس طرح مورد اشاره پروژه‌های اصلاح و توسعه خطوط انتقال و شبکه توزیع آب به طول ۱۰ کیلومتر، احداث، بهسازی و ارتقای پنج باب حوضچه شیرآلات و شیرخانه تاسیسات مربوط به انشعاب‌ گیری، بهسازی، تعویض پمپ و شیرآلات افزایش ظرفیت، افزایش توان برق و اصلاح در ۲ ایستگاه پمپاژ انجام گرفت.

بنا به اظهارات مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان تصریح کرد: پس از اجرای موفق یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی، این نهاد آبرسانی به روستاها را در اولویت برنامه ریزی‌های سال ۹۹ با همتی مضاعف در راستای تحقق شعار جهش تولید پیگیری خواهد کرد.

هاشم امینی در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: در نخستین گام برای تامین آب آشامیدنی پایدار بیش از ۷۰ روستا که در حاشیه شهرها قرار و امکان اتصال به شبکه شهری را دارند برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان تصریح کرد: تامین آب آشامیدنی پایدار بیش از ۷۰ روستا که در حاشیه شهرها قرار و امکان اتصال به شبکه شهری را دارند بعنوان یکی از اولویت‌های این نهاد برنامه ریزی شده است.

به گفته امینی تامین آب پایدار و اتصال ۳۲ روستای استان به شبکه آب شهری در شهرستان‌های اصفهان، اردستان، نجف آباد، گلپایگان و چادگان شهریور امسال با ۲۵ میلیارد ریال اعتبار انجام شد.

امینی افزود: خطوط انتقال و شبکه توزیع آب مناطق شهری با صرف بیش از ۷۰ میلیارد تومان در ۱۱۸ کیلومتر و خطوط آبرسانی و شبکه توزیع در ۱۱۰ روستای استان به طول ۱۹۱ کیلومتر و با صرف افزون بر ۵۷ میلیارد تومان انجام شد، اجرای کلکتور و شبکه جمع آوری فاضلاب به طول ۱۰۵ کیلومتر و با هزینه بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان و نصب ۱۶ هزار فقره انشعاب آب با حدود ۹ میلیارد تومان و ۱۹ هزار و ۸۰۰ انشعاب فاضلاب با صرف بیش از ۲۵ میلیارد تومان از جمله دیگر پروژه‌ها بود.

آنطور که کارشناسان آب می‌گویند نباید از یاد برد که جدا از ارائه آب سالم و بهداشتی به مردم تامین منابع آبی دائم از اهمیت بالایی برخوردار است، برنامه ریزی، پیگیری، همت و شتاب در اجرای طرح‌های تامین آب حوضه آبریز زاینده رود و مناطق مرکزی ایران بویژه اصفهان بگونه‌ای است که افق جبران کمبودهای شدید در منطقه و بخصوص احیای دوباره این رودخانه و در نهایت توسعه همه جانبه استان رقم می‌زند.

طرح‌های زیرساختی برق اصفهان در قالب پویش هر هفته #الف_ب_ایران

آنطور که کارشناسان امر مطرح می‌کنند تامین برق از اصلی ترین نیازهای اولیه شهرها و مردم از یک سو و صنایع از سوی دیگر است، نمی‌توان انتظار پیشرفت و رونق اقتصادی داشت در حالیکه زیرساخت‌ها بطور کلی و انرژی در گام بعدی تامین نشده باشد.

استان اصفهان با ۲۴ شهرستان و بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی دارد و بی شک این تعداد از مراکز صنعتی و تولیدی روز به روز توسعه می‌یابند و تامین انرژی آنها بویژه برق اهمیت دارد.

در همین پیوند سی و نهمین برنامه افتتاح جشن تولید و سی و چهارمین هفته پویش هر هفته #الف_ب_ایران در روزهای گذشته از دی با مراسم بهره‌برداری از ۲۶ پروژه صنعت آب و برق با ارزشی بیش از ۲۷ هزار میلیارد ریال با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری آغاز شد.

اعتبار این طرح‌ها ۲ هزار و ۷۶۱ میلیارد تومان در چهار استان آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان و مازندران بود.

از ۲۶ پروژه‌ای که در دستور کار پویش الف_ب_ایران قرار گرفت، چهار پروژه در استان آذربایجان‌غربی، سه پروژه در اردبیل، ۹ پروژه در اصفهان و ۱۰ پروژه در استان مازندران بهره برداری شد.

۹ پروژه زیربنایی برق اصفهان با هدف کمک به صنعت

افتتاح ۹ پروژه زیربنایی برق در استان اصفهان متشکل از ایستگاه‌های توزیع، اتصالات فوق توزیع، اتصالات انتقال و نیروگاه مقیاس کوچک از دیگر طرح‌های افتتاح شده بود.

اعتبار این طرح‌ها حدود ٨٠٠ میلیارد تومان اعلام شده و پروژه‌ها شامل ایستگاه‌های توزیع، اتصالات فوق توزیع، اتصالات انتقال و یک نیروگاه مقیاس کوچک است.

ایستگاه ۴۰۰ به ۶۳ کیلوولت هسنیجه(از توابع مهردشت شهر علویجه در شمال غربی استان)، ایستگاه ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت شهرستان لنجان، ایستگاه سیار ۶۳ کیلوولت شهر گز، ایستگاه سیار ۶۳ کیلوولت شهرک صنعتی بزرگ اصفهان از جمله این طرح‌هاست.

بخشی از اتصالات فوق توزیع پست کهندژ، اتصالات انتقال پست هسنیجه، اتصالات انتقال لنجان و بخشی از اتصالات فوق توزیع پست لنجان دیگر طرح‌ها را شامل می‌شود.

پست ۴٠٠ به ۶۳ کیلوولت هسنیجه با اعتباری معادل ۳۲۰ میلیارد تومان در زمینی به مساحت ١٩ هکتار با ۲ قسمت ۴٠٠ و ۶٣ کیلوولت در مجاورت شهرک بزرگ صنعتی اصفهان یکی از پروژه‌های مهم و زیربنایی صنعت برق است.

این پست یکی از پنج پستی است که با اعتبار بانک توسعه اسلامی و با هدف افزایش پایداری شبکه سراسری، کاهش افت ولتاژ مصارف صنعتی، تامین دیماند(تقاضای برق) مصرفی متقاضیان و مشترکان منطقه شمال اصفهان و افزایش قابلیت اطمینان برق رسانی به مشترکان به بهره برداری رسید.

ظرفیت پست لنجان بعنوان طرحی دیگر ۳۲۰ مگاولت آمپر است در این پروژه که در مساحتی بالغ بر ۶.۲۵ هکتار در غرب اصفهان و در مجاورت شهرک صنعتی فولاد احداث شده ۲۸۰ میلیارد تومان هزینه شد.

این پست با هدف افزایش پایداری شبکه و تامین دیماند مصرف متقاضیان و مشترکان منطقه مرکزی اصفهان و تغذیه پست‌های ۶۳ فولاد آلیاژی، نوید منگنز، فولاد سپهر، شهرک فولاد، خمیر و کاغذ اترک، آجر نسوز آذر و زرین خودرو احداث شد و قابلیت اطمینان برق رسانی و تامین برق شهرک‌های صنعتی مجاور را دارد.
اعتبار بهره برداری از پست سیار شهر شهر گز در شمال اصفهان ۱۰ میلیارد تومان اعلام شده و قابلیت تامین برق مشترکان صنعتی کشاورزی تجاری و خانگی را دارا خواهد بود.

با توجه به نیاز روز افزون استفاده از انرژی برق به خصوص در بخش صنعت و شهرک‌های صنعتی، تقاضای افزایش خرید بار مصرفی در شهرک بزرگ صنعتی اصفهان وجود داشت و بهره‌برداری از این طرح که برای آن ۱۰ میلیارد تومان هزینه شد قادر خواهد بود نیاز این بخش را مرتفع کند.

همچنین پروژه‌های اتصالات فوق توزیع با هدف تامین برق و قابلیت مانور و پایداری شبکه برق احداث شد.

باید بدانیم که نیروی برق آبی گسترده‌ترین شکل استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می شود، این نوع نیروگاه‌ها در مقیاس بزرگ بیشتر از ۱۰ مگاوات در اطراف سدها  و نیروگاه‌های کوچک کمتر از ۱۰ مگاوات در مسیر رودخانه ها احداث می‌شود.

البته نیروگاه‌های مقیاس کوچک تنها در نیروگاه‌های برق آبی خلاصه نمی‌شود بلکه دارای انواع دیگری مانند نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و گازی است.

دهمین نیروگاه مقیاس کوچک اصفهان وارد مدار شد

در همین راستا دهمین نیروگاه مقیاس کوچک این خطه به صورت ویدئو کنفرانس با دستور رییس جمهوری همزمان با طرح‌های مشابه در دیگر استان‌ها در قالب پویش « #هر_هفته_الف_ب_ایران » افتتاح شد.

هزینه ساخت این نیروگاه ۱۰ مگاواتی بالغ بر ۱۱۲ میلیارد تومان و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اعلام شده است.

عملیات ساختمانی نیروگاه مذکور از سال ۹۰ و در حوالی شهرک امیرکبیر آغاز شد و در سال ۹۳ به اتمام رسید و  با اتمام ساختمان طرح یاد شده خرید ماشین‌آلات نیروگاه با عقد قرارداد با بانک مربوطه جهت تأمین منابع مالی انجام و اجرای شبکه گازرسانی به طول سه کیلومتر و احداث ایستگاه گاز پنج هزار متر مکعبی آغاز شد.

اجرای شبکه دو مداره هوایی به طول سه هزار و ۲۰۰ متر از این نیروگاه تا پست ۶۳ به ۲۰ کیلو ولت امیرکبیر در سال ۹۸ انجام شد و در نهایت دیزل ژنراتورها هفته گذشته نصب و راه اندازی شد و پلمب کنتور در همان زمان انجام گرفت.

ماشین‌آلات نیروگاه  شامل پنج دستگاه دیزل ژنراتور گازسوز از شرکت آلمانی MTU است و  هم اینک ۱۰ نفر به طور مستقیم و پنج نفر به طور مستقیم در این نیروگاه مشغول به کار شده‌اند.

به گفته متولیان امر  افزایش ظرفیت تامین برق، فضا را باز می‌کند تا صنایع کشور بتوانند بیش از پیش رشد کنند بنابراین ورود ٧۶۵ مگاولت آمپر ظرفیت جدید ترانس به مدار استان اصفهان تامین برق شهرک‌های صنعتی را بطور کاملتری در پی خواهد داشت.

۵۹۰۰ مگاوات مصرف برق در اصفهان

اکنون ظرفیت بالایی در حدود پنج هزار و ٩٠٠ مگاوات مصرف برق در استان وجود دارد و ترانس ها فضا را بیشتر می‌کند تا برقی که باید به شهرک‌های صنعتی برسد بدون هیچ گونه مشکلی تامین شود.

در این ارتباط مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در گفت و گو با ایرنا، تامین برق و قابلیت مانور و پایداری شبکه را از جمله مهم‌ترین مزایا و نتایج طرح‌های این استان برشمرد.

رسول موسی رضایی خاطرنشان کرد: ظرفیت تامین برق در مناطق مختلف شهری و روستایی در دولت یازدهم و دوازدهم با سرعت بالاتری پیش رفت و طرح‌های متعددی در این هفت سال به بهره برداری رسید.

وی تصریح کرد: طرح‌های زیربنابی و زیرساختی برق این منطقه در سال‌های گذشته با شتاب قابل توجهی رو به جلو حرکت کرده است.

۲ طرح فرودگاهی اصفهان در پویش «هر پنجشنبه یک افتتاح»

کاروان «هر پنجشنبه یک افتتاح»، پویش «الف. ب. ایران»، پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید» نشان می‌دهد دولت برای تقویت و تکمیل زیرساخت‌های کشور و تحقق جهش تولید و آماده‌سازی کشور برای ورود به قرن جدید، در سال پایانی برنامه‌ای مدون، هدفمند و زمان‌بندی شده دارد.

در همین راستا در قالب «هر پنجشنبه یک افتتاح» در آبان امسال ۲ طرح توسعه فرودگاهی با اعتبار ۲ هزار و ۶۵۴ میلیارد ریال با دستور رییس جمهوری در اصفهان به بهره برداری رسید.

این طرح‌ها شامل طرح توسعه ترمینال پروازهای بین المللی و تاسیسات مربوطه و توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیما (اپرون) می شود، با بهره برداری از طرح توسعه ترمینال پروازهای بین المللی فرودگاه اصفهان مساحت این ترمینال از ۶ هزار متر به ۱۵هزار متر مربع افزایش پیدا کرد و یک هزار متر مربع نیز به موتورخانه و تاسیسات آن اختصاص یافت.

ترمینال مورد اشاره با اعتبار ۷۶۷ میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران احداث شده است.

توسعه زیرساخت‌ها برای پذیرش همزمان پروازهای بین المللی، تامین فضای استاندارد ارائه خدمات مطلوب به مسافران و مجاوران، فراهم کردن فضای مناسب برای سازمان‌های خدمات رسان جهت ارائه خدمات و افزایش ظرفیت پذیرش سالانه مسافر در ترمینال ها از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به ۳ میلیون به ‌۵۰۰ هزار نفر از اهداف این پروژه است.

طرح توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیما در نصف جهان

همچنین طرح توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیما (اپرون) به مساحت ۹۳ هزار و ۲۰۰ متر مربع با اعتبار ۵۳۶ میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی به بهره برداری رسید.

تامین موقعیت پارک استاندارد برای انواع هواپیما، ارتقای ایمنی و ارائه خدمات ایمن و مطلوب به پروازها و تامین فضای پارک مورد نیاز برای پروازهای دایورتی، باری و مسافری از مهمترین اهداف اجرای این پروژه است.

بهره برداری آزادراه شرق اصفهان افتتاح ماندگار 

آزادراه شرق اصفهان که ۲۹ آبان امسال به دستور رییس جمهوری افتتاح شد، از دیگر پروژه‌های «هر پنجشنبه یک افتتاح» بود که تسهیل در عبور و مرور شمال به جنوب، توسعه گردشگری، کاهش ترافیک و آلودگی و صرفه جویی را برای کشور به ارمغان داشت و کارنامه ماندگاری از جنس توسعه، امید و جهش تولید در سال آخر فعالیت دولت به ثبت رسید.

قطعات اول و دوم آزادراه شرق اصفهان، حدفاصل آزاد راه نطنز - اصفهان تا اتصال به بزرگراه اصفهان- نایین به طول ۶۳ کیلومتر است که بار حمل و نقل کریدور شمال جنوب را از مجاورت شهر اصفهان هدایت می‌کند.

قطعه اول از آزادراه اصفهان - نطنز تا آزادراه اصفهان- اردستان به طول ۳۰ کیلومتر، قطعه دوم آن در ادامه تا جاده اصفهان - نایین به طول ۳۳ کیلومتر و قطعه سوم آن از جوار باغ رضوان تا گردنه لاشُتِر پس از بهارستان، به طول ۳۰ کیلومتر است.

از جمله اهداف این طرح مهم زیرساختی می‌توان به تسهیل در حمل و نقل بار و مسافر استان‌های شمالی، تهران، اصفهان فارس، یزد، کرمان و بوشهر، تسریع در خدمات دهی در حوادث غیر مترقبه، ایجاد محور جایگزین با موضوع پدافند غیرعامل و افزایش بهره وری آزادراه اصفهان - نطنز - کاشان اشاره کرد.
کاهش مسیر تردد خودروهای عبوری از شهر اصفهان که از نیمه شمالی کشور به سمت استان‌های جنوبی و بالعکس تردد می‌کنند و تکمیل کریدور شمال به جنوب کشور از دیگر اهداف و مزایای این طرح به شمار می‌رود.

آزادراه شرق اصفهان و جابجایی سالانه ۱۰ میلیون تن بار

استان‌های شمالی با راه اندازی و بهره برداری از کل آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان به فاصله ۳۵ کیلومتر به بخش جنوبی اصفهان نزدیک‌تر می‌شود و از زمان سفر بالغ بر ۸۰ دقیقه کاهش می‌یابد همچنین پیش‌بینی می‌شود با تکمیل این آزادراه روزانه ۲۹ هزار تُن و سالانه بالغ بر ۱۰ میلیون تن جابجایی بار از این محور صورت پذیرد.

با افتتاح آزادراه شرق اصفهان در سال اول بهره برداری ۱۵ میلیون لیتر و در دوره ۲۰ ساله بالغ بر ۷۴۰ میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت رقم می‌خورد، از سوی دیگر بطورکلی سالانه ۱۵ درصد از تلفات جاده‌ای محورهای مُشرف و پیرامونی و ۲ میلیون تن دی اکسیدکربن در طی دوره بیست ساله کاهش خواهد یافت.

درباره اطلاعات فنی قطعات یک و ۲ آزادراه شرق اصفهان باید گفت که فعالیت‌های اجرایی آزادراه شرق اصفهان در سه قطعه کارگاهی پیش‌بینی شد و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قطعات یک و ۲ به بهره‌برداری رسید و قطعه سوم نیز به زودی به بهره برداری می‌رسد.

۱۸۰۰ میلیارد تومان ارزش آزادراه شرق اصفهان

کل هزینه پروژه ۸۰۰ میلیارد تومان بوده و ارزش آن حدود یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود، در این آزادراه شرکت احداث نگهداری و بهره‌برداری آزادراه شرق سپاهان به عنوان بهره بردار، شرکت مهندسین مشاور رهاب به عنوان مشاور سرمایه گذار و شرکت مهندسین مشاور ابنیه طراحان البرز به عنوان مشاور سرمایه‌پذیر معرفی شدند.

۳۰ درصد از سرمایه گذاری این طرح از سوی وزارت راه و شهرسازی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و ۷۰ درصد آن از سوی مجموعه آتیه صبا بسته به صندوق بازنشستگی کشوری محقق شد.

این آزادراه ۶۳ کیلومتر طول، ۳۱ متر عرض، ۶ خط عبور در دو باند رفت و برگشت و ۴۵۰ متر تقاطع اصلی و پل‌های بزرگ فولادی دارد و تعداد پل‌های آب‌رو در آن ۱۵۸ عدد است، عملیات گوناگون در تمامی پخش‌های خاکریزی، خاکبرداری، زیر اساس و اساس، عملیات فولادی سبک و سنگین، بتن ریزی و آسفالت بطور ویژه و گسترده در این طرح وجود داشت.

در این طرح آزادراهی ۱۰۰ کیلومتر گاردریل، سه هزار متر مربع تابلو اطلاعاتی شامل ٢۵٠ عدد پایه تابلو، یک هزار و ۷۰۰ عدد هندریل (میله افقی یا شیبدار به عنوان تکیه گاه و راهنما) و ۳۱ متر عرض مسیر آسفالت در نظر گرفته شده است.
همچنین در این آزادراه ١٢ هزار و ۵٠٠ عدد نیوجرسی، ۲۹ و ۵۰۰ متر پداستال (ستون بتنی) و ۶۵ دکل قرار داده شده است.

۲۸۵ کیلومتر خط کشی متصل، ۵۴۰ کیلومتر خط کشی کلی و ۲۵۵ کیلومتر خط کشی منقطع از دیگر مواردی به شمار می‌رود که ایمنی این آزادراه را ارتقا داده است.

در این آزادراه همچنین ۳۷۸ عدد پایه روشنایی، ۳۷۸ عدد فونداسیون پایه روشنایی و ۳۴۵ عدد فونداسیون تابلوی اطلاعاتی وجود دارد.

شماری از مسوولان استان اصفهان اتخاذ پویش هر پنجشنبه یک افتتاح را زیباترین تابلوی تلاش و خدمت دولت تدبیر و امید بر شمردند که در کارنامه انقلاب اسلامی برای همیشه ماندگار خواهد شد و تاکید کردند این متد نیز در قالب دیگر نیز باید ادامه یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha