واردکنندگان امکان وصول هزینه‌های اضافه بار را ندارند

تهران - ایرنا - دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: امکان تحویل بار به صورت خالص و بدون داشتن کسری و سرک (اضافه بار) وجود ندارد زیرا محموله‌های نهاده‌های دامی به صورت فله‌ای جابجا می‌شود به همین دلیل احتمال کسری و سرک در محموله‌ها وجود دارد.

به گزارش اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، «عباس حاجی زاده» افزود: کسری و سرک در فروش نهاده های دامی ناشی از جابجایی فله ای کالاست و تا کنون امکان لحاظ هزینه های آن برای هیچ یک از طرفین واردکننده و خریدار وجود نداشته است.

وی اظهارداشت: همانگونه که احتمال کسری در محموله های تحویل شده به خریداران نهاده های دامی وجود دارد به همان میزان نیز احتمال فروش نهاده های دامی با سرک (اضافه بار) ممکن است.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با بیان اینکه فروش فله ای بار همواره امکان بروز کسری و سرک در وزن محموله ها را ایجاد می کند، تصریح کرد: البته وزن کالا حتی در بسته بندی های بسیار دقیق و ظریف نیز با تلورانس مثبت و منفی درج می شود بنابراین نمی توان انتظار داشت که در جابجایی بار به صورت فله میزان وزن ها به صورت دقیق رعایت شود.

حاجی زاده یادآور شد: با توجه به اینکه میان محل بارگیری کامیون ها و وزن کشی آنها فاصله زیادی وجود دارد و برای رانندگان بازگشت به محل بارگیری برای جبران کسری و سرک بار وجود ندارد بنابراین محموله های نهاده های دامی با اضافه و یا کسری بار تحویل خریداران می شود که البته تلورانس آن با وزن اصلی مشخص و محدود است.

وی با بیان اینکه کسری و سرک در وزن محموله ها برای واردکننده و خریدار می تواند ضرر و زیان هایی را به همراه داشته باشد، خاطرنشان کرد: برای خریداران این امکان وجود دارد تا با تجمیع میزان کسری خود از طریق اتحادیه های خود نسبت به دریافت مجموع کسری اقدام کند ولی مساله اصلی این است که واردکنندگان برای جبران سرک های بار خود که تحویل خریدار داده اند چه اقدامی می توانند انجام دهند.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اظهارداشت: اگر در سامانه بازارگاه امکان پیش بینی سرک و کسری بار تعبیه شود تا واردکنندگان و خریداران نهاده های دامی  بتوانند نسبت به تسویه حساب اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، طبق آخرین مصوبه  ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار و ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد.

همچنان قیمت هر کیلوگرم ذرت نزدیک چهار هزارتومان و کنجاله سویا حدود ۱۳ هزارتومان در بازار آزاد به فروش می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار اقتصاد