مقام‌ها و شخصیت‌های سیاسی درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی را تسلیت گفتند

تهران- ایرنا- جمعی از فرماندهان، مقام‌ها و شخصیت‌ها سیاسی در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی را تسلیت گفتند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی استاد فلسفه اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری و رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) قم از حدود یک ماه قبل به دلیل بیماری گوارشی تحت مراقبت‌های پزشکی قرار داشت که متاسفانه عصر جمعه ۱۲ دی ماه در ۸۶ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پیامی با تسلیت درگذشت این فقیه انقلابی، مجاهد شجاع و صادق و دانشمند، نوشت: این شخصیت برجسته اسلام فقاهت، در سراسر عمر پربرکت خود همواره تبیین کننده اصل مهم ولایت فقیه و پاسدار خط ولایت بود و مواضع محکم و صریح ایشان در برابر فتنه ها، التقاط‌ها و انحراف‌ها فراموش ناشدنی است.

فقیهی زمان‌شناس و عالمی متبحر

محمدعلی موحدی کرمانی رییس جامعه روحانیت مبارز کشور در پیامی با ابراز تالم از فقدان تاسف‌برانگیز فقیه انقلابی و فیلسوف مجاهد، حضرت آیت‌الله علامه حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی اظهارکرد: وی به عنوان فقیهی زمان‌شناس و عالمی متبحر در مباحث گوناگون حوزوی و فلسفی علاوه بر حضور در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی و دفاع از آرمان‌های انقلاب ‌و اعتقادات اسلامی، با هوشمندی و زمان‌شناسی در مقابل فتنه‌ها و توطئه‌های دشمنان و شبهات فکری و عقیدتی جریان نفاق در دهه‌های متمادی ایستاد.

وی افزود: آیت‌الله مصباح یزدی در این راه نورانی، توانست علاوه بر نشر تألیفات متنوع، شاگردان مبرز و فاضل فراوانی برای حوزه‌های علمیه و مراکز دانشگاهی تربیت کند تا در همین راه خطیر، برای جوانان و نسل‌های جدید روشنگری و هدایتگری را برعهده داشته باشند.

رییس جامعه روحانیت مبارز در این پیام، از طرف هیات موسس و اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله مصباح یزدی (رحمه‌الله علیه)، ارتحال این روحانی پرهیزگار و عالم ربانی را به حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج) و مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید و عموم شاگردان و ارادتمندان وی و بالاخص به خانواده مکرم و آقازادگان تسلیت گفت و برای آن مرحوم علو درجات و غفران واسعه الهی مسالت کرد.

مدح و ذم دیگران در او تأثیری نداشت

احمد جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری در پیامی با ابراز تاسف از درگذشت عالم ملکوتی، فقیه بصیر و فیلسوف مجاهد مرحوم علامه آیت‌الله حاج شیخ تقی مصباح یزدی «قدس سره» عضو مجلس خبرگان رهبری اظهارکرد: وی که از شاگردان مبرز حضرت امام و علامه طباطبائی رضوان الله علیهما و از ذخایر اسلام و انقلاب بود در عرصه‌های مختلف نظام مقدس اسلامی، از جمله مجلس خبرگان رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با روحیه‌ای انقلابی به عنوان یک متفکر و صاحب نظر حاضر شد.

وی افزود: آیت‌الله مصباح‌یزدی با نظریه‌پردازی، ارائه آثار علمی و تربیت شاگردان فراوان، همواره یار و یاور انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» بود و به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب،  اگر خداوند متعال به نسل کنونی ما این توفیق را نداد که از شخصیت‌هایی مانند علامه طباطبائی و شهید مطهری استفاده کند، اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم القدر، خلاء آن عزیزان را در زمان ما پر می‌کند.

دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های بارز وی این بود که به مصداق آیه شریفه «إنَّمَا یخْشَی اللّه مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء» بی‌واهمه بر اعتقاد و باوری که داشت می‌ایستاد و مدح و ذم دیگران در او تأثیری نداشت.

سال‌ها مجاهدت و مبارزات انقلابی در دوران پیروزی انقلاب داشت

سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در پیامی با ابراز تالم و تاثر از ارتحال آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی اظهارکرد: سال‌ها مجاهدت و مبارزات انقلابی وی در دوران پیروزی انقلاب و یک عمر خدمت مجاهدانه و خالصانه آن عالم ربانی در تبیین و ترویج اسلام و تلاش در تربیت شاگردان در حوزه‌های علمیه کارنامه درخشانی از آن بزرگوار به یادگار گذاشته است.

وی یادآور شد: در کنار مبارزات و فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی، آثار ارزشمندی از آن فقیه عالیقدر و انقلابی در زمینه تفسیر، فلسفه و علوم اسلامی برای امروز و فردای رهجویان اسلام ناب محمدی به یادگار مانده و به رشته تحریر در آمده که موجب شناخت عمیق فرهنگ اصیل اسلام  و قرآن است.

استاد اخلاق و بزرگ‌مرد حوزه‌های علمیه و مفسر برجسته قرآن کریم بود

دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی به مناسبت درگذشت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: فقدان این استاد اخلاق و بزرگ‌مرد حوزه‌های علمیه، ضایعه‌ای سنگین برای اهل بصیرت و اندوهی بزرگ برای دلسوزان و دلبستگان انقلاب اسلامی ایران است.

وی افزود: آن فقیه مبرز و مفسر برجسته قرآن کریم، در تمام سال‌های انقلاب، محک و معیارِ ممتاز ولایتمداری و پایبندی به ولایت فقیه بودند و به مثابه رکن مستحکم و خلل ناپذیر تبعیت عارفانه و عاشقانه از امامین انقلاب به شمار می‌رفتند.

تربیت شاگردان فراوان، صرف تبلیغ و تببین دین مبین اسلام

حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محمد حسنی رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در پیامی با ابراز تالم و تاسف از درگذشت آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی وی را فیلسوف مجاهد،   مبارز خستگی‌ناپذیر، یار صدیق حضرت امام خمینی(ره) و عمار مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، عنوان کرد.

وی افزود: آن عالم ربانی عمر گرانمایه خود را با تالیف ده‌ها کتاب و آثار ارزشمند و تربیت شاگردان فراوان، صرف تبلیغ و تببین دین مبین اسلام و رفع شبهات کرد و در مسئولیت های مهمی همچون نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) حرکت پرشتاب انقلاب اسلامی را استمرار بخشید.

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تصریح کرد: بی‌شک رحلت این عالم فررانه رخنه‌ای بزرگ و ترمیم نشدنی برای محافل علمی و دینی و مصیبتی عظیم برای دوستداران و شاگردان ایشان خواهد بود.

از بزرگترین نویسندگان در عرصه فلسفه اسلامی و کلام بود

سیدعمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی را تسلیت گفت و تصریح کرد: با اندوه فراوان خبر رحلت یکی از بزرگان علم و معرفت و ارکان حوزه عملیه قم و از برجسته‌ترین استادان این حوزه عالم ربانی آیت‌الله شیخ محمدتقی مصباح یزدی (قدس سره) را دریافت کردیم.

وی افزود: آن مرحوم از بزرگترین نویسندگان در عرصه فلسفه اسلامی و کلام بود و کتابخانه اسلامی را با آثار گران‌قدر خود غنا بخشید و خشنود از الطاف الهی و خداوند خشنود از او به دیدار معبود شتافت. از خداوند رحمت و غفران الهی بر آن فقید سعید و صبر و اجر برای بستگان و شاگردان و دوستدارانش طلب می‌کنم.

مواضع شجاعانه در دفاع از انقلاب و ولایت امتیاز بزرگ آیت‌الله مصباح یزدی بود

غلامعلی حداد عادل رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با صدور پیامی رحلت علامه آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی را تسلیت گفت و اظهار کرد: مواضع شجاعانه در دفاع از انقلاب اسلامی و ولایت فقیه امتیاز بزرگی بود که علامهٌ فقید مصباح یزدی از آن برخوردار بود.

وی افزود: بی‌گمان میراث فکری، علمی، موسسات آموزشی و پژوهشی و شاگردان به یادگار مانده از وی سرمایه‌ای برای جهان اسلام و توشه اُخروی برای آن بزرگوار خواهد بود.

رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی یادآور شد: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای آن فقیه مجاهد از درگاه خداوند متعال علو درجات و برای بازماندگان شریفشان صبر و اجر مسئلت می‌کند.

سالیان پر برکت عمر خود را در خدمت به اسلام و انقلاب صرف کرد

سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی با صدور پیامی عروج ملکوتی مرجع عالی قدر شیعه، فقیه اهل بیت عصمت و طهارت، عالم ربانی آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت و اظهارکرد: ارتحال این عالم مجاهد که سالیان پر برکت عمر خود را در انتصاب علم و تقوا و خدمت به اسلام و انقلاب و حوزه‌های علمیه صرف شد مصیبتی عظیم و جان فرساست.

وی در این پیام به نمایندگی از کارکنان غیور نیروی پدافند هوایی ارتش ضمن تسلیت فقدان اندوهبار آن اندیشمند برجسته و محقق شهید دینی به فرمانده معظم کل قوا(مدظله العالی)، حوزه‌های علمیه، خانواده گرانقدر و ارادتمندان و شاگردان وی و مردم همیشه در صحنه و انقلابی ایران اسلامی، علو درجات آن فقیه سعید و صبر و شکیبایی بازماندگان را از خداوند سبحان مسئلت کرد.

فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام

سیدضیاء‌الدین آقاجانپور رییس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع در پیامی درگذشت عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی رضوان‌الله‌ تعالی علیه را تسلیت گفت و افزود: عمر بابرکت این عالم بزرگوار یکسره در راه علم و کسب و نشر معارف اسلامی و تربیت شاگردان و نیز مجاهدت سیاسی و اجتماعی و حضور فعال در صحنه های دفاع از اسلام و انقلاب سپری شد.

رییس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع خاطرنشان کرد: آیت‌الله مصباح یزدی دانشمند برجسته‌ای بود که مقام معظم رهبری در مورد ایشان فرمودند: بنده نزدیک به ۴۰ سال است که آقای مصباح را می‌شناسم و به ایشان به عنوان یک فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب نظر در مسائل اساسی اسلام ارادت قلبی دارم.

از علمای مبارز علیه رژیم ستمشاهی 

جبهه پایداری انقلاب اسلامی در پی ارتحال جانسوز و جانگداز عضو فقید شورای فقهای جبهه پایداری انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله مصباح یزدی (رحمت‌الله علیه) اظهارکرد: در شب شهادت سردار رشید اسلام، شهید حاج قاسم سلیمانی، بار دیگر دل‌های مومنین و انقلابیون غرق در اندوه فقدان مجاهدی بزرگوار و فقیهی انقلابی شد که عمر پربرکت خود را صرف حراست و پاسداری از حریم «ولایت» کرد و برای استحکام ابعاد نظری انقلاب اسلامی از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.

در این پیام آمده است: حضرت آیت‌الله مصباح یزدی در سال‌های پیش از انقلاب از علمای مبارز علیه رژیم ستمشاهی بودند و زندگی سیاسی حضرت آیت‌الله در آن دوران دائماً به تولید محتوای اعتراضی علیه حکومت پهلوی از یک طرف و طرح‌ریزی بنیان‌های نظری حکومت اسلامی از طرف دیگر اختصاص پیدا می‌کرد. در سال‌های پس از انقلاب، فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله مصباح که قدری متفاوت از فعالیت سیاسی دیگر علما و روحانیون برجسته بود، کالبدی علمی پیدا کرد.

جبهه پایداری انقلاب اسلامی عنوان کرد: در میان مشاهیر تاریخ انقلاب اسلامی شاید کمترین شخصیتی را بتوان یافت که چنین جامعیت کم‌نظیری داشته باشد و بتواند جمیع صفات یک مجاهد راستین انقلابی را به نمایش بگذارد.

اندیشه‌پرداز، عالم و متفکر ممتاز و برجسته، در جهان تشیع

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی در پی رحلت علامه مصباح یزدی تصریح کرد: آیت‌الله علّامه حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی، پس از عمری تلاش و مجاهدت در راه نشر معارف حیات‌بخشِ اسلام، به زیارت حضرت حق، نائل شد.

وی بیان کرد: علّامه مصباح یزدی به عنوان یک اندیشه پرداز، عالم و متفکر ممتاز و برجسته، در جهان تشیع ایفای نقش کرد و حقیقتاً مطهریِ زمان به شمار می‌آمد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: آن فقیه مهذّب و فیلسوف نامدار، علاوه بر نقش آفرینی در تربیت طلاب و شاگردان و دست‌پروردگان در حوزه‌ علوم و معارف دینی، همواره از ارادتمندانِ امامین انقلاب بود و حقّاً از هیچ تلاشی در حمایت از نظام اسلامی، دریغ نورزید.

رضایی عنوان کرد: آیت‌الله مصباح یزدی، دغدغه دین داشت و در مقابل تهاجم فرهنگی، با تمام وجود از حریم اسلام دفاع کرد. در سال‌های آغازین دهه‌ ۷۰، هنگامی که برگزاری دوره‌های آموزشی "طرح ولایت" را با ایشان در میان گذاشتم، صمیمانه، تقبّل کردند و با حمایت همه‌جانبه‌ ایشان، این شجره طیّبه، پایه‌گذاری شد و بحمدالله تا به امروز، منشاء آثار و برکات فراوان بوده است.

بنیانگذار موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی (ره)

علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پیامی با ابراز تاسف از ارتحال عالم ربانی، مجتهد عالیقدر و یار همیشگی امام و رهبری، حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی تصریح کرد: این مرد بزرگ عمر پربرکت خود را در راه اعتلاء اسلام، آموزه‌ها و ارزش‌های اهل بیت (علیهم السلام) و اهداف بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به‌کار گرفت و ثمرات ارزشمندی را از خود بر جای گذاشت.

وی اظهارکرد: آیت‌الله مصباح‌یزدی با تاسیس و راه‌اندازی مراکز و مؤسسات مختلف ازجمله مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی (ره) در زمینه تربیت طلاب و علاقمندان به دروس دینی و حوزوی، رفع شبهات و روشنگری دینی همت گمارد و در مسئولیت‌های مختلف نیز نقش ارزشمندی را ایفا کرد.

یک عمر خدمت مجاهدانه در ترویج اسلام

حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دی پیامی درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی را تسلیت گفت و افزود: این عالم ربانی و بااخلاص عمر پربرکت خود را در مسیر حکمت الهی و ترویج آموزه‌های قرآن کریم و مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام سپری کرد.

وی خاطرنشان کرد: سال‌ها مجاهدت و مبارزات انقلابی وی در دوران پیروزی انقلاب و یک عمر خدمت مجاهدانه و خالصانه آن عالم ربانی در تبیین و ترویج اسلام و تلاش در تربیت شاگردان در حوزه‌های علمیه کارنامه درخشانی از آن بزرگوار به یادگار گذاشته است.

 مدافع حریم ولایت

ستاد امر به معروف و نهی از منکر در پیامی به مناسبت رحلت حضرت آیت‌ الله محمّدتقی مصباح یزدی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این عالم ربانی در سلوک عملی خود همواره بر صراط مستقیم تبعیت از ولایت فقیه بود و در طوفان‌های سهمگین و فتنه‌های بنیان کن به دفاع از حریم ولایت برخاستند و در سلوک علمی و اخلاقی نیز پیوسته به حفظ حریم ولایت توصیه می‌کرد.

این بیانیه افزود: در دوره‌ای که دشمنان با شبهه‌افکنی در صدد تضعیف نظام اسلامی بودند، حضرت آیت‌الله مصباح یزدی دستگیر جوانان امت شد و به رفع شبهات و انحرافات فکری همت گماشت. این مدافع ولایت، مجاهدت در عرصه سیاسی را بر عافیت‌طلبی ترجیح می‌داد و در این راه از سرزنش سرزنش کنندگان نمی هراسید.

در بیانیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر آمده است: این عالم ربانی که به تعبیر رهبر انقلاب «از برکات خدا بر ملت ما و جوان های ما» بود، سال‌های متمادی در موسسه امام خمینی(ره) به ترویج علوم دینی پرداخت و به حق یکی از ارکان حوزه‌های علمیه بود.

پاسداری از حریم ارزش‌ها و مبانی نهضتِ عظیم اسلامی

علی‌اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پیامی با ابراز تاسف از درگذشت فیلسوف و فقیه عالیقدر جهان تشییع، حضرت آیت‌ الله محمّدتقی مصباح یزدی تصریح کرد: اطلاع یافتم که فیلسوف و فقیه عالیقدر جهان تشیّع، حضرت آیت‌ الله محمّدتقی مصباح یزدی(اعلی‌الله مقامه‌الشّریف) پس از عمری مجاهدت علمی و فرهنگی در مسیر صیانت از میراث گرانسنگ اندیشۀ اسلامی و پاسداری از حریم ارزش‌ها و مبانی نهضتِ عظیم اسلامی، دعوت حق را لبیک گفته و به دیدار معبود شتافته است.

وی خاطرنشان کرد: آن عالم مجاهد، افزون بر تَلمُّذ در محضر بزرگان و طلایه‌داران تفکّر ناب اسلامی همچون حضرت آیت‌الله‌العظمی بروجردی (نوّرالله مَضجعه‌الشّریف)، حضرت امام خمینی (رضوان‌الله تعالی علیه) و حضرت علّامه طباطبایی (قدّس‌الله نفسه‌الزکیه) در مقاطع حساس و در مناصب مهم و تأثیرگذار نظام مقدّس جمهوری اسلامی بر پشتیبانی از ارکان و مبانی انقلاب شکوهمند اسلامی همّت گُماشت و با نگارش آثار ماندگار خاصّه در حوزۀ فلسفه و حکمت اسلامی و نیز تربیت نسل جدیدی از طلاب و فضلای مستعد و صاحب اندیشه، وظیفۀ خود را در خدمت خالصانه به مکتب انسان‌ساز اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) به نیکوترین وجه به انجام رساند.

عمری مجاهدت و خدمت به اسلام

مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در پیامی در پی درگذشت آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی نوشت: عالم مجاهد و جلیل‌القدر آیت‌الله حاج محمدتقی مصباح یزدی پس از عمری خدمت به اسلام به زیارت حضرت حق شتافت.  

وی در این پیام از دست دادن این عالم برجسته را به محضر مبارک حضرت ولی عصر(ع)، رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه، خانواده مکرم و شاگردان وی تسلیت گفت و برای آن عالم ربانی رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان وی صبر و اجر مسالت کرد.

پدیدآورنده خدمات ارزشمند و پرورش طلاب و اندیشمندان برجسته

محمدرضا باهنر رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پی ارتحال حضرت آیت‌الله مصباح یزدی در پیامی اظهارکرد: این عالم ربانی در طول حیات پربرکت خود پدیدآورنده خدمات ارزشمند و پرورش طلاب و اندیشمندان برجسته‌ای در مراکز علمی و دینی بالاخص مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی(ره) بود و همواره در تبیین شبهاتی که در موضوعات مختلف برای نسل جوان ایجاد می‌شد کوشا و خستگی‌ناپذیر بود.

وی خاطرنشان کرد: این فقیه عالیقدر به عنوان یار و یاور مورد وثوق مقام معظم رهبری در سه دوره حضور خود در مجلس خبرگان رهبری و تلاش‌های ارزنده خود در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، همواره منشا خیرات و برکات برای جمهوری اسلامی و خاری در چشم دشمنان نظام بود.

رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری عنوان کرد: تالیفات و مناظرات و سخنان عمارگونه وی، چراغ راهی برای دوستداران و علاقمندان انقلاب اسلامی ایران بود.

واهمه‌ای از رویارویی با فتنه‌ها، انحرافات و هجمه‌ها نداشت

سعید جلیلی نماینده رهبر انقلاب اسلامی در شورایعالی امنیت ملی در پیامی در پی ارتحال حضرت آیت‌الله مصباح یزدی تصریح کرد: امروز جهان اسلام در سوگ متفکری بزرگ و سالکی سترگ است که حیات علمی خود را صرف عمق‌بخشی به معرفت دینی و دعوت همگان به حرکت در صراط مستقیم  نمود. حیات پربرکت وی آکنده از کوشش برای تحقق اسلام ناب و پیرایش آن از کژی‌ها بود.

وی افزود: پارسایی والای وی در پروای از خداوند متعال و نهراسیدن از غیرخدا، از آن بزرگوار شخصیتی ممتاز در ساحت انقلاب اسلامی ساخته بود که با شجاعتی ستودنی چون کوهی استوار، در دفاع از نظام اسلامی می‌ایستاد و در رویارویی با فتنه‌ها و انحرافات واهمه‌ای از هجمه‌ها نداشت.

نماینده رهبر انقلاب اسلامی در شورایعالی امنیت ملی تصریح کرد: وی یاری توانا برای حضرت امام و مقام معظم رهبری بود که در بزنگاه‌های سخت با تمام سرمایهٔ گران‌سنگ علمی خود  متواضعانه به میدان می‌آمد و پیروی عملی از ولایت را به همگان می‌آموخت.

یار وفادار و حامی ارزشمند انقلاب

حجت‌الاسلام مهدی اخوان صباغ رییس سازمان دارالقرآن الکریم در پیامی با ابراز تاسف از رحلت عالم وارسته، فیلسوف گرانقدر و یار دیرینه انقلاب اسلامی، امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، حضرت آیت الله محمدتقی مصباح یزدی موجب تاسف و تالم اظهارکرد: این عالم بزرگ و ولایت‌مدار تمامی عمر شریف خود را در راه ترویج معارف قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام سپری کرد و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نکرد.

وی عنوان کرد: آیت‌الله مصباح‌یزدی در عرصه فعالیت سیاسی نیز با تأسی از خط و مشی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، همواره یار وفادار و حامی ارزشمندی برای انقلاب اسلامی بوده و با بصیرت و شجاعت خود در این مسیر از ارزش‌های این نظام مقدس حراست و صیانت کردند.

معلم و مدرس مجاهد نستوه و عارف وارسته و مفسر مشهور قرآن 

آیت الله محمدحس اختری رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و رییس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری در پیامی با تسلیت درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی مدرس مجاهد نستوه و عارف وارسته اظهارکرد: مقارن با سالروز شهادت بانوی بزرگ اسلام دخت پیامبر اکرم و ام‌الائمه اطهار حضرت زهرا (سلام الله علیها) و اولین سالگرد شهادت سردار رشید اسلام و اسوه مقاومت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، جهان اسلام و تشیع و جمهوری اسلامی و حوزه‌های علمیه قم درغم ارتحال یکی از ستارگان علم و اجتهاد و یکی از محققان و فیلسوفان نامدار و مربی و معلم و مدرس مجاهد نستوه و عارف وارسته و مفسر مشهور قرآن، سوگوار شد.

وی یادآور شد: فقید مغفور آیت‌الله مصباح یزدی از شاگردان برجسته مراجع اعظام و بخصوص شاگرد حضرت آیت الله العظمی بروجردی و حضرت ‌الله العظمی امام خمینی و علامه بزرگ طباطبایی بود.

رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام افزود: آن مرحوم مغفور در طول عمر پربرکت و سرشار از علم و جهاد خود خدمات شایان و ماندگار و خداپسندانه‌ای به جامعه انسانی و مراکز علمی و حوزه‌های علمی جهان بر جای گذاشت که این آثار گرانسنگ در تبیین معارف اسلامی و مکتب گهربار اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) بسیار موثر و مفید بود.

اختری خاطرنشان کرد: آیت‌الله مصباح یزدی نیز شاگردان برجسته و عالم زیادی تربیت کرد و با تأسیس موسسه‌های علمی و آموزشی توانست نسلی از محققان و اندیشمندان و عالمان برجسته در رشته‌های مختلف تربیت کنند.

وی تصریح کرد: یکی از خصوصیات برجسته و قابل تحسین این دانشمند وارسته ایمان خلل‌ناپذیر به اصل مبارک ولایت فقیه بود که حقیقتاً در ولایت مداری و عشق به امام خمینی (ره) و دفاع از ولایت و جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای استوار و زبانزد عام و خاص شد.

مجاهد خستگی‌ناپذیر عرصه علم و تقوا و استاد برجسته حوزه علمیه

محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در پیامی با ابراز تاسف از ارتحال عالم ربانی و فیلسوف و فقیه عالیقدر حضرت آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، وی را از استادان برجسته حوزه علمیه و عضو مجلس خبرگان رهبری و بنیانگذار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی دانست.

وی افزود: این مجاهد خستگی‌ناپذیر عرصه علم و تقوا عمر پر برکت خویش را صرف ترویج و توسعه مکتب اهل بیت (ع) و ارزش‌های ناب اسلامی کرده و با تاسیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی (ره) اساتید و فرهیختگان بسیاری را در عرصه‌های مختلف علمی تربیت کرد.

دادستان کل کشور عنوان کرد: از علاقه‌مندان راستین به انقلاب اسلامی و ولایت مطلقه فقیه بوده و بر پیروی بر خط امام و رهبری تاکید دائمی داشت.

فیلسوف و متفکر برجسته اسلامی

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پیامی با ابراز تاسف و تاثر از ارتحال حضرت آیت‌الله مصباح یزدی  اظهارکرد: این فیلسوف و متفکر برجسته اسلامی و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عمری را در راه پژوهش، آموزش و ترویج ارزش‌های اسلامی و اخلاقی و تعالی نهاد حوزه سپری کرد.

وی در این پیام ضمن تسلیت و تعزیت فقدان آن عالم متقی، از درگاه حضرت احدیت برای آن فقیه و اندیشمند وارسته، رحمت و علو درجات و برای بیت مکرم و گرامی صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت کرد.

نظریه پرداز هوشمند و مسئولیت شناس
سید محمدحسن ابوترابی نیز با صدور پیامی تصریح کرد: در ایام شهادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س) و در سالگرد پرواز ملکوتی سید الشهدای مدافعان حرم، اسوه تقوا و فضیلت، نماد دیانت و بصیرت تربیت یافته مدرسه قرآن و عترت فیلسوف، فقیه و قرآن شناس برجسته معاصر حضرت آیت الله حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی دعوت خداوند سبحان را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست این شخصیت کم نظیر در محضر پیشگامان عرصه فقاهت، حکمت، فلسفه و عرفان حضرت امام خمینی، علامه طباطبایی و آیت الله بهجت تربیت یافت و قله های رفیع دانش و معرفت را فتح نمود. 

این پیامی می افزاید: این چهره نامدار حوزه علمیه پرافتخار قم با اراده استوار و تلاشی اعجاب برانگیز و خستگی ناپذیر و نگاهی نافذ و عمیق پرسش های اساسی فکری، اعتقادی و معرفتی جامعه اسلامی، به ویژه نسل جوان را رصد نمود و با گام های بلند و استوار از راه سخت و دشوار تربیت نسلی نو، آشنا با معارف ناب قرآن کریم و معارف مدرسه اهل بیت (ع) گام برداشت و با تأسیس دو نهاد علمی فاخر،  مؤسسه در راه حق و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، به تربیت عالمان مهذب و با بصیرت همت گمارد و به یکی از اساسی ترین نیازهای امروز و فردای انقلاب اسلامی پاسخی درخور داد. 

ابوترابی در این پیام افزود: این نظریه پرداز هوشمند و مسئولیت شناس با اعتقاد راسخ به مبانی اندیشه سیاسی امام بزرگوار و نظریه ولایت فقیه، حرکت عظیم ملت ایران، تحولات بنیادین جهان اسلام  و اقتدار برآمده از ایمان، ایثار و استقامت محور مقاومت را  به خوبی باور داشت و از صمیم جان قدرشناس زعامت و مدیریت داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خلق این قدرت بزرگ بود و عمر گرانبهای خویش را  در راه تقویت مبانی و ارکان این حرکت عظیم و تبیین اندیشه ناب دینی و اسلامی سپری نمود.

عروج ملکوتی مرجع عالی قدر شیعه
امیر سرتیپ صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی با صدور پیامی درگذشت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت.

امیر صباحی فرد افزود: عروج ملکوتی مرجع عالی قدر شیعه، فقیه اهل بیت عصمت و طهارت، عالم ربانی آیت الله مصباح یزدی مایه تاسف و تاثر شدید شد.

وی اظهار داشت: ارتحال این عالم مجاهد که سالیان پر برکت عمر شریفشان در انتصاب علم و تقوا و خدمت به اسلام و انقلاب و حوزه های علمیه صرف شد مصیبتی عظیم و جان فرسا است.

امیر صباحی فرد در این پیام تاکید کرد: اینجانب به نمایندگی از کارکنان غیور نیروی پدافند هوایی ارتش ضمن تسلیت فقدان اندوهبار آن اندیشمند برجسته و محقق شهید دینی به فرمانده معظم کل قوا، حوزه های علمیه،خانواده گرانقدر و ارادتمندان و شاگردان ایشان و مردم همیشه در صحنه و انقلابی ایران اسلامی، علو درجات آن فقیه سعید و صبر و شکیبایی بازماندگان را از خداوند سبحان مسالت می نمایم.

حوزه‌ یکی از ستون‌های سدّ محکم ولایت در محافظت از تحریفِ اسلام ناب را از دست داد

حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم با صدور پیامی نوشت: امروز عالم تشیع و بلکه جهانِ‌اسلام، سوگوار فقدان حکیم، مفسر و فقیهی است که تمام انباشت آبرو، دانش و فضایل خود را به عرصه جهاد علمی، فرهنگی و سیاسی آورد و الحق در عین سلوک معرفتی و معنوی ناب و تأثیرگذار خویش، سربازی یکّه‌تاز و فرماندهی پرفراز در میدان مبارزه دائمی خستگی ناپذیر با جریان ضلالت بود؛ ضلالتی که گرایش‌های سکولاریستی، لیبرالیستی و پلورالیستی آن، با آنکه بویی تجدد مآبانه و مدرن داشت، اما آکنده از رذالت بود و نهایت تلاش خود را برای بیرون کردن ایشان از میدان، صرف کرد.

وی افزود: لکن این سرو سترگ ستیهنده، شمشیرهای پیاپی و زهرآلود تهمت و توهین و تمسخر را به جان خرید و از نصرت حق، لحظه‌ای روی‌گردان نشد و مسیر سلوک معنوی خود را در همین طریقت مردافکن، به نهایت رساند و در قامت مثالی اعلی برای تجسم معنویت انقلابی در سلسله فقیهان عارف، ماندگار شد.

قمی ادامه داد: اگر نبود وحشت دشمنان انقلاب اسلامی از آیةالله مصباح یزدی رحمةالله‌علیه، از ماه‌ها پیش، وضعیت جسمانی معظم‌له را با دقت دنبال نمی‌کردند. ایستادگی و پای‌مردی بی‌بدیل ایشان در مقابل تحریف اسلام توسط مدعیان دروغین روشن‌فکری و اصلاحات و رسوا کردن حقیقت ضد دینی اندیشه‌های التقاطیِ رنگ به رنگی که در ادوار مختلف در چند دهه اخیر ترویج می‌شد، ایشان را خار چشم منحرفانِ از اندیشه‌ نابِ دینی کرده بود.

وی افزود: با رحلت ایشان حوزه‌های علمیه و جامعه ایران یکی از ستون‌های سدّ محکم ولایت در محافظت از تحریفِ اسلام ناب را از دست داد. البته آثار پربار و غنی و شاگردان پرشمار و وفیّ که از امتیازات و توفیقات ویژه این عالم بزرگ بود، دل‌سوزانِ مکتب و نهضت را از امتداد برکات وجودی ایشان در دل تاریخ آینده، دل‌گرم و دل‌روش می‌کند.

آیت الله مصباح سراسر عمر خود را صرف ترویج مکتب اهل بیت کرد

حجت الاسلام والمسلمین روحانی نژاد نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در پیامی در پی درگذشت آیت الله محمدتقی مصباح یزدی را تسلیت گفت.

در پیام روحانی نژاد آمده است: ارتحال عالم جلیل القدر و فیلسوف عظیم الشان علامه مجاهد، حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی(رضوان الله تعالی علیه) که سراسر عمر با ارزش خود را در راه ترویج مکتب اهل بیت علیهم السلام و دفاع از حریم ولایت سپری کرد سبب اندوه فراوان شد. بدینوسیله درگذشت آن عالم وارسته و انقلابی، را به ساحت مقدّس حضرت ولی‏عصر(عج)، مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه و بیت معزز ایشان و همه ارادتمندان و شاگردان آن فقیه بزرگوار تسلیت عرض نموده و از درگاه الهی برای آن عالم ربانی، علّو درجات، مغفرت و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان محترم، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نمایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha