۱۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۳
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84170440
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش آمار ازدواج در خلخال نگران کننده است

اردبیل - ایرنا - فرماندار خلخال از کاهش آمار ازدواج در این شهرستان خبر داد و گفت: مطالبه افکار عمومی از مسئولان در بخش فعالیت‌های عمرانی بوده و برجسته شدن مشکلات مربوط به فعالیت‌های اقتصادی و عمرانی بسیاری از مردم و افراد تاثیرگذار جامعه را از توجه امر مقدس ازدواج جوانان غافل کرده است.

به گزارش ایرنا ، فریدون بابایی روز شنبه در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان خلخال افزود: نگاه مردم به دولت بیشتر در بحث‌های عمرانی است در حالی که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و ترویج سنت حسنه ازدواج هم باید تلاش شود.

وی به فعالیت ۱۹ سازمان مردم نهاد و تشکل غیردولتی درراستای پیشبرد اهداف فرهنگی و اجتماعی دولت و پیشگیری از گسترش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: دولت در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد غیردولتی با هدف استفاده از ظرفیت و توان آنها برای دستیابی به اهداف فرهنگی و اجتماعی ، کاهش و مقابله با آسیب‌های اجتماعی داشته است.

او با بیان اینکه در حال حاضر هزینه‌های مربوط به اجرای همایش‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه‌محور در اختیار تشکل‌های غیردولتی قرار می‌گیرد، اظهارکرد: سمن‌ها بخشی از سرمایه‌های اجتماعی جامعه هستند که برای تقویت و توانمندسازی آنها باید از هرگونه حمایت لازم و راهکار قانونی استفاده شود.

وی گفت: هر جامعه‌ای برای توسعه در عرصه‌های مختلف نیازمند استفاده از ظرفیت سازمان‌های غیردولتی و افزایش سطح مشارکت عمومی بوده و در راستای کاهش تصدی‌گری دولت در امور مربوط به مسائل اجتماعی و واگذاری امور مردمی به این گونه سازمان‌ها در تلاش هستیم.

او با توصیه به مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای افزایش همکاری با مسئولان سازمان‌های مردم‌نهاد افزود: هر مسئولی که همکاری بیشتری با سمن‌ها داشته باشد موفق‌تر از سایرین در مسائل اجتماعی ، فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

سرپرست اداره ورزش و جوانان خلخال نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم رفع مشکل ساختاری مربوط به ازدواج جوانان افزود: ارائه راهکارهایی همچون تسهیلات ازدواج و افزایش سقف وام ازدواج برای جوانان به تنهایی برای ترغیب جوانان به انجام سنت حسنته ازدواج موفق نیست.

سیدناصر میرمرسلی اظهارکرد: در حالی که گرانی ، مشکل تهیه و تامین هزینه‌های جهیزیه به علت افزایش قیمت لوازم خانگی و افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن بر ازدواج آسان جوانان سایه زده ، استفاده از ظرفیت خیرین ازدواج و ارائه معافیت‌های مالیاتی به خیرین تلاشگر در این زمینه ، راه‌اندازی و تاسیس خانه جوان در خلخال و راه‌اندازی رسمی ازدواج و ثبت موسسه خیرین ازدواج می‌تواند برای حل مشکل ازدواج جوانان راهگشا باشد.

او با بیان اینکه افزایش سن ازدواج و کاهش آمار سالانه ازدواج نسبت به سال‌های قبل حاکی از ناکارآمد بودن بسیاری از راهکارهای ترویج سنت حسنه ازدواج در بین جوانان است، افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی ازدواج از سوی نهادهای مختلف عضو ستاد ساماندهی جوانان نیز چندان در افزایش آمار ازدواج موثر واقع نشده است .

سرپرست اداره ورزش و جوانان خلخال گفت: تشکل‌های مردمی در ترویج ازدواج آسان نقش موثری دارند ولی برغم تلاش‌های صورت گرفته در حال حاضر نقش این تشکل‌ها نسبت به جمعیت پایین و تاثیر آن در برداشتن موانع سر راه ازدواج جوانان نیز کمتر است.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha