۱۲ بیمار کرونایی در رامسر طی ۱۰ روز گذشته فوت کردند

نوشهر - ایرنا - رییس شبکه بهداشت و درمان رامسر از مرگ ۱۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در این شهرستان طی ۱۰ روز گذشته خبر داد و گفت که عادی‌انگاری شهروندان به همراه رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در سطوح مختلف سبب شده است تا وضعیت کرونایی رامسر بار دیگر قرمز شود.

به گزارش ایرنا ، حمید رضا مبشری روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان نسبت به تداوم عادی انگاری رفتاری و تشدید وضعیت کرونایی رامسر هشدار داد و افزود : عادی انگاری از سوی مردم در قالب دور همی ها و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط برخی اصناف بویژه در محورهای گردشگری سبب شده است تا روند شیوع کرونا در شهرستان همچنان افزایشی باشد.

وی  از آنچه که قانون گریزی برخی اصناف نظیر بنگاه های املاک و رستوران ها بویژه در محور های گردشگری نظیر دالخانی و اربه کله نامید ، انتقاد کرد و گفت : روز گذشته تمامی بنگاه ها در محور اربه کله در حال فعالیت بودند ضمن اینکه در کنار رستوران ها ، صف های طویل خودرو وجود داشت که نشان می داد وضعیت قرمز کرونایی شهرستان برای عده ای اهمیت ندارد و همچنان با وجود قرار گرفتن رامسر در وضعیت قرمز به صورت عادی به فعالیتشان ادامه می دهند.

رامسر به همراه ساری ، آمل و سوادکوه شمالی چهار شهرستان مازندران هستند که وزارت بهداشت هفته قبل وضعیت آنها را قرمز اعلام کرد. این شهرستان ها تا پیش از آن دارای وضعیت نارنجی بودند. در ارزیابی جدید وزارت بهداشت همچنین وضعیت پنج شهرستان زرد مازندران هم به نارنجی تغییر کرد. در حال حاضر ۱۸ شهرستان مازندران دارای وضعیت کرونایی نارنجی و چهار شهرستان دارای وضعیت قرمز هستند.

رییس شبکه بهداشت رامسر با بیان اینکه بر اساس آخرین بررسی ها در جمع های بالای پنج نفر یک نفر ناقل بدون علامت کرونا وجود دارد ، توضیح داد : اگر مردم و اصناف به دنبال آن هستندکه وضعیت رامسر به وضعیت نارنجی بازگردد چاره ای جز رعایت پروتکل های بهداشتی همانند اسفند ماه سال گذشته را ندارند. در حال حاضر رفتار مردم نسبت به رعایت پرتکل های بهداشتی نشان می دهد که این تمایل کاهش یافته است.

وی افزود : برگزاری پر تعداد مراسم ترحیم و افزایش فروشگاه های زنجیره در تمام نقاط شهرستان به دلیل تجمع بالای افراد از جمله کانون های شیوع ویروس کرونا به شمار می رود که مسئولان اداره صنعت باید نسبت برخورد و تعطیلی متخلفان در این صفوف اقدام کنند.

عدم رعایت ۲۰ تا ۳۰ درصدی پروتکل‌ها

رییس نظام پزشکی شهرستان رامسر نیز در این جلسه گفت:  بررسی های انجام شده از بیماران کووید ۱۹ شهرستان نشان می دهد، که دور همی های خانوادگی که خارج از کنترل نظام اداری و ستاد کرونا قرار دارد کفه سنگین ابتلا به این بیماری است.

سبحان بهرامی افزود : پیش بینی ها و پایش ها حاکی از این است که ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم پرتکل های بهداشتی را رعایت می کنند ، اما این در حالی است که عدم رعایت ۲۰ تا ۳۰ درصدی افراد جامعه به پروتکل های بهداشتی باعث آلوده شدن تعداد زیادی از هموطنان شده است.

وی یادآور شد: این که ما مسافرت ها را عامل تعیین کننده شیوع کرونا در شهرستان بدانیم صحیح نیست ، ضمن اینکه این مسافران با وجود این که موجب چرخش ویروس می شوند ، این آلودگی را به شهرهای مبدا انتقال می دهند ولی در کل کشور وضعیت رو به بهبود است.

بهرامی گفت : در چنین شرایطی نیاز است کسبه و بازاریان برای رهایی از وضعیت قرمز و برای امکان فعالیت خود، رعایت پرتکل های بهداشتی را به عنوان یک مطالبه اجتماعی بدانند.

محور گردشگری کانون تلفات کرونایی 

فرماندار رامسر نیز در این نشست با اعلام اینکه بیشترین فراوانی فوتی و بستری مربوط به بخش دالخانی و کتالم و ساداتشهر است. گفت: از امروز تا زمانی که رامسر در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد، هیچ برگه ترددی جز برای اقدامات درمانی که آن هم زمانی که به تایید شبکه بهداشت رسیده باشد ، صادر نخواهد شد.

محمد آزاد افزود : شرایط بازار قابل درک است ، اما در عین حال از اصناف تقاضا داریم همچنان ستاد مصوبات ستاد مبارزه با کرونا را اجرا کنند و پس از بازگشت به وضعیت نارنجی و زرد بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند .

وی در ادامه با تاکید بر پای کار آمدن تمامی ادارات برای نظارت بر زیر مجموعه های خود ، گفت : بنا بر دستور استاندار چنانچه مسئولی  در این زمینه کوتاهی کند قطعا عزل خواهد شد.

فرماندار رامسر همچنین در خصوص فعالیت واحدهای محور گردشگری اربه کله در این شرایط کرونایی ، گفت: این واحد پلمپ شده اند و تا زمان تصمیم ستاد کرونا حق فعالیت ندارد.

در حال حاضر ۳۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان شهرستان رامسر بستری هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها