نماینده مجلس ترکیه:عادی سازی روابط تشویق سرقت تمام اراضی فلسطین است

تهران- ایرنا- «حسن توران» رئیس کمیته دوستی پارلمانی فلسطین و ترکیه و از اعضای اجرایی انجمن نمایندگان مجلس برای قدس تاکید کرد که عادی سازی روابط با تل آویو خیانت به فلسطین و چراغ سبز برای سرقت سرزمین های باقیمانده و حمله به مردم آن است.

به گزارش امروز(شنبه) پایگاه خبری «عربی۲۱» توران در جریان کنفرانسی تحت عنوان «چرا ترکیه از فلسطین دست نخواهد کشید؟» که توسط این انجمن سازماندهی شد، تصریح کرد که تلاش برخی کشورهای عربی برای بازاریابی معامله قرن قانونی نیست.

او تأکید کرد که این معامله طرحی برای سرقت آنچه از سرزمین های فلسطین باقی مانده است، محسوب می شود و و دولت ترکیه تاکید دارد که همیشه در برابر این اقدامات خواهد  ایستاد و شعار «بیت المقدس و فلسطین خط قرمز ما هستند» را سر می دهد.

توران خاطرنشان کرد که توافق نامه های عادی سازی اخیر بین کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی مردود است زیرا در ازای آن نه تنها هیچ دستاوردی حاصل این کشورها نخواهد شد بلکه حملات اسرائیل علیه مردم فلسطین را تشویق می کند و این نشان می دهد که دفاع از فلسطین وظیفه ملت های  عربی و اسلامی است.

وی با تأکید به اینکه دست کشیدن از فلسطین و مسجد الاقصی غیرممکن است و در دستور کار ترکیه نیست، افزود: ما از تأسیس کشور فلسطین در مجامع بین المللی و پارلمانی حمایت می کنیم و به آرمان فلسطین پشت نخواهیم کرد.

نماینده پارلمان ترکیه با اشاره به اینکه باید به درد و رنج مردم فلسطین گوش فرا دهیم و برای پایان دادن به آن حرکت کنیم،  گفت: آرمان فلسطین جدای از آنکه برای مسلمانان مهم است یک مسئله بشردوستانه است.

 او هشدار داد که طرح های بزرگ اسرائیلی برای یهودی سازی قدس اشغالی خطر بزرگی است که همه جنبه های زندگی را تهدید می کند زیرا جامعه جهانی تصمیماتی را علیه اشغالگری اسرائیل اجرا نمی کند و این باعث ترغیب او به ادامه حملات می شود.

توران از سازمان ملل و جامعه بین المللی خواست که با وجدان کاری وظایف خود را در قبال فلسطین انجام دهند و اسرائیل را برای اجرای تصمیمات بین المللی تحت فشار قرار دهد.

نماینده مجلس ترکیه  با بیان اینکه قدس قبل از استعمار انگلیس و رژیم صهیونیستی شاهد آزادی مذهب بود، حملات وحشیانه و محاصره نوار غزه را محکوم کرد و افزود: مردم بی دفاع فلسطین با نقض قوانین بین المللی و استفاده از فناوری برتر در به کارگیری سلاح های کشنده روبرو هستند.

به گفته وی حمایت نامحدود ایالات متحده از اسرائیل، ترکیه را از پشتیبانی آرمان فلسطین و ثبات و امنیت استانبول و آنکارا منصرف نخواهد کرد.

توران تصریح کرد: کمیته دوستی پارلمانی فلسطین و ترکیه یکی از مهمترین کمیته ها  در پارلمان ترکیه است و هر روز برای ما روز فلسطین است. رابطه ما با فلسطین یک رابطه برادرانه و پایدار است و ما پارلمان را به طور دائمی درباره اخبار فلسطین به روز می کنیم زیرا  بیت المقدس برای ما یک اصل است.

وی خاطرنشان کرد: در پارلمان ترکیه مطالعه ای برای تقویت همکاری اقتصادی با مردم فلسطین انجام شده است و این موضوع با وزارت تجارت در حال بحث و بررسی است و پارلمان توصیه می کند ورود کالاهای فلسطینی به ترکیه افزایش یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =