مردم خراسان شمالی خواستار بازنگری در اقلیم گازبها هستند

بجنورد- ایرنا- سرمای منهای ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتگیراد خراسان شمالی که از اواخر آذرماه بر این خطه حاکم شده، افزایش مصرف گاز را در پی داشته و به همین منظور مردم استان نگران پرداخت گازبهای منازل خود شده اند.  

بر اساس سیاست هایی که در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی اعلام شده، مصرف گاز طبیعی بر مبنای اقلیم آب و هوایی مشخص می شود و براین اساس مردم شهرهای سردسیر برای گرمایش منازل خود مجاز به استفاده گاز بیشتر نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.  

مردم ساکن در استان خراسان شمالی خواستار بازنگری در اقلیم گازبها هستند و در این زمینه خواستار پیگیری مسوولان شده اند، البته نماینده مردم پنج شهرستان استان با شرکت ملی گاز مکاتبه ای انجام داده و خواستار تغییر در اقلیم گازبها شده است.  

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان بیش از ۸۰ درصد است که از این نظر رتبه دوم کشور را دارد،  ۲۰ درصد مابقی انرژی مصرفی استان از دیگر حامل های انرژی تامین می شود.  

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان بیش از ۸۰ درصد است که از این نظر رتبه دوم کشور را دارد،  ۲۰ درصد مابقی انرژی مصرفی استان از دیگر حامل های انرژی تامین می شود

در خراسان شمالی، تعداد کمی از مناطق در اقلیم سطح یک که مجاز به مصرف بیشتر گاز هستند، قرار داده شده اند و این امر سبب گلایه و انتقاد مردم این استان شده است.  

هوای سرد، ۱۰ روزی هست که در خراسان شمالی چنبره زده است، هوای سرد و بدون بارش که سبب شده تا برف ها با گذشت یک هفته بارندگی، هنوز در معابر سطح شهرها ماندگار باشد.  

خراسان شمالی به خاطر موقعیت جغرافیایی، هوای متغیر دارد. در دهه آخر آذرماه امسال و نیز هفته گذشته، روزهای متوالی سرمای شدید را پشت سر گذاشت، در این روزها دمای هوا در مناطق مختلف به زیر ۲۲ درجه سانتیگراد زیر صفر نیز رسید.   

بر اساس اعلام هواشناسی خراسان شمالی در دهه آخر آذرماه امسال،  روستای کوسه شهرستان شیروان برای پنج شب متوالی، سردترین نقطه کشور گزارش شد. در این مدت شهر بجنورد مرکز خراسان شمالی هم سردترین مرکز استان های کشور ثبت شده است.  

در هفته گذشته هم دمای هوای مناطق مختلف استان به طور محسوس کاهش یافت، در این مدت شهر بجنورد مرکز استان برای چند شب پیاپی سردترین مرکز استان ها بوده است، این در حالی است که این شهر در اقلیم گازبها در سطح ۲ قرار دارد.  

یکی از روستاییان بجنوردی در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم این منطقه،  هفت تا هشت ماه از سال، بخاری ها را روشن نگه می دارند، سرمای هوا که افزایش میزان مصرف گاز را به همراه دارد این در حالی است که پرداخت گازبها برای مردم محروم این مناطق، بعضا خارج از توان است.  

مردم این منطقه،  هفت تا هشت ماه از سال، بخاری ها را روشن نگه می دارند، سرمای هوا که افزایش میزان مصرف گاز را به همراه دارد این در حالی است که پرداخت گازبها برای مردم محروم این مناطق، بعضا خارج از توان است

رضا یزدانی اظهار داشت: پرداخت هزینه برای مصرف گاز برای مردم محروم مشکل است، مصرف از حدی بالا برود، گازبها تصاعدی محاسبه می شود و رقم بسیار افزایش می یابد.

وی خواستار تغییر اقلیم گازبها در شهر بجنورد شد و گفت: از مسوولان انتظار می رود در این زمینه پیگیری داشته باشند.  

پیگیری برای تغییر اقلیم گازبها در خراسان شمالی

نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی هم از پیگیری برای تغییر اقلیم گازبها در این استان خبر داد و گفت: در این زمینه با مدیرعامل شرکت ملی گاز مکابته کرده ام.

محمد وحیدی اظهار داشت: در پیگیری ها، خواستار تغییر اقلیم  این استان به اقلیم یک هستم تا بر این اساس هزینه مصرف گاز کاهش یابد.  

وی افزود: شهرها و مناطق استان در اقلیم ۲ و سه برای پرداخت گازبها قرار دارند از این رو هزینه بیشتری نسبت به اقلیم یک، برای مصرف گاز  پرداخت می کنند که مردم استان در این زمینه گلایه مند هستند.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مناطق مختلف استان همواره در فصل سرما جزو سردترین مناطق کشور اعلام می شود و نیاز است تا در اقلیم یک قرار گیرد.

تعیین اقلیم گازبها بر اساس داده های هواشناسی است 

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی گفت: اقلیم گازبها بر اساس اطلاعات هواشناسی در یک دوره چند ساله تعیین می شود و بر این اساس شهرهای فاروج، شوقان، لوجلی، قوشخانه و تیتکانلو در اقلیم سطح یک قرار دارند.

حسن رضا میربلوکی اظهار داشت: شهرهای آشخانه، قاضی و پیش قلعه هم در اقلیم سطح سه قرار دارند و بیشترین گازبها را در استان پرداخت می کنند.  

وی با بیان اینکه مابقی شهرهای استان در اقلیم سطح ۲ قرار دارد گفت: گازبهای اقلیم سطح یک تا ۳۰۰ مترمکعب در یک دوره بر اساس نرخ پایه محاسبه می شود در اقلیم سطح ۲، تا ۲۵۰ مترمکعب و در اقلیم سطح سه تا ۱۵۰ مترمکعب بر اساس نرخ پایه محاسبه می شود.

افزایش مصرف گاز 

معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی هم گفت: در روزهای اخیر فشار گاز در خطوط در کشور پایین آمد و محدودیت هایی نیز در سطح کشور اعلام شد اگر بخش خانگی رعایت نکند، به اجبار گاز صنایع کوچکتر نیز محدود می شود.

حسن افتخاری اظهار داشت: با سرمای کم‌سابقه هوا در چند روز گذشته، مصرف ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب گاز در سامانه‌های گرمایش خانگی به ثبت رسید.  

با سرمای کم‌سابقه هوا در چند روز گذشته، مصرف ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب گاز در سامانه‌های گرمایش خانگی به ثبت رسید

وی افزود: رقم مورد انتظار برای مصرف گاز در بخش گرمایشی استان تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب بود که تا حد پنج میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب در روز نیز رسید، اما اکنون مصرف مشترکان خانگی از حد انتظار نیز تجاوز کرده و به بیش از ۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی مجموع میزان برداشت گاز از خط گاز استان را در هر شبانه روز حدود هشت میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: با توجه به ورود جبهه هوای سرد، میزان مصرف گاز به یکباره افزایشی دور از انتظار یافته است.   

اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد جمعیت روستایی خراسان شمالی از گاز طبیعی بهره مند هستند.

خراسان شمالی دارای ۳۲۶ هزار مشترک در بخش های صنعتی، خانگی و عمومی است که حدود ۷۳۷ مشترک مربوط به بخش صنعتی است.

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان بیش از ۸۰ درصد است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آن در روستاها سکونت دارند.    

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها