۵۲ هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری در دامغان اجرا شد

سمنان- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: امسال ۵۲ هزار متر مکعب عملیات آبخیزداری در حوزه های آبخیز شهرستان دامغان اجرا شده است.

علی اکبر عباسی راد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: عملیات اجرایی آبخیزداری در حوزه های آبخیز اگره، آستانه و کوه زر با اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال انجام شد. 

وی اظهار داشت: این عملیات شامل احداث بندهای سنگ و ملات در حوزه های آبخیز اگره و آستانه با حجم سه هزار و ۹۰۰ مترمکعب و احداث بند خاکی در حوزه آبخیز کوه زر با حجم ۴۸ هزار مترمکعب است. 

عباسی راد تصریح کرد: مهار سیلاب، جلوگیری از تخریب و فرسایش خاک، کاهش خطرات سیل، جلوگیری از ورود رسوبات به داخل سد شهید شاهچراغی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی، از اهداف اجرای این طرح‌ها است.

وی افزود: طی ۶ ماهه نخست امسال نیز ۱۶ هزار مترمکعب طرح آبخیزداری در مناطق شمالی این شهرستان شامل چهار زیر حوزه سد شهید شاهچراغی (کلاته رودبار، اَگَره، شوراب و آستانه) با صرف ۶۰ میلیارد ریال اعتبار عملیاتی شد.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: در راستای اجرای این طرح‌ها از محل صندوق توسعه ملی، اعتبار قابل توجهی به طرح‌های آبخیزداری کشور اختصاص یافت که به مقدار زیادی به پیشرفت عملیات آبخیزداری کمک کرده است.

شهرستان دامغان دارای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۹۲ هکتار اراضی ملی طبیعی است که تاکنون برای بیش از ۹۸ درصد از آن سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.

استان سمنان دارای ۹.۷ میلیون هکتار وسعت است که از این میزان، ۵۵ درصد نواحی بیابان و خشک، ۳۸.۵ درصد مراتع، ۲ درصد اراضی کشاورزی و ۳.۶ درصد جنگل است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha