پایانی بر ۴۴ هفته دوری مشتاقان از نمازجمعه در ارومیه

ارومیه- ایرنا- نخستین نمازجمعه پس از ۴۴ هفته با حضور پرشور مردم ارومیه و البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به بیماری کووید ۱۹ در مصلای امام خمینی (ره) ارومیه برگزار شد و بسیاری از افرادی که طی هفته‌های طولانی منتظر برپایی این نماز بودند، خود را به میعادگاه نمازجمعه رساندند.

به گزارش ایرنا، پس از شیوع ویروس کرونا در اوایل اسفندماه بود که بسیاری از پروتکل های بهداشتی به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر در همان هفته های نخست طراحی، تدوین و اجرایی شد که شامل بسیاری از اقدامات در حوزه فعالیت های اجتماعی و مذهبی می شد.

یکی از نخستین مراکزی که داوطلبانه اقدام به انجام پروتکل های بهداشتی برای مقابله با شیوع بیشتر کرونا در آذربایجان غربی کرد، ستاد نمازجمعه بود که از همان هفته نخست بروز بیماری کووید ۱۹ در این راستا، اقدامات لازم را آغاز کرد.

نهم اسفند سال گذشته بود که این ستاد در اطلاعیه ای اعلام کرد که نمازجمعه این هفته در ارومیه برگزار نمی شود که این امر، آغاز فرایندی ۱۰ ماهه برای برگزار نشدن این نماز برای پیشگیری از کرونا بود.

در حالی که بسیاری از مراسم و برنامه های مختلف در سراسر کشور با وجود شیوع کرونا در روزهای پایانی سال گذشته و حتی در روزهای قرمز شیوع برپا می شد، نمازجمعه با هدف حفظ سلامتی نمازگزاران و خانواده ها، تعطیل شد تا در این راستا نیز جزء نخستین ها باشد.

اما، پس از گذشت بیش از ۱۰ ماه و ۴۴ هفته، پنجشنبه این هفته با زرد شدن وضعیت آذربایجان غربی و شهر ارومیه، برپایی نمازجمعه در اکثر نقاط استان طی اطلاعیه ای اعلام شد تا مشتاقان اقامه این نماز، امروز در مصلاها و مساجد حضور یایند و البته با رعایت پروتکل های بهداشتی، این نماز را برپا کنند.

مرتضی احمدوند از شهروندان ارومیه ای در حالی که مهیای ورود به مصلای امام خمینی (ره) ارومیه بود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بالاخره موعد حضور در نمازجمعه شد و من از همان صبح امروز مشتاق حضور در مصلا بودم.

وی اضافه کرد: نمازجمعه جایگاه ویژه ای در راستای اقامه آموزه های دینی دارد و من و خانواده، همه هفته ها مشتاقانه در مصلا حاضر می شدیم ولی طی ۱۰ ماه گذشته، این توفیق از ما و همه مردم سلب شد که البته کار درستی برای پیشگیری از کرونا بود.

وی بیان کرد: امروز هم با وجود عجله زیاد، همه موارد بهداشتی را رعایت کرده ایم و با سجاده های شخصی در مصلا حاضر شده ایم تا مشکلی برای خود و دیگر شهروندان ایجاد نشود.

دیگر شهروند ارومیه ای که با وجود سردی هوا به گفته خود، پیاده برای حضور در مصلا آمده بود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: من از صبح امروز، آماده حضور در مصلا بودم و برای آمدن هم از خودرو استفاده نکردم.

احمد صباحی اضافه کرد: حضور در نمازجمعه شور و شعفی برای ما ایجاد می کند که قابل وصف نیست و با وجود همه مشکلات، همواره سعی داشته ام که در نمازجمعه حاضر شوم.

این جوان ارومیه ای اظهار امیدواری کرد که با سفید شدن وضعیت، امکان حضور بیشتر در مصلا فراهم شود و همان صف های طولانی و فشرده را در مصلا شاهد باشیم.

نیما سعیدی خبرنگار ارومیه ای هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ۴۴ هفته از برگزاری آخرین نمازجمعه در این شهر می گذرد، گفت: امروز هم مردم با رعایت پروتکل ها در مصلا حاضر شده اند که می تواند نشانه خوبی از احتمال تداوم نمازجمعه در هفته های آینده باشد.

وی اضافه کرد: نمازجمعه همواره تریبونی برای اشاعه آموزه های دینی و الهی در جامعه و تبیین مشکلات بوده که امیدواریم از این پس دیگر شاهد تعطیلی این میعادگاه مومنان نباشیم.

وی اظهار کرد: امیدواریم شهروندان در رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر هفته های اخیر عمل کنند تا روز به روز از مبتلایان، بستری ها و فوتی ها کاسته شده و وضعیت زرد به وضعیت سفید تغییر یابد تا همه مراسم و آیین ها نظیر گذشته برگزار شود.

طبق اطلاعیه ستاد نمازجمعه آذربایجان غربی، همه شهرهای زرد استان میزبان نمازجمعه طی امروز بوده اند که با این حساب، نمازجمعه امروز در دهها شهر آذربایجان غربی اقامه شده و انتظار می رود که این روند ادامه یابد.

البته ادامه این روند با تبدیل وضعیت زرد به نارنجی یا قرمز متوقف خواهد شد که مردم نباید اجازه این تبدیل وضعیت را بدهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها