بیش از یک میلیون سبد غذایی توسط اوقاف کشور توزیع شد

یزد- ایرنا- مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۱ هزار سبد غذایی با ارزشی معادل ۳۹۳ میلیاردتومان توسط بقاع متبرکه و مراکز افق اوقاف کشور توزیع شده است.

به گزارش ایرنا، رضا معممی مقدم روز جمعه در مراسم اختتامیه طرح شهید سلیمانی در یزد افزود: با توجه به مشکلات معیشتی که به دلیل کرونا بخش زیادی از جامعه با آن دچار شده‌اند، لذا مراکز افق اوقاف و امورخیریه در راستای خدمت‌رسانی به اقشار آسیب‌پذیر این بسته‌های معیشتی را در موقعیت‌های مختلف توزیع کردند که تنها ۳۰ درصد از هزینه بسته‌های غذایی توزیع شده از محل موقوفات بوده و ۷۰ درصد آن توسط و با مشارکت خیران و موقوفات غیرمتصرفی انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۲۲۰ هزار سبد غذایی در طرح شهید سلیمانی و در کشور توزیع شد، از اول سال تاکنون طی هشت مرحله سبدهای غذایی توسط بقاع متبرکه و مراکز افق امامزادگان اوقاف و امورخیریه کشور توزیع شده است.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سنت حسنه وقف ضامن تحکیم و بقای جامعه است لذا با وقف نیات واقف و آثار خیر او همواره دوام خواهد داشته و برقرار است و ما نیز قدردان مشارکت مردم در طرح‌های خیریه هستیم.

معممی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم  انقلاب ابلاغ شده اظهار داشت: جوان گرایی یکی از مهم ترین بندهای این دستور است و جوان گرایی به معنی پیرزدایی نیست بلکه باید زمینه حضور جوانان در کنار افراد با تجربه فراهم شود و کادر سازی در دستور کار قرار گیرد و فعالیت‌های اجرایی به نیروهای جوان واگذار شود .

وی ادامه داد: طی بررسی‌های انجام شده توسط ارگان‌های ذی ربط بیش از ۶۰ درصد افرادی که برای دفعه اول به زندان می‌روند، فاقد مهارت و شغل هستند و فقط ده درصد افرادی که برای دفعه دوم به زندان می‌روند هیچ مهارتی ندارند ولذا همه ابلاغیه‌ها و فعالیت‌ها باید به سمتی حرکت کند که کار و حرفه ای را به افراد آموزش دهند و این از رویکردهای جدی اوقاف و امورخیریه است.

معممی مقدم ضمن تشکر از فعالیت‌های مرکز افق امامزاده سیدجعفر محمد(ع) یزد گفت: اقدامات بسیار خوبی در استان یزد بویژه امامزاده سیدجعفر محمد(ع) یزد انجام شده و می‌تواند به عنوان الگویی برای دیگر بقاع متبرکه کشور استفاده شود و خادمان امامزادگان و بقاع متبرکه به عنوان پرچمداران ولایت باید به گونه ای عمل کنند که فعالیت‌های آنها منجر به تقویت اخلاق در جامعه شود.

وی ادامه داد: همه فعالیت‌ها باید با این رویکرد صورت گیرد که انسان اشرف مخلوقات و همه انسان‌های عالم فارغ از هر دین و مسلکی که دارند خانواده خداوند هستند لذا ما نیز باید فارغ از تقسیم بندی‌ها و دیگر موارد به انسان‌ها کمک کنیم.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: خوشبختانه در استان یزد کمک‌های معیشتی مراکز افق اوقاف و امورخیریه حتی شامل اهل تسنن و زرتشتیان و دیگر اقشاری که کمک لازم داشتند شده و این بسیار قابل تقدیر است .

معممی مقدم اظهار داشت: بی توجهی به دیگران ما را از دایره مسلمانی خارج می‌کند و در همه دستورات خداوند در قرآن، نماز و زکات با یکدیگر نام برده شده و لذا کمک خیران در سنت حسنه وقف علاوه بر ارزش دنیوی شامل اجر اخروی و باقیات الصالحاتی خواهد بود.

همچنین مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد در این مراسم گفت: جهاد در دو بخش جانی و مالی ذکر شده است و یزد جزو شهرهای مذهبی ایران است که دین داری و تدین مردم مدیون مداخله‌های مالی متمولین و ثروتمندان متدین است که بخشی از اموال تقدیم خداوند کرده اند.

حجت الاسلام حسین زارع‌زاده افزود: کلمه مقدس وقف در استان یزد بسیار مورد توجه قرار گرفته و این استان در رده پنج استان اول کشور و از لحاظ تعداد موقوفات در کشور قرار دارد و بخش عمده ای از این موقوفات در مراسم سیدالشهدا (ع) هزینه و بخش دیگری از موقوفات نیز خرج رفاه اجتماعی مردم می‌شود.

وی ادامه داد: در کشور گاها شرایط خاصی به وجود می آید که همچون ویروس منحوس کرونا فضای جامعه تحت تاثیر قرار گرفته و برخی از جامعه نیازمند کمک می‌شود و خوشبختانه در مدیریت جدید اوقاف کشور مراکز اجتماعی، فرهنگی و قرآنی با عنوان افق بخشی از درآمدهای امامزادگان و بقاع متبرکه را در راستای کمک به اقشار آسیب پذیر هزینه می‌کنند.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد اظهار داشت: از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون و با اجرای طرح‌های مختلف، مراحلی از توزیع بسته‌های معیشتی با عناوین دست‌های مهربان، ضیافت همدلی، تبرکات مهدوی، تبرکات علوی، شمیم حسینی و طرح شهید سلیمانی انجام شده و این حرکت  ادامه خواهد داشت که در روزهای آینده در طرح تبرکات فاطمی استمرار دارد و تا نیاز و مشکل در جامعه است، خیران و امامزادگان و همچنین واقفان  همت کرده و خدمت خواهند کرد.

زارع‌زاده افزود: در طرح شهید سلیمانی طی روزهای گذشته و نامگذاری که انجام شد، در ۱۲ شهرستان استان نشست‌هایی برگزار و بسته‌های معیشتی توزیع شد و امروز با عنوان دوازدهمین شهرستان شاهد اختتامیه طرح شهید سلیمانی در شهرستان یزد هستیم.

وی ادامه داد: وقف هرگز تمام نمی‌شود و در یزد موقوفه ای وجود دارد که مربوط به ۷۰۰ سال پیش است و همچنان عواید آن برای مردم هزینه شده و خیرات و مبرات آن برای واقفان ماندگار است.

همچنین محمدحسین کاظمی، رئیس اوقاف و امورخیریه شهرستان یزد در این مراسم گفت: امامزادگان و بقاع متبرکه در راستای انجام یکی از رسالت‌های اجتماعی خود که خدمت رسانی به اقشار جامعه است در طرح شهید سلیمانی بیش از ۳ هزار بسته و به ارزش ده میلیار ریال در شهرستان یزد توزیع شده که توسط امامزادگان و بقاع متبرکه و خیران و از محل منفعتی موقوفات هزینه شده است.

در پایان این نشست گروه سرود فجر جاوید در رسای شهید حاج قاسم سلیمانی به اجرای برنامه پرداخت و همچنین تمثال شهدای مدافع سلامت و تعدادی از درگذشتگان کرونا در این مراسم قرار داده شده بود و مرثیه سرایی در رسای حضرت زهرا (س) و یادبود شهدا و درگذشتگان اجرا شد، همچنین در پایان با اهدای تندیس طرح شهید سلیمانی از رابطان و دست اندرکاران برتر طرح شهید سلیمانی بقاع متبرکه و امامزادگان اوقاف و امورخیریه استان یزد تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها