۱۲ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۱
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84169451
۰ نفر

برچسب‌ها

صربستان چهار راه انتقال گاز روسیه

بلگراد-ایرنا- نخستین محموله گاز از طریق خط لوله «جریان ترک» از طریق ترکیه و بلغارستان وارد صربستان و تا مرز مجارستان انتقال یافت. به این ترتیب صربستان چهار راه انتقال گاز روسیه به اروپا تبدیل شد.

به گزارش ایرنا، خط لوله گاز «جریان بالکان» که بخشی از  خط لوله گاز «جریان ترک» است، صبح امروز (جمعه) از بلغارستان وارد صربستان و تا مرز مجارستان در مراسم خاصی با حضور «آلکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان راه اندازی شد.

رئیس جمهوری صربستان در این مراسم گفت : با استفاده از این گاز، امنیت انرژی را تأمین می کنیم و فرصت جذب سرمایه گذاران بیشتری را در کشور پیدا خواهیم کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه گاز در دسترس تمامی مناطق قرار خواهد گرفت، افزود: هنوز کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود و  صربستان نیز با کمک شرکای روسی موفق شد منابع مورد نیاز را برای سرزمین خود تأمین کند.

«آلکساندار بوتسان خارچنکو» سفیر فدراسیون روسیه در صربستان که در مراسم افتتاحیه انتقال گاز روسیه از صربستان نیز حضور داشت، گفت؛ ساخت و راه اندازی «جریان بالکان» که بخشی از خط لوله گاز «جریان ترک» از بلغارستان تا مرز مجارستان است به طور کامل ثبات انرژی و امنیت صربستان را تضمین می کند.

وی همچنین افزود که این خط لوله گاز امنیت انرژی را برای مناطق بیشتر، اروپای مرکزی فراهم می کند.

صربستان تا کنون گاز مصرفی خود را از طریق اوکراین و مجارستان تامین می کرد.

خط اصلی انتقال گاز «جریان ترک» در صربستان از منطقه «زایچار» تا «خورگوش» در مرز با مجارستان حدود 403 کیلومتر طول دارد و گاز روسیه را از طریق ترکیه و بلغارستان به صربستان تحویل می دهد و از این طریق نیز گاز روسیه به مجارستان انتقال داده می شود.

خط لوله گاز "جریان ترک" در مجموع 930 کیلومتر طول دارد و ظرفیت آن 31.5 میلیارد متر مکعب گاز در سال است.

نیمی از ظرفیت کل گاز «جریان ترک» یعنی 15.7 میلیارد متر مکعب گاز برای نیازهای ترکیه اختصاص دارد و نیمی دیگر از این ظرفیت از جمله طریق بلغارستان، صربستان و مجارستان به طرف جنوب و مرکز اروپا روانه می شود. در آینده نیز گاز روسیه از این طریق از مجارسنتان به اتریش نیز عبور خواهد کرد.

ساخت قسمت خط لوله گاز "جریان ترک" از طریق صربستان در مارس 2019 آغاز شد و سرمایه گذار آن "Gastrans"، سرمایه گذاری مشترک صربیا گاز "Srbijagas" و گاز پروم "Gazprom" روسی است.

خط لوله انتقال گاز "جریان ترکیه" بخشی از انگیزه های دراز مدت روسیه است که می تواند حمل و نقل گاز از طریق اوکراین را با ایجاد مسیرهای جایگزین مانند؛ علاوه بر جریان ترک، جریان شمالی 1 و 2 به حداقل برساند.

جریان ترک جایگزینی برای جریان جنوبی در صربستان است که ساخت آن در اواخر سال 2014 به دلیل مخالفت اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) لغو شد.

مشارکت صربستان در پروژه خط لوله گاز «جریان ترک» برای مدرنیزه کردن و گسترش شبکه ملی حمل و نقل گاز که با گاز پروم در سال 2017 امضا شده است.

گاز روسیه اکنون از طریق خط لوله جریان ترک که از بلغارستان وارد صربستان شده است به مجارستان و بوسنی و هرزگوین و همچنین احتمال می رود که در آینده برای کشورهای دیگر منطقه انتقال پیدا کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار جهان