از آغاز جشنواره سردار آسمانی تا تعیین زمان دقیق جشنواره تئاتر فجر

تهران- ایرنا- تئاتر در هفته جاری با اتفاقات متعددی روبه‌رو بود که از مهمترین آنها می‌توان به آغاز دومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی به یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و مشخص شدن تاریخ دقیق برگزاری سی‌ونهمین جشنواره تئتر فجر با تایید ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد.

همزمان با پشت سر گذاشتن نخستین دهه دی‌ماه، تنور فعالیت جشنواره‌های تئاتر با وجود ادامه‌دار بودن شرایط کرونایی کشور روز به روز در حال گرمتر شدن است. از جشنواره تئاتر فجر، جشنواره تئاتر سردار آسمانی گرفته تا رویدادهای دیگر نمایشی که به سبب شیوع کرونا بخش عمده‌ای از فعالیت جشنواره‌های کشور را به خود اختصاص داده‌اند.  بعد از مدتی رُکود به سبب موج سوم شیوع کرونا در کشور، عرصه هنر نمایش طی یک هفته اخیر مملو از اتفاقات ریز و درشت بود.

در کنار گرمتر شدن جنب و جوش هنرمندان برای حضور در بخش‌های گوناگون سی‌ونهمین جشنواره تئاترفجر که مهمترین و جریان‌سازترین رویداد نمایشی کشور در طول سال شناخته می‌شود، برگزاری دومین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی و تولید مستند-نمایش «سرباز» به کارگردانی حسین پارسایی در آستانه نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به وضوح نشان داد که خانواده تئاتر کشور حالا دیگر با وجود ویروس کرونا به عنوان مهمان ناخوانده شهر و دیارمان از هر نظر آماده و مهیای آغاز فعالیت‌های نمایشی در تمامی شاخه‌ها و بخش‌های آن هستند.

آنچنان که به سبب نزدیک شدن به اوج فعالیت‌های جشنواره‌ای تئاتر کشور که غالبا در نیمه دوم سال متمرکز است، هنرمندان و مسئولان دست در دست هم تلاش می‌کنند با ارائه راه‌کارهای خلاقانه بتوانند برنامه‌ها و رویدادهای تئاتری کشور را در روزها و ماه‌های پیش‌رو، زیر سایه سنگین ویروس کرونا برنامه‌ریزی و اجرایی کنند. از گوشه و کنار ایران خبر فعالیت‌های اهالی این هنر در عرصه‌های مختلف تولید، اجرا و جشنواره‌ها به گوش می‌رسد.

از مهمترین رویدادها و اتفاقات این هفته می‌توان به آغاز به کار جشنواره تئاتر سردار آسمانی در جوار مزار سردار شهید سلیمانی، اعلام زمان دقیق برگزاری سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، اجرای مستند-نمایش سرباز همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی، برگزاری کارگاه‌های جشنواره نمایش عروسکی مبارک در فضای مجازی، انتشار شماره‌ ۲۵۵ ماهنامه «نمایش»، اجرای نمایش شترمرغ پس از بهبود شرایط کرونا، معرفی داوران بخش تئاتر خیابانی جشنواره سردار آسمانی و رویدادهای دیگر اشاره کرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در دوره زمانی ۸ تا ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ مرور کنید.

آغاز به کار جشنواره تئاتر سردار آسمانی در جوار مزار سردار شهید سلیمانی

دومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی روز ۱۰ دی در جوار مزار سردار شهید سلیمانی آغاز به کار کرد.

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال استان کرمان در آیین افتتاحیه دومین جشنواره سردار آسمانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مقاومت به ویژه سردار سلیمانی بیان داشت: جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی سال گذشته با محدودیت های خاصی برگزار شد و در چهلمین روز شهادت این سردار شاهد برگزاری اولین دور این جشنواره بودیم بعد از آن بر اساس پیشنهاداتی که ارائه شد تصمیم گرفتیم که هر ساله این جشنواره را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: دومین جشنواره دفاع مقدس نیز در این مکان و با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی به نحو احسن اجرا شد و امروز شاهد برگزاری دومین جشنواره سردار آسمانی با رعایت همه شیوه‌نامه‌های بهداشتی هستیم. اجرای تئاترها در روزهای برگزاری این جشنواره انجام می شود و علاقمندان می‌توانند به صورت مجازی شاهد آن باشند و در روز اختتامیه (۱۵ دی ماه) آثار برگزیده معرفی خواهد شد. این جشنواره با هدف گرامیداشت یاد و خاطره سردار دل‌ها با استفاده از هنر تئاتر برگزار خواهد شد تا یاد و خاطره، منش و مشی این شهید همیشه ماندگار باشد.

دومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی از ۱۰ تا ۱۵ دی به دبیری امیرحسین شفیعی در کرمان برگزار می‌شود.

اعلام زمان دقیق برگزاری سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر

سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر با تاکید بر تبعیت از تصمیمات ستاد مقابله با کرونا از ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار خواهد شد.

حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دنبال اعلام زمان دقیق برگزاری این رویداد: تمرکز اصلی جشنواره امسال در شکل برگزاری بر بهره‌گیری از بستر فضای مجازی است اما متناسب با شرایط در صورت اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی تماشاخانه‌ها در زمان برگزاری جشنواره‌، تنها تعدادی از سالن‌های منتخب و دارای شرایط مناسب برای اجرای آثار در شرایط مقتضی، میزبان مخاطبان نمایش های بخش صحنه‌ای خواهند بود.

اسامی این تماشاخانه ها و شرایط اجرای متناسب با شیوه‌نامه‌های بهداشتی طی دستورالعمل‌هایی از سوی دبیرخانه جشنواره به گروه‌های شرکت کننده و علاقه‌مندان متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین در خبری دیگر از جشنواره تئاتر فجر، اعضای هیئت انتخاب آثار بخش رادیوتئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند. بنابر این اعلام، میرطاهر مظلومی، کاظم نظری و فرهاد امینی مسئولیت انتخاب رادیوتئاترهای رسیده به دبیرخانه این رویداد را برعهده دارند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. 

اجرای مستندنمایش سرباز همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی

مستندنمایش سرباز به نویسندگی و کارگردانی حسین پارسایی مبتنی بر سویه‌های زیستی و مقاومتی سردار سلیمانی در اولین سالگرد عروج آسمانی این قهرمان‌ ملی به صورت برخط (آنلاین) و با تعداد محدودی تماشاگر، با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از ۱۲ تا ۱۶ دی ماهبه صحنه می‌آید.

مستند نمایش سرباز به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و مشارکت و همراهی مرکز هنرهای نمایشی و گروهی از هنرمندان تئاتر تولید شده است. علی براتی به عنوان مجری طرح و طراح حرکت، پارسایی را در مستند نمایش سرباز همراهی می‌کند و محمد موحدنیا طراح گرافیک این پروژه است. پارسایی پیش از این و در یک اقدام خیرخواهانه به تهیه‌کنندگی پرویز پرستویی و همراهی چهره شاخص هنری، موسیقی نمایش عاشورایی علمدار را در سوگ و رثای سقای آب و ادب حضرت ابوالفضل (ع) اجرا کرد.

برگزاری کارگاه‌های جشنواره نمایش عروسکی مبارک در فضای مجازی

کارگاه‌های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک همزمان با برگزاری کارگاه «بیان تصویری عروسک در قاب»، آغاز به کار می‌کنند.

به سبب شیوع و ممانعت از گسترش و انتشار ویروس کرونا، تمام کارگاه‌های  این دوره از جشنواره به منظور رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در فضای مجازی و غیر حضوری برگزار می‌شوند. عنوان اولین کارگاه جشنواره امسال، بیان تصویری عروسک در قاب است که طی دو روز هجدهم و بیست و پنجم دی با حضور امیر سلطان‌احمدی، میزبان متقاضیان می‌شود.

سلطان احمدی، کارگردان و مدرس تئاتر درباره کارگاه خود و با اشاره به شرایط فعلی و محدودیت‌ها برای اجرای صحنه‌ای آثار نمایشی در دوران کرونا: هدف ما در این کارگاه، گسترش توانایی‌های خویش برای فعالیت در مدیوم‌های دیگر است. نگاه ما این است که وقتی شرایط برای اجرای صحنه‌ای نمایش ها مساعد نیست، دست روی دست نگذاریم بلکه به فکر تولید نمایش در فضاهای دیگر باشیم که طبیعتا قواعد کار در آنها متفاوت است. این کارگاه به ما کمک می‌کند وقتی به عنوان کارگردان یا بازی دهنده عروسک، در دیگر مدیوم‌ها مشغول فعالیت می‌شویم، چگونه قواعد آنها را به کار بگیریم. زیرا اجرای نمایش عروسکی و جان بخشی به عروسک در قاب تصویر با آنچه روی صحنه تئاتر رخ می‌دهد، تفاوت دارد و نیازمند آموزش است.

متقاضیان برای شرکت در این کارگاه تا روز ۱۶ دی فرصت دارند از طریق تماس با شماره تلفن‌های ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲ و ۰۲۱۶۶۷۱۰۷۰۲ ثبت‌ نام کنند. هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسفند امسال برگزار خواهد شد.

انتشار شماره‌ ۲۵۵ ماهنامه «نمایش»

جدیدترین شماره ماهنامه‌ نمایش ویژه آذر ۹۹ با نگاه ویژه‌ به مایل بکتاش با مطالبی همچون «مایل بکتاش، پژوهشگری اصیل و تنها!»، «قاضی بغداد نشانه‌های جدید از اولین حرکت تئاتر در ایران (۱۳۱۳ ۱۲۸۸ق)» نوشته‌ مایل بکتاش، «به سوی جامعه‌شناسی تئاتر ایران» (تأملی در پژوهش‌های مایل بکتاش) نوشته‌ غلامحسین دولت‌آبادی، «یادی از مایل بکتاش و نخستین مقاله تئاتری‌اش» نوشته‌ نیایش ‌پورحسن، «گستره‌ حضور نام یک پژوهشگر» (مایل بکتاش یا غریبه‌ای در مه) نوشته‌ رضا آشفته و «حاشیه‌ای بر نقد مایل بکتاش از اجرای در انتظار گودو» نوشته‌ آراز بارسقیان به همراه گفتگو با یدالله آقاعباسی، تاجبخش فنائیان، داود فتحعلی بیگی و رحمت امینی منتشر شده است.

همچنین مخاطبان می‌توانند نقد و تحلیل نمایشنامه «تاریکی بالای پله‌ها» را با عنوان «زندگی بدون اصطکاک» نوشته‌ منصور خلج و مقالاتی همچون «دست آخر زمین، با تمسک به خوش‌بینی» نوشته‌ ریچارد شکنر ترجمه‌ مجید کیانیان، «هیلد هگارد، جواهر بینگن» ترجمه و تالیف پریسا مهجور و «شرکت‌های تئاتری در میانه همه‌گیری کرونا مرزهای داستان‌پردازی را به سمت مخاطبان تئاتر سوق می‌دهند» نوشته‌ کلسی یاکوبسن با ترجمه‌ سمیه یعقوبی را نیز در این شماره بخوانند. شماره‌ ۲۵۵ ماهنامه‌ نمایش ویژه‌ آذرماه ۱۳۹۹ با سردبیری نصرالله قادری در ۹۶ صفحه و با بهای پانزده‌ هزار تومان برای عموم علاقه‌مندان حوزه‌ تئاتر چاپ و توزیع شده است.

اجرای نمایش شترمرغ پس از بهبود شرایط کرونا

نمایش شتر مرغ به نویسندگی و کارگردانی محمد لهراسبی و تهیه کنندگی مجموعه فرهنگی هنری مربع۱۱ به زودی و با از سرگیری فعالیت تماشاخانه ها روی صحنه می رود. آخرین اجرای گروه تئاتر مربع ۱۱ ، نمایش موزیکال عروس مردگان به کارگردانی امیدرضا سپهری است و این گروه در جدیدترین فعالیت خود، نمایش شتر مرغ را تهیه می کند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: چند نفر بدون اینکه بدانند در دنیایی عجیب گیر افتاده اند. در این میان یکی از آنها مدام سعی میکند دیگران را مجاب کند که چیزی این وسط اشتباه است اما...

بازیگران و دیگر عوامل نمایش به زودی اعلام خواهد شد.

معرفی داوران بخش تئاتر خیابانی جشنواره سردار آسمانی

پرویز فلاحی پور، نصرالله قادری و شکرخدا گودرزی داوری آثار بخش تئاتر خیابانی جشنواره تئاتر سردار آسمانی را بر عهده خواهند داشت.

نمایش‌های راه یافته به بخش خیابانی جشنواره سردار آسمانی از ۱۰ تا ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹ در محوطه دو مجموعه فرهنگی گلستان امین و شهرزاد شهرستان رفسنجان به اجرا در می‌آیند. همچنین محوطه مجموعه شهرزاد نیز از ۱۰ تا ۱۴ دی ماه میزبان مخاطبان نمایش‌های خیابانی خواهد بود.

علاقه‌مندان به تئاتر خیابانی می‌توانند، آثار بخش خیابانی جشنواره سردار آسمانی را زنده و از طریق اینستاگرام دنبال کنند. دومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی با حمایت، بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و اداره کل هنرهای نمایشی به دبیری امیرحسین شفیعی در قالب سه بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی، بخش صحنه‌ای و بخش خیابانی از ۱۰ تا ۱۵ دی در کرمان برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

سرخط اخبار فرهنگ