هوای سه شهر خوزستان در شرایط ناسالم

اهواز - ایرنا - سامانه پایش کیفی هوای کشور، هوای شهرهای اهواز، شادگان و شوشتر را در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها اعلام کرد.

بر اساس گزارش سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ساعت ۱۱ امروز (جمعه) هوای اهواز با شاخص ۱۶۳ ، شادگان با شاخص ۱۵۴ و شوشتر با شاخص ۱۵۱ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارند. طبق این گزارش، مهمترین آلاینده هوا در این ساعت غبار با اندازه ۲.۵ میکرون بوده است.

کارگروه اضطرار آلودگی هوای خوزستان درباره افزایش آلودگی هوا هنوز هشداری صادر نکرده و جلسه‌ای نیز تشکیل نداده است. بر اساس آیین‌نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۳) قانون هوای پاک که در سال ۹۷ به تصویب رسید، کارگروه استانی هماهنگی شرایط اضطرار آلودگی هوا در مواقع (شرایط) اضطرار آلودگی هوا، یعنی مواقعی که استمرار پایداری جوی (بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور) یا افزایش میزان غلظت آلاینده‌ها (بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست) در کوتاه‌مدت، سلامت انسان و محیط‌زیست را دچار مخاطره جدی کند، تشکیل می‌شود.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که افراد ممکن است چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها مواجه شوند.

بر اساس این شاخص، صفر تا ۵۰  در شرایط هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط هوای سالم و کیفیت هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ شرایط بسیار ناسالم است و هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است و با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

۳۰۰ تا ۵۰۰ شرایط هوای خطرناک وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است. همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.

در روز پنجشنبه شاخص قم ۵۰۰ و نجف آباد ۳۲۲ در شرایط خطرناک، شاخص تهران ۲۰۵ در شرایط بسیار ناسالم، شاخص مسجدسلیمان ۱۷۶ و شاخص اهواز ۱۶۱ و شاخص مشهد ۱۵۸ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها بوده است. با توجه به قانون هوای پاک، کلانشهرهای قم، تهران و اهواز در وضعیت اضطرار قرار داشته و باید تعطیل شوند یا محدودیت شدید بر آنها اعمال شود.

دومین نشست کارگروه هماهنگی مواقع اضطرار آلودگی هوای تهران در یک هفته گذشته، با پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها ۱۰ دی ماه برگزار و پیشنهاد تعطیلی یکی دوروزه تهران به دولت درصورت ادامه پایداری هوا و افزایش آلاینده‌ها از سوی استاندار تهران مطرح شد.

هوای اصفهان از ابتدا تا دهم دی ماه در پنج روز در وضعیت ناسالم برای عموم قرار داشت و روزهای دهم و یازدهم دی به منظور حفظ سلامت عمومی و کاهش تماس با آلاینده‌ها تعطیل شد.

هوای اهواز در پاییز امسال از نظر ذرات با اندازه ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) ۱۷ روز در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها، ۳۴ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس، ۲۳ روز قابل قبول (سالم) و سه روز پاک بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها