۳۰ درصد مطالبات زعفران‌کاران خراسان رضوی پرداخت شد

مشهد- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از پرداخت ۳۰ درصد مطالبات زعفران‌کاران این استان که محصول خود را به دولت فروخته‌اند خبر داد.

محمدرضا اورانی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در اجرای طرح خرید حمایتی زعفران، ۱۲ هزار و ۴۸۳ کیلو گرم از این محصول راهبردی توسط دولت از کشاورزان این استان خریداری شد.

وی افزود: در این راستا چهار هزار و ۵۰۰ کشاورز محصول خود را به دولت تحویل دادند که در مجموع میزان مطالبات آنان هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به شیوه خرید زعفران از کشاورزان، ۳۰ درصد مطالبات کشاورزان به حساب آنان واریز شده و بقیه نیز طبق توافق صورت گرفته پرداخت خواهد شد.

خرید حمایتی زعفران کشاورزان از نیمه آبان ماه امسال آغاز شده بود و دولت تا پایان ۳۰ آذر ماه این میزان زعفران را خریداری کرد. با توجه به اینکه در این طرح، هدف اصلی، خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از کاهش بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان بود، حجم خرید، مد نظر قرار نداشت و بیشتر حمایت از کشاورز مورد توجه بود.

محصول امسال در ۲ سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلو گرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلو گرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری شد.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تُن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار استان‌ها