استاندار اردبیل: عادی‌پنداری خطر کرونا در جامعه بسیار خطرناک است

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل با اشاره به عادی‌پنداری برخی افراد نسبت به خطر کرونا گفت: این افراد با ادعای اینکه کرونا مهار شده اقدام به برگزاری دورهمی و میهمانی کرده و به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی مقید نیستند و این امری خطرناک است.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو جمعه در دیدار با عوامل اجرایی طرح شهید سلیمانی در مسجد امام علی (ع) کارشناسان اردبیل افزود: بر اساس آمارهای دانشگاه علوم پزشکی استان، تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان همچنان ثابت مانده و این امر مانعی برای بهبود وضعیت حاکم کرونا بر استان است.

وی اظهارکرد: کاهش تعداد بستری و فوتی ناشی از کرونا در استان به منزله مهار کرونا نیست و باید با آگاه‌سازی مردم نسبت به این موضوع از عادی‌پنداری در خصوص کرونا جلوگیری کنیم.

بهنامجو بیان کرد: با سرعت‌بخشی به اقدامات و پرهیز از عادی پنداری در بین مردم نسبت به این بیماری باید سرعت کاهش تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها را شتاب بخشیم.

او سرعت‌بخشی به فعالیت‌ها و برنامه‌های پیشگیرانه برای کاهش شیوع کرونا در استان را ضروری دانست و تاکید کرد: عوامل اجرایی پایگاه‌ها باید نسبت به این موضوع نیز حساس بوده و با آگاه‌سازی و تذکر به این افراد ، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و خصوصا ماسک را به آنان یادآور شوند.

استاندار اردبیل ظرفیت پایگاه‌های محله‌ای در تاثیرگذاری بر مردم را بالا دانست و بیان کرد: نظارت عوامل اجرایی پایگاه‌ها بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در بین اهالی محلات گام مهمی در راستای کاهش شیوع کرونا و تعداد بستری‌ها است.

وی افزود: عوامل اجرایی همان‌گونه که در خصوص رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی آگاه‌سازی می‌کنند ، لازم است بر رعایت زمان قرنطینه بیماران کرونایی محله در منزل و یا نقاهتگاه‌ها نیز نظارت داشته باشند.

استاندار اردبیل ادامه داد: بی‌توجهی به رعایت زمان استاندارد برای ماندن در قرنطینه بر شیوع و افزایش تعداد بیماران تاثیرگذار بوده و مانع از بهبود وضعیت در استان می‌شود.

بهنامجو با اشاره به وجود بیماری زمینه‌ای به عنوان یکی از عوامل مهم در ابتلا به کرونا، خواستار آگاه‌سازی افراد دارای بیماری زمینه‌ای و مراقبت از این قشر در محلات شد و گفت: عوامل اجرایی پایگاه‌ها مراقبت و آگاه‌سازی افراد دارای بیماری زمینه‌ای را نیز مانند افراد دارای قرنطینه انجام دهند تا زمینه ابتلای این افراد کاهش یابد.

وی  در جریان این دیدار ضمن قدردانی از تلاش‌های بسیجیان و کادر درمان در اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: این طرح با مزین بودن به نام شهید سلیمانی به صورت موفق اجرا شده و ادامه روند کنترل در قالب این طرح در بهبود وضعیت کرونا موثر خواهد بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی دبیرخانه ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل، با بستری شدن ۲۶۵ بیمار مبتلا به کووید.۱۹، آمار بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی این استان به میانگین ۱۰ ماه گذشته رسیده است.

شیوع کرونا در این استان پس از ۲ ماه اوج در وضعیت ثبات قرار دارد به طوری که شمار ابتلای جدید، تعداد بستری‌ها و آمار فوتی‌های کووید.۱۹ در استان در حال کاهش است.

هم‌اکنون با ادامه روند کاهشی شیوع کرونا، ۹ شهرستان پارس‌آباد، نمین، سرعین، کوثر، اصلاندوز، گرمی، بیله‌سوار، خلخال و نیر در وضعیت زرد و ۲ شهرستان اردبیل و مشگین‌شهر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

بر اساس گزارش رسمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، با بستری بودن ۷۲ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان، کاهش آمار بیماران بدحال بستری در مراکز درمانی استان آغاز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار استان‌ها