مقامات امنیتی : ۱۸ هزار  و ۲۰۰ حمله در افغانستان صورت گرفت

تهران- ایرنا- مسئولان امنیتی افغانستان اعلام کردند که در سال جاری ۱۸ هزار و ۲۰۰ حمله در سراسر کشور انجام شده که ۹۹ درصد آن را طالبان سازماندهی کرده‌ است.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از روزنامه هشت صبح، به گفته مقام‌های امنیتی افغانستان، در جریان این حملات سه هزار و ۶۰۰ نفر در رابطه به حملات تروریستی بازداشت شده‌ اند که از این میان، ۲۷۰ نفر در ترورهای هدف‌مند و هفت تن در سازمان‌دهی حملات انتحاری نقش داشته‌اند.
این روزنامه اشاره به این که یک درصد حملات دیگر را چه کسانی یا گروهی انجام داده‌اند، اشاره ای نکرد. 

به باور وزارت کشور افغانستان، طالبان جنگ را برای کسب امتیاز در مذاکرات شدت بخشیده و پس از دفاع نیروهای امنیتی، به ترورهای هدف‌مند و تعبیه مین‌های مقناطیسی روی آورده‌است.

طالبان هرچند حملات‌ خود بر اهداف نظامی را تایید می‌کند، اما می‌گوید که ترور فعالان جامعه مدنی و رسانه‌ای به آنان هیچ ربطی ندارد.

پیش‌تر برخی منابع در هیأت مذاکره‌کننده دولت کابل گفتند که ترورهای روزهای اخیر ارتباط مستقیم به روند صلح دارد و یک سازمان اطلاعاتی کشور همسایه برای تخریب این روند دست به کار شده است.

افزایش حملات در افغانستان در حالی رخ می دهد که براساس توافقنامه صلح دوحه، گروه طالبان باید حملاتش را کاهش می‌داد، هرچند طالبان می گوید که حملات‌ این گروه در شهرها متوقف شده، اما پیش‌تر وزارت کشور افغانستان تصریح کرده بود که تنها در جریان دور اول مذاکرات (سه ماه اخیر) دست‌کم ۵۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

دو طرف در حالی از خشونت‌ صحبت ‌می‌کنند که قرار است هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان تا یک هفته دیگر دوباره به میز مذاکرات بازگردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

سرخط اخبار جهان