اطلس سیمای طبیعی تالاب بین المللی زریبار تهیه و تدوین شد

سنندج-ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان از تهیه و تدوین اطلس سیمای طبیعی تالاب بین المللی زریبار در سال جاری خبر داد.

فریبا رضائی عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با توجه به تنوع بالای فون و فلور تالاب زریبار و ثبت آن در دبیرخانه کنوانسیون رامسر به عنوان بیست و پنجمین تالاب بین المللی  در کنار سایر برنامه‌ها و اقدامات مدیریتی و پژوهشی، گزیده‌ای از گونه های جانوری و گیاهی شاخص این تالاب و  تصاویری از زیبایی‌های آن در مجموعه‌ای تحت عنوان اطلس تالاب زریبار تهیه و تدوین شده است. 
وی با اشاره به اینکه این اطلس امسال به چاپ می‌رسد، افزود: پناهگاه حیات وحش زریبار با مساحت سه هزار و ۲۹۲ هکتار در فاصله سه کیلومتری شهرستان مریوان واقع شده و علاوه بر ارزش های زیست محیطی، از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کردستان محسوب می شود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت : پناهگاه حیات وحش زریبار برابر مصوبه ۳۰۴ شورای عالی محیط زیست در سال ۸۸ ثبت شد و یکی از منحصر به فردترین تالاب های آب شیرین منطقه است. 
رضائی یادآور شد: زریبار دارای حیات وحش بسیار متنوع بوده و محلی برای حضور پرندگان بومی و مهاجر است که براساس آخرین آمار ۲۷۸ گونه پرنده در این پناهگاه شناسایی شده است. 

تالاب زریبار در ۱۳ اسفند سال ۹۷ بعنوان بیست و پنجمین تالاب بین المللی کشور در کنوانسیون رامسر با وسعت ۲ هزار و ۴۰۳ هکتار در داخل پناهگاه حیات وحش زریوار قرار گرفته که ۸۵۵ هکتار آن پهنه آبی است به ثبت رسید. 

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شده بود، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.

زریبار  در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها