شهید سلیمانی به وحدت جهان اسلام اعتقاد راسخ داشت

تهران - ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اعتقاد راسخ به وحدت در جهان اسلام را از ویژگی های شهید قاسم سلیمانی دانست و گفت: ایشان قائل به وحدت بودند و در عملکرد، پیگیری و رفتارشان آنرا نشان می‌دادند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری عصر پنج شنبه در سخنانی در وبینار بزرگداشت مقام والای شهید سلیمانی و شهدای جبهه مقاومت، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم از حاج قاسم سلیمانی سخن بگوییم بدون اینکه ارجاعی به انقلاب اسلامی نداشته باشیم، انقلاب اسلامی نمی‌تواند شرح و توصیف شود بدون اینکه ارجاعی به بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خمینی(ره) نداشته باشد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: یکی از مهمترین فعالیت‌ها و کارهای بنیادی که امام خمینی(ره) در ابتدای انقلاب اسلامی انجام دادند تربیت نیروهای انقلابی بود. ما شاهد بودیم در ابتدای انقلاب، بر اثر حرکت امام(ره) و انقلاب، جوانان به آرمان‌های انقلابی و دینی روی آوردند و این دیانت و این حرکت انقلابی موجب شد که جوانان عاشق شهادت و جهاد به میدان بیانید و با استکبار جهانی مقابله کنند.

وی با بیان اینکه امروز نیز حضرت امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به تربیت جوانان و مسئولیت دادن به جوانان و استفاده از نیروهای انقلابی دارند و همان خط امام را دنبال می‌کنند، گفت: ما شاهد هستیم که نسل جدیدی از نیروهای انقلابی به میدان آمدند و مسئولیت های سنگینی را بر عهده گرفتند که یکی از برجسته‌ترین این چهره‌ها شهید قاسم سلیمانی بود.

شهریاری در ادامه به پنج ویژگی شخصیت شهید قاسم سلمیانی اشاره کرد و گفت: اولین ویژگی ایشان ایمان راسخشان به وعده‌های الهی بود، این ایمان راسخ موجب می شد که در گفتار، رفتار، اخلاق و کردارشان به منصه ظهور برسد. ایشان اهل تهجد بود و با صفا، صمیمیت و صداقت سخن می‌گفت و شجاع و نترس بود، اینها از ویژگی‌های آن ایمان راسخی بود که شهید قاسم سلیمانی در وجود خودش پرورده بود.

شهید سلیمانی دائما در حال مطالعه بود

وی با اشاره به اینکه دومین ویژگی حاج قاسم سلیمانی مطالعات گسترده ایشان بود، افزود: ایشان دائما در حال مطالعه بود و مطالعات ایشان نه تنها نظری بود، بلکه به مرحله عمل نیز می‌رسید هر وقت مساله‌ای در جهان پیش می‌آمد ایشان به مراکز مطالعاتی مراجعه می‌کرد و از این مراکز آخرین اخبار و مطالعات میدانی را می‌گرفتند و تصمیماتی که در دوره زندگی‌ خود گرفتند مبتنی بر مطالعات میدانی بود و به همین جهت می‌توانستند خطراتی که در میدان برای جمهوری اسلامی ایران، جهان اسلام و کشورهای اسلامی پیش می‌آمد به خوبی شناسایی کنند و این شناسایی و اطلاعات کافی از میدان باعث شده بود که ایشان قدرت مدیریت این تهدیدات و خطرات را داشته باشند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه سومین ویژگی شهید سلیمانی مدیریت جهادی و عملیاتی بود، اظهار داشت: اینطور نبود که آن مطالعات در میدان صرفا در حد مطالعه و نظریه باقی بماند، بلکه ایشان مدیریت میدانی داشتند و پشت میزنشین نبودند که فقط مطالعات نظری انجام دهند، بلکه در میدان هم حضور داشتند و این مطالعات نظری را با مدیریت جهادی، میدانی و عملیاتی ترکیب کرده بودند.

شهریاری با اشاره به اینکه چهارمین ویژگی ایشان اعتقاد راسخشان به وحدت در جهان اسلام بود، افزود: ایشان قائل به وحدت بودند و در عملکرد، پیگیری و رفتارشان هم نشان می‌دادند که معتقدند که اگر می خواهیم تمدن نوین اسلامی را شکل دهیم باید دست در دست هم دهیم و همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی و همه اقوام اعم از کرد، فارس و عرب و ... دست در دست هم داده تا بتوانیم در این میدان موفق شویم.

دشمن بدنبال ایجاد تفرقه است و راه مقابله با آن وحدت است

شهریاری با بیان اینکه نقشه دشمن این است که تفرقه ایجاد کند، اظهار داشت: تنها راه مقابله با این نقشه دشمن وحدت است. وحدت ضرورت، التزام و راهبرد ما برای مقابله با دشمن مشترک است و بدون وحدت نمی‌توانیم به اهداف بلند تمدن نوین اسلامی برسیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه پنجمین ویژگی ایشان شکست کلان پروژه داعش بود، اظهار داشت: سرویس های اطلاعاتی ۶ کشور دنیا پشت سر داعش بودند، سرمایه‌های کشورهای خودباخته عربی پشتوانه حرکت داعش بود و نقشه بسیار دقیقی کشیده بودند که با دولت به اصطلاح اسلامی بتوانند داعش را سر پا نگه دارند، اما موفق نشدند.

داعش آمده بود تا چهره نورانی اسلامی را تخریب کند

شهریاری افزود: داعش درست شده بود اولا تخریبی برای چهره اسلام باشد. داعش آمده بود تا چهره نورانی اسلامی را تخریب کند و با ترویج خشونت دینی از گرایش به اسلام جلوگیری کند. دومین هدف از ایجاد داعش، تهدید جمهوری اسلامی بود. با تأسیس داعش اینها قصد داشتند با تصاحب عراق و شام یک دشمن جدی هم مرز با جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنند تا توجه نظام جمهوری اسلامی به جای رژیم صهیونیستی به این دشمن جدید معطوف شود.

وی ، سومین هدف از ایجاد داعش را ایجاد درگیری مذهبی میان امت اسلامی برای شکست کلان طرح اتحادیه اسلامی و امت واحده اسلامی عنوان کرد و گفت: با ایجاد داعش قصد داشتند مذاهب و اقوام مختلف را با هم درگیر کنند و با این درگیری مذهبی و قومی کلان طرح اتحادیه اسلامی و امت واحده اسلامی را هم در سطح امت و هم در سطح امامت مخدوش کنند، اما به برکت مطالعات و به برکت مدیریت جهادی و میدانی حاج قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش ابومهدی المهندس و دیگر مجاهدان هم پیمان با این دو بزگوار طرح داعش شکست خورد.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تاکید کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس یک آرمان و آرزو داشتند و آن تشکیل اتحادیه اسلامی بود که بر مبنای امت واحده اسلامی تأسیس و بر محور مقاومت و رهبری واحد جهان اسلام شکل می گرفت.

به گزارش ایرنا، سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت صبح روز جمعه ۱۳دی‌ماه سال ۹۸ در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

سرخط اخبار فرهنگ