پیشرفت ۵۰ درصدی طرح نهضت گلخانه در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: طرح نهضت گلخانه‌ای استان که از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است اکنون در مجموع ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش ایرنا مهدی سورگی روز پنجشنبه در بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از شهرک گلخانه‌ای ماژان شهرستان خوسف افزود: مطالعات نهایی پنج شهرک گلخانه‌ای در استان نهایی شده و زیرساخت این شهرک‌ها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حوزه معابر شهرک‌های مذکور نیز مناقصه و انتخاب پیمانکار انجام شده است گفت: مجموع اعتبار طرح نهضت گلخانه‌ای استان در قالب تفاهم‌نامه ۱۹۰ میلیارد تومان بوده که ۱۴۰ میلیارد تومان مربوط به اجرای گلخانه است.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: از ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار گلخانه‌ای حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تاکنون هزینه شده است که ۷۱ درصد از تعهد شرکت شهرک‌های کشاورزی را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه مطالعات هزار و ۷۰ هکتار اراضی طرح نهضت گلخانه‌ای در استان انجام شده است تصریح کرد: به لحاظ منابع مالی رقمی که پیش بینی کرده بودیم (۱۹۰ میلیارد تومان) به دلیل افزایش قیمت‌ها پاسخگوی اجرای عملیات زیرساختی طرح نخواهد بود.

سورگی گفت: از مجموع پنج شهرستان که فراخوان داده شد، برای شهرستان زیرکوه سرمایه‌گذار ورود نکرد اما پیمانکار معابر انتخاب شده است و ۱۰ روز آینده قرارداد منعقد خواهد شد.

وی افزود: در حوزه زیرساختی پنج شهرستان استان مشکلی وجود ندارد اما شهرستان‌هایی که مطالعات نهایی نشده است باید مطالعات تکمیل و سپس در سامانه ستاد برای فراخوان بارگذاری شود.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی یکی از مشکلات اداری این طرح را تایید نقشه‌های مربوطه دانست و گفت: به عنوان مثال در زمینه گازرسانی باید شرکت گاز حتما نقشه را تایید کند و بر پروژه نظارت داشته باشد.

جانمایی ۳۳ قطعه در ۲۶ هکتار شهرک گلخانه‌ای ماژان

وی بیان کرد: فاز یک شهرک‌ گلخانه‌ای ماژان در زمینی به مساحت ۳۰.۵ هکتار در حال اجرا است که مطالعات ۲۶ هکتار این پروژه نهایی شده و عملیات معابر توسط یک شرکت در حال انجام است.

سورگی ادامه داد: ۳۳ قطعه در ۲۶ هکتار جانمایی شده است و برای اراضی باقیمانده در انتظار سرمایه‌گذار هستیم تا به صورت یکجا در اختیارش قرار دهیم.

وی اظهار داشت: فاز دوم شهرک گلخانه‌ای ماژان نیز با مساحت ۴۱ هکتار روز گذشته در کمیته فنی استان به تصویب رسید که در فاصله سه کیلومتری فاز یک قرار دارد و یک حلقه چاه حفر شده که هر دو مجتمع را پوشش خواهد داد.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی عنوان کرد: علت اینکه شهرک گلخانه‌ای ماژان در ۲ فاز جداگانه اجرا می‌شود این است که ۲ قطعه اراضی شناسایی شده بود اما فاز نخست تملک و کمیسیون ماده ۲ را زودتر دریافت کرد و فاز دوم هم به دلیل نزدیکی به چاه آب کشاورزی دارای اهمیت است.

وی گفت: استعلامات فاز دوم تکمیل شده و واگذاری اراضی به زودی نهایی می‌شود، حاشیه اراضی فاز نخست ملی است اما برای توسعه مجتمع گلخانه‌ای و تغییر کاربری اراضی اقدام خواهیم کرد.

سورگی افزود: مباحث اداری دست و پا گیر است در غیر این صورت مشاور و پیمانکار پروژه فاز نخست فعال هستند و اگر مشکل خاصی ایجاد نشود امید است تا ۲ ماه دیگر زیرساخت‌ها تکمیل شود.

وی گفت: براساس برآوردهای انجام شده حدود ۵.۵ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های این شهرک هزینه خواهد شد که برای معابر سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان با پیمانکار و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای اجرای شبکه توزیع داخلی گاز هزینه می‌شود و مابقی اعتبار مورد نیاز شهرک گلخانه‌ای خوسف از محل اعتبارات ملی در حال پیگیری است.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: اگر سرمایه‌گذار به ویژه بومی اعلام آمادگی کند، قادر به واگذاری اراضی فاز دوم شهرک هستیم اما سیاست شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای بر این است حتی اگر شود بدون زیرساخت هم اراضی با هزینه بسیار پایین در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

فرماندار خوسف هم در این بازدید که معاون استاندار، رییس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان جنوبی حضور داشتند، گفت: این شهرستان قطب کشاورزی استان است و با توجه به کمبود منابع آبی که در این منطقه وجود دارد مجتمع‌های گلخانه‌ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.‌

محمدعلی آخوندی افزود: برای شهرک گلخانه‌ای باید دنبال افرادی باشیم که سرمایه اولیه حداقلی داشته باشند زیرا هر واحد گلخانه بیش از یک میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی بیان کرد: در ماژان یک مجتمع دامداری هم وجود دارد که اگر شهرک‌های گلخانه‌ای نیز توسعه یابد ماژان به یک مجتمع بزرگ دامداری و گلخانه‌ای تبدیل خواهد شد.

فرماندار خوسف گفت: در ارتباط با طرح نهضت گلخانه‌ای اگر مشکلی در حوزه شهرستانی وجود داشته باشد در اولویت کار ما قرار دارد و برای رفع مشکلات اقدام می‌کنیم.

تفاهم‌نامه توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بین استانداری و شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران به عنوان نسخه‌ای برای توسعه هدفمند کشاورزی استان خراسان جنوبی سال گذشته امضا شد.

براساس این تفاهم‌نامه احداث یک هزار هکتار کشت گلخانه‌ای با اعتبار ۱۹۰ میلیارد تومان در خراسان جنوبی در دستور کار قرار گرفت و از مجموع هزار هکتار، احداث ۷۰۰ هکتار شهرک گلخانه‌ای، ۱۵۰ هکتار مجتمع بارگاه زرشک، ۱۰۰ هکتار مجتمع دامی و ۵۰ هکتار شهرک شیلات در استان هدف‌گذاری شد.

۱۰۰ میلیارد تومان برای احداث گلخانه هزینه شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی هم در این بازدید گفت: از مجموع ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار تعیین شده برای اجرای ۷۰۰ هکتار گلخانه در استان تاکنون حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

مشیرالحق عابدی افزود: زمینه ایجاد ۷۰۰ هکتار گلخانه در قالب تفاهم‌نامه هزار هکتاری نهضت گلخانه‌ای در استان فراهم شده و طرح در حال اجرا است.

وی بیان کرد: اولویت شرکت شهرک‌های کشاورزی استان با ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای در شهرستان‌های نهبندان، سرایان، زیرکوه و سربیشه بود البته ماژان به دلیل موقعیت و ظرفیت خیلی خوبی که داشت نیز در اولویت قرار گرفت.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در تمامی شهرستان‌های مذکور برای جذب سرمایه‌گذار فراخوان انجام شد که در برخی شهرستان‌ها سرمایه‌گذاران بومی و در برخی مناطق سرمایه‌گذار غیربومی انتخاب شدند.

وی تصریح کرد: آنچه مهم است اینکه در خوسف تمامی مشکلات منطقه‌ای توسط فرماندار شهرستان پیگیری و رفع می‌شود و به دلیل اینکه مجموعه شهرستان همه پای کار بودند امید است شهرک‌ ماژان تا دو ماه دیگر به سرانجام برسد.

عابدی گفت: شرکت شهرک‌های کشاورزی سعی دارد مجتمع و شهرک‌ها را با تکمیل زیرساخت‌ها به سرمایه‌گذار واگذار کند اما اگر سرمایه‌گذار اعلام آمادگی کند اراضی با کمترین هزینه نیز در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: برای بازاریابی و فروش محصولات تولیدی مجتمع‌های گلخانه‌ای در شهرستان‌ها نیز پیگیری‌های لازم انجام شده و در سفر رییس اتحادیه گلخانه‌داران کشور برای فروش محصولات با کیفیت و صادرات محور که با شرایط اعلام شده مطابقت داشته باشد اعلام آمادگی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: قبل از طرح ۷۰۰ هکتاری گلخانه در استان، زیرسازی ۱۸۰ هکتار اراضی و مراحل قانونی در جهت ایجاد بستر مناسب برای متقاضیان سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی در این بخش انجام شده بود.

وی افزود: جانمایی زمین‌ها همراه با تامین آب مناسب برای گلخانه همچنین کمترین هزینه برای ایجاد زیرساخت‌ها از جمله اولویت‌هایی بود که در طرح نهضت گلخانه در نظر داشتیم.

عابدی در ارتباط با طولانی شدن روند پرداخت تسهیلات گلخانه در استان اظهار داشت: از محل صندوق توسعه ملی اعتبارات بسیار خوبی در زمینه گلخانه‌ها در سه ماه چهارم سال ۹۷ با بهره پایین هفت درصد در سامانه سیتا جذب شد اما بعد از این مدت با توجه به اینکه اعتبارات صندوق کاهش یافت، سود تسهیلات نیز به ۱۲.۵ درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: در سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان مقرر شد ۴۴۰ میلیارد تومان تسهیلات با بهره ۱۲.۵ درصد در سطح کشور پرداخت شود که ۲۰۰ میلیارد تومان مختص گلخانه‌ها بود و از مجموع این اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومان به استان ما تخصیص یافت.

عابدی اضافه کرد: در این مدت برخی متقاضیان در انتظار کاهش نرخ تسهیلات بودند لذا دیرتر برای دریافت تسهیلات مراجعه کردند اما نرخ تسهیلات ۱۲.۵ تعیین شده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: ۱۳۰ میلیارد تومان از خط اعتباری ۴۴۰ میلیارد تومانی کشور معادل یک سوم تسهیلات گلخانه در خراسان جنوبی به متقاضیان پرداخت شده است.

مجتمع گلخانه‌ای ماژان در ۲ فاز ۲۶ و ۴۱ هکتاری توسط سرمایه‌گذار و پیمانکار در حال اجرا است که زیرساخت‌های فاز نخست تا ۲ ماه دیگر به اتمام می‌رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها