شهادت سردار سلیمانی اهمیت مقاومت در جهان اسلام را بیشتر کرد

مشهد- ایرنا- رییس مرکز مطالعات باحث لبنان گفت: شهادت حاج قاسم سلیمانی اهمیت مقاومت در جهان اسلام را بیشتر کرد و خون وی هیچ گاه پایمال نمی‌شود.

یوسف نصرالله روز پنجشنبه در نخستین نشست هم‌اندیشی بین‌المللی دانشگاه‌های محور مقاومت در ایران، لبنان و سوریه با عنوان "نظریه مقاومت و آینده جهان اسلام" که در قالب وبینار برگزار شد افزود: مرزها در کشورهای مسلمان، مانع مقاومت سردار سلیمانی در کشورهای سوریه و لبنان نشد و وی  با شجاعت و صلابت، در این کشورها حضور یافت و با مقاومت در برابر داعش جنگید تا پیروز شد.

وی با اشاره به فعالیتهای مرکز مطالعات باحث لبنان ادامه داد: با محوریت شناخت حاج‌قاسم و فعالیت‌های این شهید بزرگوار کتابی درباره حاج قاسم سلیمانی تدوین شده است که نتیجه مصاحبه با تعداد بسیاری از شخصیت‌های مقاومت در کشورهای جهان اسلام است.

رییس مرکز مطالعات باحث لبنان گفت: علاوه بر تدوین کتاب با موضوع سردار سلیمانی، برگزاری نشستهایی با محوریت تبیین تهدیدهای محور مقاومت با حضور علما و شخصیت‌های مقاومت از دیگر فعالیت‌های این مرکز است.

وی افزود: حاج ‌قاسم سلیمانی توانست آمریکا و اسرائیل را در منطقه شکست دهد و یکی از دلایل به شهادت رساندن ایشان نیز انتقام آمریکا از این شکست بود.

نصرالله ادامه داد: شهادت حاج‌ قاسم سلیمانی به همه ثابت کرد فقه مقاومت باید گسترش یابد و ملت عراق و سوریه متوجه مقاومت شدند.

شهید سلیمانی پیشتاز خط مقدم نبرد با دشمن

استاد دانشگاه الشام الخاصه سوریه نیز در این وبینار گفت: شهید سلیمانی یکی از باشهامت‌ترین فرماندهان تاریخ به شمار می‌رفت که در سخت‌ترین نبردها همواره پیشتاز بود و در خط مقدم قرار داشت.

وائل الامام آخرین دستنوشته‌های شهید سلیمانی را شرحی بر حالت عرفانی ایشان دانست و افزود: حاج‌ قاسم به مقام فنای فی‌الله رسیده بود و خوف و ترس از خدا او را به مقام رفیع شهادت رساند.

وی ادامه داد: حاج ‌قاسم سلیمانی همواره از مستضعفان حمایت می‌کرد و ایستادگی در برابر کفر و استکبار از ویژگی‌های بارز ایشان بود.

این استاد دانشگاه سوریه گفت: سردار سلیمانی از تفکرات و فلسفه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تأثیر گرفته بود و همواره به فرزندان شهدا اهمیت بسیار می‌داد، به طوری که خانواده‌ شهدا پس از به شهادت رسیدن سردار سلیمانی، احساس کردند پدر و برادر خود را از دست داده‌اند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق(ع) نیز در این وبینار گفت: آینده مقاومت و جهان اسلام روشن است، این یک شعار و آرمان نیست بلکه بنا به دلایلی، برای ما روشن و قطعی است.

دکتر غلامرضا گودرزی افزود: موضوع مقاومت یک هویت تاریخی است که از تقابل حق و باطل شکل گرفته و مبتنی بر یک سابقه دیرینه است، از ابتدای خلقت تاکنون همواره جریان حق و باطل با هم تقابل داشته و جریان حق مقاومت کرده است.

وی ادامه داد: مقاومت امری فطری است و انسان هیچ‌ گاه ظلم را نمی‌پذیرد و در برابر حرف ناحق مقاومت می‌کند، این مقاومت در برابر نگاه سازش ‌محور، رویکرد مقاومت ‌محور را سپری کرده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: در تاریخ، مقاومت همواره با پیروزی همراه بوده است و ملت‌هایی که مقاومت می‌کردند، پیروز میدان بودند.

وی افزود: جنگ نرم در حوزه جریان حق و باطل جدی‌تر از جنگ سخت است، در حوزه مقاومت در عرصه جنگ نرم قرار گرفته‌ایم که در اینجا نقش نخبگان بسیار مهم است.

گودرزی ادامه داد: همانگونه که سردار سلیمانی‌ها و ابومهدی‌ها جان خود را در فضای جنگ سخت گذاشتند، نخبگان نیز باید در حوزه جنگ نرم وقت بگذارند و بحث و گفت‌ وگو کنند.

وی پبشنهاد کرد دبیرخانه دائمی نشست گفت‌وگوی نخبگی در حوزه جهان اسلام با حضور دانشگاه‌های جهان اسلام تشکیل شود تا به بررسی نظریه مقاومت پرداخته شود و مباحث مرتبط با مقاومت نهادینه و شبهات حل شود.

شکست داعش حاصل مقاومت شهید سلیمانی بود

رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی نیز در این وبینار نابودی داعش را هدیه سردار قاسم سلیمانی به جهان اسلام دانست و گفت: شکست داعش حاصل مقاومت، شجاعت و مجاهدت‌های این سردار بزرگ بود.

حجت‌الاسلام ‌و المسلمین حسن وحدتی شبیری با اشاره به جایگاه دانشگاه علوم اسلامی رضوی و نقش این دانشگاه در نشر و گسترش مقاومت، تأثیر فعال دانشجویان دانشگاه در تبلیغ فکر مقاومت در دانشگاه‌ها و مساجد و نهادهایی را که در آن مشغول هستند مورد تاکید قرار داد.

وی افزود: سردار شهید سلیمانی و همراهان ایشان برای اعتلای اسلام به سوریه، لبنان و عراق سفر کردند و با اعتقادی راسخ و تبعیت از ولایت و برای کمک به مستضعفان، در برابر استکبار مقاومت کردند و با شجاعت، هسته اولیه مقاومت را در این کشورها به وجود آوردند.

رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی ادامه داد: سردار سلیمانی با اراده راسخ و اعتقاد به وجوب جهاد و پیروی از دستورهای خداوند متعال و ائمه اطهار(ع)، توانست داعش را شکست دهد.

وی گفت: دشمن همواره در تلاش است تفرقه و ناامیدی را بین اسلام و مسلمین گسترش دهد از این رو، علمای اسلام با اتحاد و همبستگی می‌توانند دشمن را شکست دهند.

حجت‎الاسلام ‌و المسلمین وحدتی شبیری با بیان اینکه فکر و اندیشه مقاومت زنده خواهد ماند، افزود: ما مسلمانان جهان با توکل به خداوند متعال، موفق خواهیم شد و قدس را آزاد خواهیم کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها