سفیر ایران:ترور سلیمانی سند پوچ بودن شعار مبارزه با تروریسم آمریکا بود

لندن – ایرنا – سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا گفت که ژنرال شهید سلیمانی، این سرسخت ترین مبارز و دشمن تروریسم، به دستور ترامپ که ادعای واهی مبارزه با تروریسم دارد، به شهادت رسید تا سندی بر رسوایی شعارهای پوچ امریکا در مبارزه با تروریسم باشد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، «حمید بیات» در گفت وگو با خبرگزاری «ای دی ان کرونوس» ایتالیا افزود که تنها ایالات متحده آمریکا، رژیم اسرائیل و تروریست ها از جمله داعش از این اقدام خرسند شدند چرا که مبارزه با تروریسم که فرماندهی آن را شهید سردار سلیمانی بر عهده داشت موجب شده بود تا ساخته دست آمریکا و اسرائیل درمنطقه یعنی داعش و تروریسم نابود گردد و آمریکا از این موضوع به شدت عصبانی بود.

وی افزود: آمریکا بعد از این ترور تلاش زیادی صورت داد تا با ایجاد تغییرات درمنطقه با هدف گسترش نا امنی و بی ثباتی زمینه را برای ظهور  و رشد مجدد داعش در منطقه فراهم کند.

بیات خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت ها و مردم منطقه از جمله عراق و سوریه، مقابله  با تروریسم و خشونت که در شکل گروههایی چون داعش ظهور یافته است را با جدیت دنبال می کند و برخلاف سیاست های آمریکا به دنبال برقراری امنیت  و ثبات با حضور و  مشارکت کشورهای منطقه است.

او در خصوص احتمال بازگشت آمریکا به برجام هم تصریح کرد: ما به عملکردها نگاه می کنیم و نه گفته ها؛ دولت جو بایدن باید با پایبندی کامل به قطعنامه ۲۲۳۱ ومتوقف کردن جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایران حسن  نیت خود را ثابت کند.

سفیر کشورمان افزود:‌ آمریکای بایدن، اگر تصمیم به بازگشت به تعهدات خود بگیرد و تحریم های ظالمانه علیه ایران را رفع کند، به نحوی که اثرات آن در زندگی مردم ایران مشاهده شود، جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای کامل تعهدات خود باز خواهد گشت.

وی خاطر نشان کرد: شکل گیری این روند می‌تواند به گامی مثبت در جهت تقویت مجدد دیپلماسی چندجانبه گرایی و حفظ تعهدات بین المللی منجر شود.

متن کامل این مصاحبه از این قرار است:

سوم ژانویه اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی خواهد بود. یک دانشمند هسته ای ، محسن فخری زاده ، اخیراً در ایران کشته شد. آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

ژنرال شهید سلیمانی که این روزها در سالگرد شهادتش قرار داریم، سخت به دنبال ایجاد صلح و امنیت برای نه تنها مردم ایران که منطقه غرب آسیا و بشریت بود. یکی از خدمات بزرگ او به مردم جهان از جمله اروپا، کم کردن شرّ داعش و پایان دادن به سلطه سرزمینی آنان در عراق و سوریه بود که او و یارانش، این کار را با شجاعت، ازخودگذشتگی و البته با درخواست دولت های عراق و سوریه، انجام دادند.

ژنرال شهید سلیمانی، این سرسخت ترین مبارز و دشمن تروریسم، به دستور ترامپ که ادعای واهی مبارزه با تروریسم دارد، به شهادت رسید تا سندی بر رسوایی شعارهای پوچ امریکا در مبارزه با تروریسم باشد. تشییع باشکوه و بی نظیر او در شهرهای متعدد  ایران و عراق و برپایی مراسم متعدد در گرامیداشت او در سراسر جهان، گواهی است بر جایگاه رفیع او نزد مردم ایران و جهان.

دانشمند شهید دکتر فخری زاده نیز یکی از کسانی است که در زمینه تحقیقات هسته ای صلح آمیز از جمله پدافند هسته ای کار می کرد. وی رئیس سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی نیز بود و از جمله فعالیت های وی، ساخت کیت های مخصوص تشخیص ویروس کووید -۱۹ و نیز تحقیق بر روی ساخت واکسن کرونا بود.

ترور وی گواهی است بر دشمنی رژیم اسرائیل و حامیان آن با فعالیت های علمی که در خدمت مردم است. سرنخ های جدیدی وجود دارد که ترور شهید فخری زاده توسط رژیم اسرائیل، نزدیک ترین متحد آمریکا در منطقه صورت گرفته است که دارای سابقه سیاه و طولانی در انجام چنین اقدامات تروریستی علیه دانشمندان هسته ای ایران در گذشته است.

هدف ترور شهیدان ژنرال سلیمانی و دکتر فخری زاده که هر دو در چارچوب اقدامات ضد حقوق  بشری ازسوی دشمنان ایران صورت گرفت، خالی کردن ایران از ابزارهای قدرت خویش و بی دفاع کردن آن در برابر توطئه هاست. اما آمران و عاملان این ترورها از درک این حقیقت ساده عاجزند که راه این دو شخصیت برجسته، همچنان پرقدرت تر ازگذشته توسط مردم ایران و شاگردان بسیاری که تربیت کرده اند، ادامه دارد.

قتل (شهادت سردار) سلیمانی چه عواقبی در مبارزه با تروریسم در منطقه داشت؟

از ترور ژنرال شهید سلیمانی، تنها ایالات متحده آمریکا، رژیم اسرائیل و تروریست ها از جمله داعش خرسند شدند چرا که مبارزه با تروریسم که فرماندهی آن را شهید سردار سلیمانی بر عهده داشت موجب شده بود تا ساخته دست آمریکا و اسرائیل درمنطقه یعنی داعش و تروریسم نابود گردد ولذا آمریکا از این موضوع به شدت عصبانی بود. بعد از این ترور هم آمریکا تلاش زیادی میکند تا با ایجاد تغییرات درمنطقه با هدف گسترش نا امنی و بی ثباتی زمینه را برای ظهور  و رشد مجدد داعش در منطقه فراهم کند.

هدف آمریکا بسط نا امنی و بی ثباتی در منطقه است چرا که از نتایج مهم چنین  شرایطی برای امریکا فراهم شدن بازار مناسب برای فروش سلاح و تولیدات نظامی خود به برخی کشورهای منطقه است.

اما جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت ها و مردم منطقه از جمله عراق و سوریه، مقابله  با تروریسم  و خشونت که در شکل گروه  هایی چون داعش ظهور یافته است را با جدیت دنبال می کند و برخلاف سیاست های آمریکا به دنبال برقراری امنیت  و ثبات با حضور و  مشارکت کشورهای منطقه است.

ما معتقدیم درصورتی که کشورهای منطقه درکنار  یکدیگر وبا همکاری هم امنیت را فراهم نکنند، امکان و فرصت فعالیت گروه های تروریستی با حمایت امریکا همواره وجود خواهد داشت.

به طور فزاینده ای بحث در مورد بازگشت ایالات متحده به برجام وجود دارد. به نظر شما بازگشت واشنگتن به توافق مثبت است؟

در خصوص بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام، ما به عملکردها نگاه می کنیم و نه گفته ها. باید دید رئیس جمهور منتخب بایدن، پس از در دست گرفتن قدرت، چه تصمیمی می گیرد. این ایالات متحده آمریکا در زمان ترامپ بود که از برجام توافقی که ضمیمه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد، خارج شد.

پس از خروج ایالات متحده از برجام، در می ۲۰۱۸، ایالات متحده تمامی تحریم های هسته ای خود را دیگربار اعمال کرد و از آن زمان، با اتخاذ سیاست خصمانه نسبت به برجام و ایران، به تهدید و اعمال فشار پنهان و آشکار، مستمر و گسترده علیه شرکای تجاری ایران از جمله ایتالیا (که تا سال ۲۰۱۸ با حجم مبادلات تجاری بیش از پنج میلیارد یورو بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا بود) روی آورد.

با این اقدامات، آمریکا با ارتکاب  «نقض فاحش برجام»، مرتکب نقض ماهوی، نظام مند و مستمر تعهدات حقوقی اش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ ، منشور ملل متحد و حقوق بین الملل شده است. از سوی دیگر، آمریکا عملا مانع اجرای تعهدات دیگر دولت ها نیز شده است. آمریکای ترامپ، در چهار سال گذشته، بیش از ۱۵۰۰ تحریم علیه ایران اعمال کرده است.

آمریکای بایدن، اگر تصمیم به بازگشت به تعهدات خود بگیرد و تحریم های ظالمانه علیه ایران را رفع کند، به نحوی که اثرات آن در زندگی مردم ایران مشاهده شود، جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای کامل تعهدات خود باز خواهد گشت. شکل گیری این روند میتواند به گامی مثبت در جهت تقویت مجدد دیپلماسی چندجانبه گرایی و حفظ تعهدات بین المللی منجر شود.

اگر مذاکرات درباره برجام مجدداً آغاز شود، آیا ایتالیا دوباره مرکزیت می شود؟

می دانید که ایتالیا و ایران، روابطی بسیار طولانی در طی قرون گذشته داشته اند؛ روابط دو کشور در طول  تاریخ همواره نشان داده که دارای ظرفیت های بزرگ و متنوعی در توسعه  روابط در ابعاد مختلف است. ما همواره از نقش آفرینی ایتالیا در صلح و ثبات استقبال کرده ایم. بر این باوریم که تاریخ طولانی دوستی و مودت میان ایران و ایتالیا، سرمایه بسیار خوبی برای دو کشور است که در سایه آن، می توانیم با گسترش روابط در همه زمینه ها، آسایش و رفاه بیشتری برای مردم دو کشور رقم زنیم.

بدون تردید درصورت رفع موانع موجود از جمله تحریم ها با توجه به قابلیت های بالای دوکشور   ایتالیا به سرعت به جایگاه خود به عنوان شریک اول تجاری ایران در اروپا با حجم تجاری بسیار بالاتر از گذشته بازخواهد گشت.

شرکت های بزرگ و کوچک ایتالیا همواره ناخرسندی خود را از اعمال تحریم ها و شکل گیری موانع در مسیر روابط  دو کشور اعلام داشته اند و بر آمادگی خود برای استمرار روابط تاکید نموده اند.

ایتالیا کشوری  است که دارای جایگاه و اعتبار خوبی در بین مردم ایران است و متقابلا در ایتالیا به روابط با ایران در ابعاد مختلف آن به دیده احترام نگاه می شود. لذا با اطمینان می گویم در صورت رفع موانع، ایتالیا به سرعت به جایگاه شریک اول تجاری ایران در اروپا باز می گردد که در این مسیر فرصت های بیشتری نسبت به گذشته در جهت توسعه روابط پیش روی دوکشور  خواهد بود.

آیا در رابطه با تحریم های ایران با دولت ایتالیا تماسی وجود دارد؟

روابط با ایتالیا به عنوان شریک اول تجاری ایران در اروپا در سال های اخیر پس از تحمیل تحریم ها تحت تاثیر منفی قرار گرفت ولذا یکی از موضوعات گفتگو با دولت ایتالیا و شرکت های ایتالیایی این موضوع بوده است. متاسفانه بسیاری از صادرکنندگان ایتالیایی از فرصت بازار ایران محروم شده اند و این خساراتی سنگین برای این شرکت ها می باشد.

لازمه به حداقل رساندن آثار این تحریم های غیر قانونی و یکجانبه آمریکا ، همکاری و ارتباط دولتها با یکدیگر می باشد. علی رغم همه فشارهای آمریکا و حتی تهدید بنگاههای تجاری همچنان ایتالیا دومین طرف تجاری ایران در اتحادیه اروپایی می باشد.

آیا فکر می کنید گفتگوی واشنگتن و تهران می تواند با دولت جدید بایدن از سر گرفته شود؟

ما در چارچوب برجام، (در صورت بازگشت ایالات متحده به این توافق و رفع تحریم های ظالمانه) می توانیم با این کشور گفت و گو داشته باشیم. به عبارت دقیق تر، ایالات متحده در صورت بازگشت به برجام می تواند در صندلی خود در میز مذاکرات بنشیند و آن میز مذاکره، باردیگر تبدیل به میز مذاکره ۱+۵  با جمهوری اسلامی ایران شود.

دولت بایدن باید با پایبندی کامل به قطعنامه ۲۲۳۱  و  متوقف کردن جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایران حسن  نیت خود را ثابت کند.البته فراموش نکنید که برجام توافقی است چندجانبه که سال‌ها برای شکل گیری آن وقت صرف شده است.

ما صریحا بیان کرده ایم و من اینجا دیگربار تأکید می کنم: برجام که دستاورد دیپلماسی چندجانبه گرایی است و اتحادیه اروپا و از جمله خانم موگرینی ایتالیایی نیز در آن نقش برجسته ای ایفا کرده است، قابل مذاکره مجدد و افزودن و یا کاستن مواردی دیگر –چنانکه زمزمه هایی در اروپا و آمریکا خواهان آن هستند- نیست. چرا که هر گونه پیشنهاد برای اصلاح، مذاکره مجدد و یا تمدید آن، مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ و مسلما برای ایران غیرقابل پذیرش است.

کارزار واکسیناسیون علیه کووید در ایران چه زمانی آغاز می شود؟

ایران از فوریه ۲۰۲۰ با ورود ویروس کرونا با مشکلات جدی دربخش درمان وپیش گیری روبرو شد. از یک سو فشار تحریم های غیر انسانی امریکا عرصه را بر زندگی روز مره مردم ایران به شدت تنگ نمود، از سوی دیگر ممانعت جدی آمریکا و پیروی برخی کشورهای غربی تامین  کننده مایحتاج پزشکی ودارویی ایران، هرگونه تعامل تجاری جمهوری اسلامی ایران با خارج، حتی برای خرید دارو وملزومات پزشکی را برای تداوم حفاظت از ملت ایران در برابر بیماری  ها خصوصا این بیماری جدیدرا با مشکلات جدی  روبرو  نمود. در عین حال کادر درمانی کشور بامدیریت و تلاش و از خود گذشتگی بسیار تا حدود زیادی موفق  به کنترل وکاهش  صدمات این بحران شدند.

 ایران برای واکسیناسیون در سراسر کشور سه مسیر موازی را در پیش گرفته است. این سه روش عبارتند از استفاده از ظرفیت های علمی کشوردر تحقیق و تولید واکسن داخلی، خرید واکسن در قالب کوواکس (دسترسی جهانی به واکسن کووید ۱۹) و نهایتا تولید مشترک واکسن با شرکت های مهم.

 تحقیقات برای دسترسی به واکسن کرونا که همزمان با سایر مراکز تحقیقاتی در ایران نیز آغاز شده و با توجه به همه محدودیت هایی که فشار تحریم های غیر قانونی آمریکا بر مراکز تحقیقاتی و پزشکی ایران وارد کرده هم اکنون نتیجه تحقیقات ایران به مرحله انجام آزمایشهای بالینی در فاز سه رسیده است.

ایران برای خرید واکسن کرونا به طرح جهانی کوواکس که در ماه آوریل منعقد  شد، پیوست. با این حال برای پرداخت سهم ایران برای خرید واکسن در این طرح بین المللی مجددا تحریم های غیر انسانی آمریکا به یک مانع جدی تبدیل شد و تا روزهای اخیر این فشارها ادامه داشت. هرچند بانک مرکزی ایران در اخرین بیانیه خود اعلام نمود توانسته است بخشی از این بودجه را پرداخت نمایداما همچنان کارشکنی امریکا در عدم امکان واریز هزینه واکسن به شرکت تولیدکننده، مانع اصلی قلمداد می شود.

برای تولید مشترک واکسن انستیتو پاستور ایران با همکاری یک کشور دیگر کارآزمایش بالینی فاز یک واکسنِ تولید مشترک را به اتمام رسانده است و با نظارت همین انستیتو کارآزمایی بالینی فاز دوم در حال انجام است. براساس پیش بینی های صورت گرفته تا ماه فوریه آزمایشهای بالینی این واکسن به پایان خواهد رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار جهان