حاج قاسم سلیمانی و مکتب مقاومت اسلامی

اراک - ایرنا - یکسال از شهادت مظلومانه شهید سلیمانی و یاران باوفایش به دست مزدوران آمریکایی در فرودگاه بغداد می‌گذرد و آنچنان که این شهید عزیز در زمان حیاتشان در قلوب ملت ایران جای داشتند، بعد از شهادتشان نیز این شکوه به عالی‌ترین نقطه ممکن رسید و نام و آوازه ایشان به عنوان سردار دلها متجلی شد.

بامداد ۱۳ دی‌ماه سال ۱۳۹۸ خبری تلخ و باورنکردنی با عنوان "شهادت سردار سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد بر خروجی رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت و اگرچه باور این خبر برای مردم ایران و کشورهای مختلف و آزادیخواه جهان باورکردنی نبود اما ساعاتی بعد از انتشار توسط نهادها و مقامات رسمی کشورمان مورد تایید قرار گرفت و ملت ایران در سوگ سردار دلها نشست. 

شهادت سردار رشید ایران، اسلام و فرمانده سپاه قدس ایران و یاران ایشان در جریان حمله تروریستی نیروهای آمریکایی در خاک بغداد داغ بزرگی برای ملت ایران و همه مسلمانان وانسان های آزادی خواه و استکبارستیز بود چرا که حاج قاسم ورای سابقه نظامی، دارای منشی اخلاقی و انسانی، شخصیتی دوست داشتنی و روحیه ای فداکارانه و وطن دوست بود که باعث شد از همان ابتدای جوانی تا لحظه شهادت در مسیر دفاع از وطن گام بردارد و پس از پایان جنگ تحمیلی با مدیریت هوشمندانه و شجاعانه سپاه قدس، یاری رسان مردم منطقه باشد و در مبارزه بی امان با فتنه داعش، نقش بی بدیلی ایفا کند.

یکی از ویژگی ها ودلایل محبوبیت سردار سلیمانی در کنار جهاد چهل ساله و اخلاص و تواضع و فروتنی بود که به رغم پایان جنگ و تهمید شرایط برای حضور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و سایر عرصه‌های مدیریتی هیچ گاه از رسالت اصلی خویش غافل نشد و همواره تلاش کرد در راستای مسئولیت قانونی و تخصص خود فعالیت کند.

مردم و مسئولان استان مرکزی بر این باورند که اخلاص در عمل، کار برای خدا، اخلاق‌مداری با وجود بالاترین جایگاه نظامی و سیاسی، توجه به خانواده‌های معظم شهدا به خصوص فرزندان شهدای مقاومت و از همه مهمتر تفکر بالای رزمی و نظامی و تلاش شبانه روزی برای آزادی جهان اسلام از سلطه استکبار جهانی و تکفیری‌ها عامل اصلی محبوبیت و شکوه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی است که باعث شده پس از یکسال از عروج این شهید والامقام همچنان مردم در غم از دست دادن ایشان به سوگ بنشینند و در عزای سردار دلهایشان اشک ماتم بریزند. 

حاج قاسم یکی از صدها بزرگ مردانی است که در سایه مکتب امام و رهبر انقلاب رشد کردند، به بلوغ رسیدند و جهانی را تحت تاثیر خود قرار دادند، حاج قاسم با شهادتش نشان داد راهی که او و یارانش در سراسر جهان از سال ها پیش آغاز کرده اند ادامه خواهد داشت چراکه او بی تردید پایه گذار "مکتب مقاومت" است.

ترویج مکتب سردار سلیمانی صیانت از شعائر انقلاب اسلامی است

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: معرفی و ترویج مکتب سردار شهید «قاسم سلیمانی» گام بلندی در راستای صیانت از شعائر انقلابی و اسلامی است که باید با قدرت در جامعه دنبال شود.

آیت‌الله «قربانعلی دری نجف‌آبادی» افزود: این شهید بزرگوار با تقویت جبهه مقاومت به‌عنوان‌ عنصر نجات‌بخش جهان اسلام، توطئه‌های دشمنان اسلام و انقلاب را نقش برآب کرد.
وی ادامه داد:  جبهه مقاومت با پیروی از مکتب شهید سلیمانی در کشورهای مختلف به‌خصوص کشورهای منطقه بسیار منسجم‌تر از گذشته شده‌ است.
امام جمعه اراک اظهار داشت: آمریکای جنایتکار گمان می‌کند با شهادت سردار سلیمانی‌ها روحیه جبهه مقاومت در ادامه مسیر تضعیف می‌شود، در صورتی که رزمندگان این جبهه مقدس با ایمان به خدا و اطاعت از ولی فقیه مقتدرتر از گذشته در مسیر آزادی از آمریکا و استکبار گام برمی‌دارند.
آیت‌الله دری نجف آبادی شهید سلیمانی را یک مکتب زنده و پویا معرفی کرد و گفت: تلاش همه جانبه برای آزادی سوریه، بحرین، عراق، لبنان، فلسطین و نابودی گروهک‌های تروریستی از جمله داعش جنایتکار، بخشی از خدمات و کارنامه این شهید والامقام در سایه ولایتمداری و دین‌داری است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: جبهه مقاومت راه شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» را تا سرنگونی کامل استکبار و صهیونیسم با اقتدار ادامه می‎‌دهد و اگرچه آمریکای جنایتکار یکی از یاران وفای انقلاب اسلامی را از ما گرفت، اما هزاران سلیمانی دیگر در صحنه مقاومت حضور دارند.

وی اضافه کرد: بعد از گذشت یکسال از شهادت سردار سلیمانی مردم مومن و ولایتمدار ایران اسلامی همچنان عزادار این بزرگ مرد جبهه مقاومت هستند و بدون شک راه ایشان هم در ایران اسلامی و هم‌ در جبهه مقاومت پر رهرو خواهد بود.

مکتب مقاومت اسلامی میراث ماندگار حاج قاسم

استاندار مرکزی نیز گفت: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی چهره شناخته شده مقاومت در منطقه است و امروز جبهه مقاومت داغدار فرمانده ای شجاع است.

سیدعلی آقازاده بیان کرد: نابودی داعش و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه به ویژه عراق و سوریه مرهون تلاش‌ها و مجاهدت‌های سپهبد شهید سلیمانی است.

وی تصریح کرد: آمریکائیها به خوبی دریافته اند که با شهادت مردی از جبهه مقاومت، این نهضت به خاموشی نمی‌گراید و امروز فرزندان تربیت یافته مکتب حاج قاسم آماده جانفشانی از کیان مقاومت در منطقه هستند.

آقازاده تصریح کرد: دست درازی به نظام و انقلاب و خدشه به آرمان‌های اسلامی خیال خامی است که دشمنان و سلطه گران بیش از ۴۰ سال است که در سر می پرورانند و امروز هرگونه تحرکات در منطقه در رصد فرزندان غیور و انقلابی ایران اسلامی قرار دارد.

استاندار مرکزی با اشاره به خدمات سپهبد سلیمانی ادامه داد: حاج قاسم تنها فرمانده میدان جنگ و مقاومت نبود، بلکه او به واسطه اخلاق نیکو و حسن خلق سردار دلها نام گرفت.

ترویج روحیه شهادت طلبی شهید سلیمانی آینده نظام اسلامی را بیمه می‌کند

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: سیره رفتاری و روحیه شهادت طلبی شهید «قاسم سلیمانی» باید از سوی جامعه علمی در کشور تشریح و تبیین شود.

«محمدحسن آصفری» افزود: این شهید بزرگوار نماد ملی مقاومت و الگوی رفتاری تمامی آزادی‌خواهان جهان است.

وی ادامه داد: روحیه ایثار، فداکاری و شهادت‌طلبی بزرگترین عامل و ابزار در خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان اسلام و انقلاب است و سیره شهید والامقام سلیمانی که مملو از این صفات ارزشمند است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نقش اساتید دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و رسانه‌ها در معرفی فرهنگ و مکتب شهید سلیمانی بیش دیگر اقشار جامعه برجسته و حیاتی است که باید به بهترین شکل ممکن نقش خود در این خصوص ایفا کنند.

وی اضافه کرد: جوانان کشوهای اسلامی به خصوص جوان عراق، سوریه، لبنان و ایران تحت تاثیر روحیات، افکار و رفتار این شهید قرار گرفته‌اند و این شهید بزرگوار در قلوب‌ مردم و جامعه به خصوص جوانان تاثیر عمیق گذاشته است.

سردار دلها مردی از جنس مردم 

مدیر حوزه‌های علمیه استان مرکزی نیز گفت: سپهبد سلیمانی علاوه بر ویژگی‌های نظامی که موفقیت‌های بسیاری را برای جهان اسلام به ارمغان آورد با روحیه مردمی و ولایتمداری در دل‌های آحاد ملت جای داشت و این مهم باعث شده که تمامی اقشار مردم ایران اسلامی یکسال پس از عروج این عزیز سفر کرده عزادار باشند.

حجت‌الاسلام محمدحسن ربیعی افزود: شهید سپهبد سلیمانی پرچمدار جبهه مقاومت بود و به خوبی توانست رزمندگانی که از کشورهای مختلف به عضویت در این جبهه مقدس درآمده بودند را متحد کرده و امت واحده را برای تبعیت از ولایت عملیاتی و در عمل انقلاب را صادر کرده و به نظام اسلامی عمق استراتژیک ببخشید.

وی بیان کرد: جهاد بی‌امان، تواضع، صبر، دوراندیشی تفکر راهبردی، قدرت فرماندهی صحنه، توان تبدیل راهبرد به تاکتیک، نقش‌آفرینی در سطوح بلند دیپلماسی و طراحی راهبردی عملیاتی از خصوصیات ویژه این سردار شهید بود. 

مدیر حوزه‌های علمیه استان مرکزی افزود: شهید سلیمانی اگر چه در زمان حیات از محبوبیت بالایی در کشور و بین آزادیخواهان جهان برخوردار بود اما بعد از شهادتشان شجاعت، ولایتمداری و روحیه استکبار ستیزی ایشان به یک مکتب ارزشمند تبدیل شد و اکنون به عنوان یک‌ الگوی بی‌بدیل تجلی یافته است.

مرگ داعش و فریاد عدالتخواهی اسلامی در منطقه

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت نیز معتقد است: خدمات حاج قاسم سلیمانی و یاران با وفایش آثار بسیار گسترده‌ای در جهان اسلام، جبهه مقاومت و کشورهای غیر اسلامی داشت و حضور گسترده مردم در تشییع جنازه و گرامی داشت یاد و خاطره این شهیدان والامقام دشمنان اسلام و انقلاب را حیرت زده کرد.

علی اکبر کریمی ادامه داد: راه شهید سلیمانی پایان نیافتنی است و تا سپردن پرچم ایثار و شهادت به دست صاحب اصلی آن حضرت ولیعصر(عج) ادامه می‌یابد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت:  مکتب امام خمینی (ره) پرورش یافتگان بسیار زیادی داشته و مسیر نورانی ایثار، جهاد و شهادت تا سپردن پرچم به دست ولیعصر پابرجاست.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مهار و نابودی داعش بزرگترین افتخارات شهید سردار سلیمانی و همرزمان آن شهید والامقام است.

رسالت دستگاه‌های فرهنگی ترویج مکتب شهید سلیمانی است

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی نیز گفت: رسالت دستگاه های فرهنگی کشور ترویج و تقویت مکتب شهید سلیمانی در همه ابعاد است و همه باید تلاش کنند این مکتب در همه عرصه ها طنین انداز شود.

سردار محسن کریمی افزود: امروز شهید سلیمانی افتخار ملت ایران و ملت های مسلمان است و حاج قاسم تربیت یافته مکتب امام حسین(ع) و عاشورا است.

وی ادامه داد: شهید سلیمانی با استفاده از بسیج عظیم مردمی علیه نقشه ها و توطئه های استکبار جهانی به پاخواست و توانست با ایجاد وحدت بین ملت ها تمام توطئه ها و نقشه های دشمنان را خنثی کند.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی اظهار داشت: نقش اثرگذار مردم در مکتب شهید سلیمانی همواره برجسته است و این یک درس مهم است که اگر می خواهیم از مکتب کارساز و کارآمد شهید سلیمانی در جامعه استفاده کنیم باید نقش مردم را به طور ویژه ببینیم.

سردار کریمی بیان کرد: پیشرفت های انقلاب اسلامی همواره در طول این سال ها مرهون هدایت های امام راحل و مقام معظم رهبری و نقش اثرگذار مردم بوده و این دو ویژگی مهم از شاخصه های مهم مکتب شهید سلیمانی است و در واقع ولایتمداری و مردم داری و توجه به نقش مردم نقطه مهم سیره شهید سلیمانی است.

وی اضافه کرد: تشکیل جبهه و نهضت مقاومت است امروز یک ضرورت مهم محسوب می‌شود چراکه شهید سلیمانی دستاوردهای بی شماری برای جهان اسلام با استفاده از نهضت مقاومت ایجاد کرد.
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی افزود: تبیین و ترویج دستاوردهای مکتب شهید سلیمانی برای نسل جوان از ضرورت های دیگر محسوب می شود که دستگاه های فرهنگی و آموزشی به آن توجه داشته باشند.
سردار کریمی گفت: مساله انتقام سخت از شهادت شهید سلیمانی یک امری قطعی است و تجربه نشان داده در طول انقلاب اسلامی هیچ حمله‌ای بی پاسخ نمی ماند که در هم کوبیدن پایگاه آمریکائی عین الاسد نمونه کوچک آن بود و اخراج آمریکائی ها از منطقه نمونه دیگر از انتقام سخت است که قطعا محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: ملت ایران با تشییع میلیونی پیکر مطهر سردار دلها علاوه بر اینکه سیلی محکمی بر هیمنه پوچ استکبار وارد کردند یک لبیک عمومی بر ادامه راه شهید سلیمانی و جبهه مقاومت گفتند و این نشان دهنده پویایی انقلاب اسلامی و ملت نشان دادند انقلاب اسلامی و آرمان های بزرگ آن زنده است

شهید سلیمانی الگوی مقاومت ملی و بین المللی

یک پیشکسوت دفاع مقدس گفت: شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی یک الگوی کامل در پشتیباتی از ولایت، حرکت در مسیر انقلاب اسلامی و شجاعت در مقابل دشمنان اسلام و انقلاب است.

محمدرضا غیاثی افزود: شهید سلیمانی لباس مقدس سربازی را با هیچ پست و مقامی عوض نکرد از این رو در حیات مبارک و پربارش و بعد از شهادتش نیز محبوب و عزیز همه جریان‌های فکری و سیاسی معتقد به جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.

وی اظهار داشت: شهید حاج قاسم سلیمانی به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی تبدیل به یک جریان و چهره بین المللی مقاومت شد و مسیر دفاع از اسلام و آرمان‌های بلند انقلاب و خط جهاد و مقاومت را با شهادت و خون خود طراحی کرد. 

سپهبد حاج قاسم سلیمانی الگوی کاملی از مجاهدت هوشمندانه و ایثار عارفانه بود که با بصیرت عمیق و درک صحیحی از شرایط و بحران‌ها در مسیر گسترش حق و عدالت و دفاع از اسلام حقیقی قیام کرد و در این راه با تبعیت خالصانه از رهبر و امام خویش از هیچ کوششی دریغ نکرد تا جایی که امروز در سراسر جهان ایشان را به‌عنوان سردار مقابله با ظلم جبهه استکبار جهانی و دفاع از مظلومان و مستضعفان می‌شناسند.

سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس و «ابوالمهدی المهندس» جانشین نیروی مردمی الحشد الشعبی عراق به همراه هشت تن از همراهانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ماه پارسال زمانی که با ۲ خودرو از فروگاه بین المللی بغداد خارج شدند، هدف موشک‌های آمریکا قرار گرفتند و به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha