۱۱ دی ۱۳۹۹، ۱۴:۳۵
کد خبر: 84168502
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا و محدودیت برگزاری جشن های سال نو و اعیاد کریسمس در روسیه

مسکو - ایرنا - جشنها و مراسم های تعطیلات سال نو و اعیاد کریسمس که هر ساله در در روسیه با شکوه برگزار می شد امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا محدود شده است و بدون حضور گسترده مردم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، تعطیلات سال نو در روسیه از امروز پنجشنبه ۳۱ ماه ژانویه آغاز می شود و تا روز ۹ ماه ژانویه (۲۰ دی ماه جاری) به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت و برای این روزها برگزاری برنامه عمومی اعم از جشن و کنسرت برنامه ریزی نشده است.

روسها معمولا  سعی می کنند تعطیلات سال نو را با شکوه جشن بگیرند و هر کس و هر خانواده ای باتوجه به وسعت و توانایی مالی برای آن برنامه ریزی می کند.  

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ماه دسامبر سال ۱۹۹۱ که با آن دیوار آهنین نیز فرو ریخت و مردم جمهوریهای این کشور ازجمله روسیه امکان برای سفر به کشورهای مختلف را یافتند، روسها از این حق خود برای سفر به خارج کمال استفاده را بردند.

هر سال دهها میلیون نفر از مردم روسیه به کشورهای مختلف سفر گردشگری می کنند و حتی بسیاری از روسهای متمول در کشورهایی همچون بلغارستان، ایتالیا، انگلیس و یونان مسکن خریده اند.

طبق سنت معمول شده در سه دهه اخیر روسها تعطیلات سال نو را برای سفرها برنامه ریزی می کنند به گونه ای که روسهای متمول و ثروتمند به سفرهای خارجی و قشر متوسط نیز به سفرهایی همچون به منطقه سوچی و کریمه و مقصدهای داخلی گردشگری روسیه سفر می کنند.

اما امسال همه سفرهای گردشگری خارجی روسیه به دلیل شیوع همه گیر ویروس کرونا و بیش از ۹۰ درصد سفرهای داخلی نیز برای پیشگیری از انتشار این ویروس مرگ آفرین لغو شده است.

در تعطیلات سال نو هیچ برنامه عمومی برگزار نمی شود

مسوولان روسیه از مردم این کشور خواسته اند تا از برگزاری هر برنامه دسته جمعی برای جشن گرفتن فرا رسیدن سال نوی میلادی و جشن میلاد مسیح (ع) خودداری کنند.

معمولا در جشن های سال نوی میلادی در روسیه، برنامه های کسنرت در خیابانها و پارک ها و آتش بازی و مهمانی های عمومی شرکت ها و موسسات خصوصی برگزار می شود.

روسها بویژه در مسکو پایتخت این کشور دوست دارند تا در تعطیلات سال نو، در سالن های سربسته یا محدوده های روباز اسکیت روی یخ کنند یا اینکه به سینما و تئاتر بروند.

اما امسال از این برنامه ها هیچ خبری نیست و اکثر مکان های عمومی برای جشن گرفتن بسته خواهد بود یا در برخی مکان ها با رعایت پروتکل های کرونا ازجمله استفاده از ماسک طبی و دستکش های ویژه بهداشتی برنامه های محدود جشن برگزار می شود.

تاتیانا کولیکووا رئیس ستاد مقابله با کرونا در روسیه از مردم این کشور خواسته است برای جلوگیری از افزایش آمار کرونا حداکثر همکاری را کرده و از شرکت در برنامه های عمومی و گرد هم آمدن در اماکن عمومی در روزهای تعطیل عمومی خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد که برای پیشگیری از گسترش کرونا در روسیه تدابیر محدودکننده ای بکار گرفته شده است که تا روز ۱۵ ماه ژانویه (۲۶ دی ماه) ادامه خواهد داشت.

ازجمله این تدابیر، رعایت فاصله اجتماعی در برخی سینماها و غذاخوری های عمومی در ایام تعطیلات، بسته شدن غذاخوری ها از ساعت ۲۳ به بعد است. بیرون آمدن از خانه و حضور در اماکن عمومی در شب سال نو منع نشده است اما مردم باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

به عنوان مثال در سالن های سربسته یا محدوده های رو باز ویژه اسکیت روی یخ، فاصله اجتماعی باید به گونه ای رعایت شود که در هر ۱۰ مترمربع یک نفر قرار داشته باشد. 

ماموران وزارت کشور روسیه و سازمان نظارت بر مصرف کنندگان روسیه به نام «روس پاترب نادزور» (دست اندر کار پیشگیری از انتشار بیماریهای عفونی) ماموریت یافته اند در روزهای تعطیلات سال نو در روسیه وضعیت رعایت پروتکل های کرونا را کنترل کنند.

 در میادین شهرهای روسیه درخت کاج کریسمس چندمتری نصب می شود و با تصمیم مسوولان روسیه اجتماع در کنار این درخت ها در اماکن عمومی نیز منع شده است. 

بازارهای کریسمس که از برنامه های ویژه تعطیلات سال نو در روسیه محسوب می شود و هر سال در آن انواع خوراکی ها و تزیینات ویژه خانه ها و درخت کاج از صنایع دستی روسیه عرضه می شود امسال برگزار نمی شود.

تمام موزه ها و پارک های در پایتخت و شهرهای دیگر روسیه بسته خواهد بود و در پارک ها و بوستان های شهری که در روزهای تعطیل سال نو مکان برای برگزاری برنامه های موسیقی و جشن مردمی است، ماموران امنیتی از هر گونه اجتماعی جلوگیری خواهند کرد. 

سرگئی سابیانین شهردار مسکو و معاون ستاد مقابله با کرونا در روسیه از ساکنان پایتخت این کشور خواسته است برای پیشگیری از کرونا حداکثر همکاری را با مسوولان شهری داشته باشند و مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

 وی همچنین گفت که هرچند که سامانه حمل و نقل شهری شامل مترو و اتوبوس ها و ترامواها در شب سال نو کار می کنند اما ساکنان پایتخت از حضور گسترده در اماکن عمومی خودداری کنند. 

در همین حال کارت حمل و نقل دانش آموزان و دانشجویان در مسکو و استان مسکو، مناطقی که از یک ماه پیش در آن آموزش از راه دور انجام می گیرد، از کار افتاده است و این اقدام برای جلوگیری از حضور آنها در اماکن عمومی در روزهای تعطیل صورت گرفته است.

محدودیت ها در برگزاری مراسم های مذهبی 

مراسم های مذهبی در روز میلاد مسیح (ع) بر اساس تقویم کلیسای پروتستان و کاتولیک که روز ۲۵ ماه دسامبر (۵ دی ماه) در روسیه بدون حضور مردم برگزار شد.

این کلیساها با رعایت پروتکل های کرونا مراسم های مذهبی را به صورت آنلاین برگزار کرده و به جز کشیش یا اسقف و دستیارش کسی در این مراسم ها شرکت نکردند.

اما اکثر مسیحیان روسیه عضو کلیسای ارتدوکس روس یا پیرو این کلیسا هستند که میلاد حضرت مسیح (ع) را در روز هفتم ماه ژانویه (۱۸ دی ماه) جشن می گیرند.

سران کلیسای ارتدوکس روس هنوز موضع واحد و مشخصی در مورد برگزاری مراسم های مذهبی با شرکت مردم یا شرکت نکردن مردم در روز هفتم ژانویه اعلام نکرده اند.

 کنستانتین پارخومنکو یک مقام کلیسای ارتدوکس روس گفته است که میلاد مسیح (ع) دومین جشن بزرگ برای مسیحیان ارتدوکس است و مراسم های مذهبی به این مناسبت در همه کلیساهای روسیه برگزار می شود. 

 در زمان حاضر در کلیساهای روسیه پروتکل های کرونا که از سوی سازمان روس پاترب نادزور اعلام شده است که شامل استفاده از ماسک طبی و دستکش و خودداری از لمس کردن دیوارها و اشیا در کلیسا می شود.

مسوولان کلیسای ارتدوکس روس اعلام کرده اند باتوجه به اطلاعات مربوط به انتشار کرونا، در مورد شرکت مردم در مراسم های مذهبی میلاد مسیح(ع) تصمیم گیری خواهند کرد.

به گفته پارخومنکو اگر وضعیت خاصی رخ ندهد مراسم های مذهبی میلاد با حضور مردم در کلیساها با رعایت محدودیت ها برگزار خواهد شد. 

در روسیه، ۳ میلیون و ۱۵۹ هزار نفر به کویید-۱۹ مبتلا شده و تاکنون ۵۷ هزار و ۱۹ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha