۹۵ میلیون مترمکعب آب در کردستان غیرمجاز مصرف می‌شود

سنندج - ایرنا - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: طبق بررسی‌های انجام شده سالانه حدود ۹۵ میلیون مترمکعب آب از طریق چاه‌های غیرمجاز برداشت می‌شود.

عرفان مومن‌پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا پایان سال ۹۸ حدود هفت هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در استان شناسایی و اطلاعات مربوط به آن گردآوری شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ فقره مجوز بهره‌برداری از چاه آب در کردستان صادر شده است، افزود: سیاست اصلی این شرکت حفاظت از منابع آبی به ویژه در شرق استان است  و با حفر چاه غیرمجاز به شدت برخورد می‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: نصب کنتورهای آب و برق راهکاری هوشمند برای جلوگیری از بیلان منفی آبخوان‌ها، بسترساز کاهش افت سفره‌های آب زیرزمینی و موجب مصرف بهینه منابع آبی استان است.

مومن‌پور بر لزوم استفاده صحیح از آب‌های زیرزمینی به ویژه در مناطق شرقی استان تاکید کرد و گفت: برداشت غیر اصولی از سفره‌های آب زیرزمینی موجب تغییرات فیزیکی در آبخوان‌های استان می‌شود که این تغییرات غیرقابل جبران است.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه‌های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز سفیدرود نیز شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رازآور و دریاچه ارومیه شامل زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها