جامعه جهانی نقاب از چهره دولت افراطی آمریکا بردارد

تهران-ایرنا-سفارت ایران در فرانسه از جامعه جهانی و نهادهای بین المللی خواست با کنار گذاشتن استانداردهای دوگانه، نقاب از چهره خشونت گرا و افراطی دولت آمریکا بردارند و مسئولیت کیفری آمران، معاونان و مباشران شهادت شهید سردار سلیمانی را مشخص کنند.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه روز پنج شنبه طی بیانیه ای به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی اعلام کرد: یک سال از حمله ناجوانمردانه دولت آمریکا در بغداد که منجر به شهادت سردار قاسم سلیمانی گردید، می‌گذرد. ترور این مقام عالیرتبه ایرانی زمانی که در سفر رسمی و حامل پیام سیاسی در راستای ایجاد صلح بود، مصداق بارز و روشن تروریسم دولتی است که علاوه بر زیرپا نهادن تمامی اصول انسانی و هنجارهای شناخته شده بین المللی، هدف شوم ایجاد بحران و تنش هر چه بیشتر در منطقه را دنبال می‌کرد.

این بیانیه با یادآوری مراسم تشییع باشکوه و بی‌نظیر سردار سلیمانی تصریح کرد: این مراسم تشییع برگ زرینی از قدرشناسی و قدردانی مردم ایران و سایر ملل منطقه از این فرمانده بی‌ادعا و مبارز واقعی صلح بود و امروز بیش از هر زمان، خدمات و جانفشانی‌های او در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه بر جهانیان آشکار می‌باشد.

سفارت ایران در فرانسه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران و مردم بزرگ و استقلال‌طلب آن، فارغ از سیاست‌های جنگ طلبانه‌ای که زورمداران و جنگ افروزان دنبال کرده اند، همواره به گواه تاریخ و پیشینه این مرز و بوم در قبال هرگونه تعرض و تجاوز با تمام قدرت و با خردورزی از خود دفاع کرده‌اند.

این بیانیه افزود: کوچکترین تردیدی در ماهیت تروریستی این اقدام خصمانه وجود ندارد و چهره آمرین این جنایت نیز برای همگان شناخته شده بوده و رییس جمهوری آمریکا خود نیز بارها به آن اعتراف کرده است.

سفارت ایران با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان اصلی تروریسم، همواره با عزمی راسخ در صف اول مبارزه با این معضل جهانی قرار داشته، اعلام کرد: ایران از هیچ تلاشی در راه مقابله با خشونت‌طلبی و افراطی‌گری و به خصوص عقب راندن خطر داعش در منطقه و جهان دریغ نورزیده است.

در بخش دیگری از این بیانیه‌آمده است: همگان اذعان دارند که حضور و مداخله قدرت‌های خارجی در منطقه منشاء اصلی همه مشکلات در تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی طی دهه‌های گذشته تا به امروز بوده و این منطقه به اندازه کافی از مداخلات ایالات متحده رنج برده است.

سفارت ایران با اشاره به تلاش‌های مداخله جویانه آمریکا در ایران در گذشته و نقش این کشور در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ علیه دولت ملی دکتر مصدق تصریح کرد: مساعدت به حاکمیت استبداد در درون ایران و طرح‌ریزی حملات نظامی و اشغال‌گری و اقدامات بی ثبات ساز در کشورهای منطقه طی دهه‌های اخیر، حاصلی جز ترویج خشونت و افراطی گرایی و تروریست پروری و ایجاد پدیده‌های شومی همچون داعش در برنداشته است.

این بیانیه خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران قویا به تلاش های خود برای بهره برداری از تمامی ظرفیت های سیاسی، حقوقی و بین المللی جهت پاسخگو کردن دولت آمریکا در خصوص این جنایت ادامه خواهد داد.

سفارت ایران در فرانسه نوشت: انتظار می‌رود جامعه جهانی و نهادهای ذیربط بین المللی در شفافیت کامل و با کنار نهادن استانداردهای دوگانه، نقاب از چهره خشونت گرا و افراطیِ دولت آمریکا بردارند و این اقدام تروریستی هدفمند را محکوم و مسئولیت کیفری آمران، معاونان و مباشران آن را مشخص کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار سیاست