۱۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۴
کد خبرنگار: 864
کد خبر: 84168473
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۰ تن پودر گوشت در استان مرکزی تولید شد

اراک - ایرنا - رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۸۰ تن پودر گوشت امسال از ضایعات فرآورده‌های طیور این استان تولید شد.

دکتر «سیروس سلمان‌نژاد» عصر پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: یک سوم پودر گوشت تولید شده در استان به مصارف داخل استان رسیده و بقیه برای تبدیل به خوراک دام به سایر استان‌ها ارسال شده‌است.

وی ادامه داد: ۱۹ میلیون و ۲۱۱ هزار و ۴۱۷  قطعه طیور گوشتی امسال در کشتارگاه‌های استان مرکزی کشتار شد که ۴۱ هزار و ۸۷۵ تن گوشت سفید از آن‌ها استحصال شده است.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۵۶ هزار و ۲۶۱ قطعه طیور به‌دلیل لاغری و پرخونی در کشتارگاه های طیور استان در این مدت از چرخه مصارف انسانی خارج و برای تبدیل به خوراک دام‌ در دامداری‌ها به پودر گوشت تبدیل شد.

سلمان‌نژاد گفت: ۱۴۹ هزار و ۶۲۸ راس گاو، گوسفند و بز نیز امسال در کشتارگاه‌های استان مرکزی کشتار شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته‌است.

وی افزود: پنج هزار و ۸۷۵ تن گوشت قرمز با کشتار این دام‌ها در کشتارگاه‌های استان مرکزی استحصال شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داشته‌است.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: ۷۷۲ لاشه دام سبک و سنگین در بازرسی بهداشتی در کشتارگاه‌های دام استان به‌ دلیل بیماری‌های انگلی و برخی مشکلات بهداشتی ضبط و از چرخه مصرف انسانی خارج شده‌است.
سلمان‌نژاد گفت: یک‌هزار و ۵۳۵ مورد نمونه در این مدت از فرآورده‌های خام دامی و خوراک دام، طیور و آبزیان برای پایش باقیمانده دارویی، آزمایش ادواری، آزمایش تقلب‌ها، تعیین تکلیف سلامت محموله و راستی‌آزمایی انجام شده‌است.

وی گفت: ۷۹ هزار و ۲۲۶ مورد بازدید بهداشتی نیز در سال جاری از مراکز تولید، نگهداری، توزیع و عرضه مواد غذایی از فروشگاه‌های گوشت قرمز و سفید، رستوران‌ها، غذاخوری‌ها و کبابی‌های داخل شهر انجام شد.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: ۴۶ هزار و ۳۳۹ کیلوگرم فرآورده خام دامی  غیر بهداشتی و غیر قابل مصرف برای انسان در این بازرسی‌ها کشف و معدوم شد.

سلمان‌نژاد خاطرنشان کرد: ۲۲۷ واحد متخلف بهداشت عمومی در سال جاری به مراجع قضایی معرفی شدند که احکام صادره شامل ضبط و امحای کالا و تعطیلی وجزای نقدی است.

پودر گوشت حدود ۵۵ درصد پروتئین خام دارد و تجزیه کردن و داشتن آنالیز آن به‌دلیل متغیر بودن ماده اولیه به‌صورت موردی نیاز است.
میزان متیونین، سیستئین و تریپتوفان آن کم و لیزین در آن بالا است و میزان انرژی پودر گوشت به میزان چربی موجود در آن بستگی دارد.

برای تولید پودر خوراکی دام و طیور می‌توان از تمام منابع گوشتی استفاده کرد. بسیاری از این منابع از کیفیت بالایی برخوردارند و مصرف خوراکی دارند و استفاده از آن‌ها برای پودر گوشت و سپس خوراک دام و طیور مقرون به صرفه نیست و در فرآیند تولید پودر باید از منابعی بهره برد که غیر خوراکی باشند و استفاده از ضایعات گوشتی پیشنهاد می‌شود و در برخی از کشتارگاه‌های صنعتی از ضایعات سفید یا قرمز دام‌ها برای تبدیل به پودر گوشت استفاده می‌شود که به‌عنوان محصول فرعی باید مورد بررسی قرار گیرد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها