خسارت ۳۵ هزار میلیارد ریالی کرونا به مراکز اقامتی خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان رضوی گفت: خسارات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در این استان بسیار زیاد است و میزان این خسارت تاکنون به مراکز اقامتی - گردشگری خراسان رضوی ۳۵ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

دکتر حسین امیر رحیمی روز پنجشنبه در نشست اندیشه‌ورزی اقتصادی با موضوع "بررسی آثار اقتصادی شیوع کرونا در بخش گردشگری" افزود: این خسارات تا پایان امسال به بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال می رسد که برابر کل درآمد سالانه دولت از محل گردشگری خراسان رضوی خواهد بود.
وی اضافه کرد: کل درآمد دولت از محل گردشگری در استان خراسان رضوی بین ۵۰ تا ۵۵ هزار میلیارد ریال است و با این حساب  رقم خسارت وارده بسیار بالا و قابل توجه است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان رضوی با اشاره به اهمیت طرح آمایش سرزمینی در تعیین خسارت به آسیب‌دیدگان در شرایط کرونا گفت: در بحث آمایش سرزمینی به ویژه در استان خراسان رضوی بسیار عقب هستیم در حالی که این طرح نقش مهمی در تعیین خسارت و آسیب‌های ناشی از کرونا و پرداخت تسهیلات به خسارت دیدگان دارد.
امیر رحیمی با اشاره به تفاوت‌هایی که استانهای تاثیرگذار اقتصادی کشور در بخش صنعت و گردشگری با هم دارند افزود: به طور مثال به غیر از تهران سه استان "خوزستان، خراسان رضوی و اصفهان" که تاثیرگذار در حوزه اقتصادی هستند در خوزستان بیشتر صنعت، در  اصفهان بیشتر گردشگری و صنعت و در خراسان رضوی بیشتر گردشگری و زیارت مورد توجه قرار دارد.
وی اضافه کرد: این در حالی است که هیچ سیاست‌گذاری متفاوتی در حوزه صنعت گردشگری در این سه استان اتفاق نیفتاده است و طرح آمایش سرزمین نقش بسزایی در این زمینه دارد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی گفت: بسیاری از چرخه‌های طبیعی توریست و گردشگری در این استان در حال از بین رفتن است چرا که وقتی بیش از ۵۰ درصد هتلها و مراکز اقامتی در مشهد و خراسان رضوی استقرار دارند پس باید به همین میزان خدمات هتلینگ و صنایع غذایی مرتبط با هتلداری در این استان  وجود داشته باشد.
امیر رحیمی افزود: پیش بینی می شود زمانی که به هر دلیلی کرونا جمع شود سیل عظیمی از مسافران به این شهر مراجعه خواهند کرد و در آن زمان امکان ارتقای خدمات وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به رشد معنادار اقتصادی ایران در حوزه گردشگری ادامه داد: طی سالهای گذشته در بسیاری از حوزه مختلف اقتصادی کشور رشدی نداشته ایم به طوری که در حوزه صنعت تنزل داشته‌ایم اما در حوزه گردشگری از رتبه ایران از بالای ۱۰۰ به  ۸۹ بهبود یافته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی گفت: ایران و به ویژه استان خراسان رضوی ظرفیت‌های زیادی در زمینه گردشگری دارد که با برنامه‌ریزی و رفع چالشها می‌توان این صنعت را به شکوفایی رساند.
امیر رحیمی با اشاره به مشکلات مرتبط با مالیات در شرایط شیوع کرونا افزود: سازمان مالیاتی یکی از نهادهای مستقل اما زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است، این نهاد  متاثر از تصمیم‌گیریهای ملی است و قوانین کشوری را اجرا می‌کند.
وی ادامه داد: با این حال مشکلات و چالشهای این حوزه به ویژه شرایط خاص خراسان رضوی در بحث گردشگری و ارتباط آن با مالیات باید از طریق برگزاری جلسات مربوطه به سازمانهای مالیاتی و نهادهای بالادستی اعلام شود و به طور یقین اداره مالیاتی به خاطر شرایط کرونا با بنگاههای اقتصادی مدارا خواهد کرد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی با اشاره به طرح مالیات هوشمند گفت: در قالب طرح مالیات هوشمند و مالیات بر لحظه به محض تراکنش، سهم دولت از طریق صندوق فروشگاهی و هتلها اخذ می‌شود که این اقدام در فرار مالیاتی و پیشگیری از دور زدن دولت نقش بسزایی دارد.

نشست اندیشه‌ورزی اقتصادی با موضوع "بررسی آثار اقتصادی شیوع کرونا در بخش گردشگری"  با حضور مسوولان و فعالان گردشگری خراسان رضوی امروز در محل سازمان امور اقتصادی و دارایی این استان برگزار شد.

بنا بر آخرین اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با فوت ۱۴۹ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به بیماری کووید ۱۹ طی  ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۵ هزار و ۹۵ تن رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها