۱۰ طرح صنعت آب و برق در آذربایجان‌غربی با دستور رییس جمهوری افتتاح شد

ارومیه- ایرنا- ۱۰ طرح کوچک و بزرگ صنعت آب و برق کشور شامل سد کانی‌سیب پیرانشهر، احداث و راه اندازی شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد کرم‌آباد پلدشت و هشت طرح برق روستایی با دستور ویدئو کنفرانسی حجت الاسلام دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران امروز /پنجشنبه/ به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، در این آیین طرحهای سد کانی سیب پیرانشهر با پنج هزار میلیارد ریال، شبکه آبیاری و زهکشی ارس غربی شامل پایاب سد کرم آباد پلدشت با پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و برق‌رسانی به هشت روستا با ۳۳ میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریال اعتبار وارد مدار بهره برداری شدند.

سد کانی سیب پیرانشهر با هدف احیای دریاچه ارومیه با انتقال سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب، کاهش مهاجرت، ثبات جمعیت، رونق اقتصادی منطقه و مهار و تنظیم ۷۱۳ میلیون مترمکعب مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

شهرستان مرزی پیرانشهر در ۱۵۰ کیلومتری مرکز استان و هم مرز با کشور عراق قرار دارد.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و حجم کنونی مخزن آن، ۵۰ میلیون مترمکعب اندازه گیری شده و همچنین حجم مخزن در تراز نرمال ۲۲۰ میلیون مترمکعب برآورد می‌شود.

مجموعه سد کرم آباد و احداث و آب اندازی شبکه اصلی آبیاری و زهکشی ارس غربی، دیگر طرح افتتاحی امروز بود که با وسعت هشت هزار و ۴۰۰ هکتاری با هدف توسعه کشاورزی استان به بهره برداری رسید.

شهرستان مرزی پلدشت نیز در شمال آذربایجان غربی واقع شده و هم مرز با کشور جمهوری آذربایجان است.

برق رسانی به هشت روستای آذربایجان غربی نیز امروز توسط رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

مجموع اعتبار هزینه شده برای این طرح های افتتاحی ۱۱۰ هزار و ۲۳۳ میلیارد ریال است.

آذربایجان غربی دارای ۱۷ شهرستان، ۴۶ شهر و بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ روستا است.

این استان با کشورهای ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان هم مرز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =