شرایط کرونایی در بیمارستان بافق عادی شد

یزد- ایرنا - رییس بیمارستان ولیعصر(عج ) بافق با اشاره به رعایت موازین بهداشتی از سوی مردم برای پیشگیری از ویروس کرونا گفت: در ۱۰ روز گذشته فردی که مبتلا به بیماری کووید ۱۹ باشد به این مرکز مراجعه نکرده و اکنون شرایط کرونایی بیمارستان عادی است.

دکتر عباسعلی معظمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر  تمامی بخش ها از جمله اتاق عمل، اتاق زایمان ، آزمایشگاه ، خدمات پاراکلینیک و سایر بخش‌های درمانی فعال و خدمات دهی با بهترین کیفیت در حال انجام است.

وی با اطیمنان خاطر گفت: شهروندان می توانند بدون هیچ گونه نگرانی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و سایر بیماری‌های تنفسی به ویژه کرونا ، برای پیگیری و درمان مورد نظر خود به پلی‌کلینیک تخصصی بیمارستان مراجعه کنند.

رییس بیمارستان بافق آموزش کادر درمان و بیماران ، ضدعفونی تمامی بخش‌ها، استفاده اصولی از وسایل حفاظت فردی، بستری افراد مشکوک در بخش جداگانه و نیز بستری بیماران قطعی هر کدام در یک اتاق ، قرنطینه خانگی کارکنان بیمار و نیز اعمال تردد محدود آنها را در خارج از منزل در کاهش موارد بیماری موثر دانست.

وی همچنین حضور مستمر مسوولان شهرستان و استان یزد در بازدید از قسمت های مختلف بیمارستان برای رفع کمبودها و تقویت روحیه کارکنان را از جمله دیگر اقدامات در مهار و کنترل ویروس کرونا ذکر کرد. 

وی افزود: کارکنان بیمارستان بافق از زمان شیوع  ویروس کرونا در اسفند ماه سال ۹۸  تاکنون تمامی تلاش خود را برای کنترل و بهبود حال بیماران کووید ۱۹ انجام داده اند.

معظمی با تاکید بر اینکه مردم باید همچنان هنگام خروج از منزل پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، اظهار کرد: ویروس کرونا کاملا کنترل نشده است، کاهش تعداد بیماران و فوت افراد به منزله پایان بیماری کووید ۱۹ نیست و در صورت سهل انگاری احتمال شیوع موج چهارم در ماه های آینده نیز وجود دارد.

هم اکنون از لحاظ شیوع کرونا شرایط بهداشتی در ۱۰ شهرستان استان یزد به غیر ابرکوه و خاتم که نارنجی است، در هشت شهرستان دیگر در حالت زرد قرار دارد.

ساختمان بیمارستان بافق سال ۱۳۶۹ با ۱۲ تخت بستری راه اندازی شد، هم اینک بخش‌های جراحی عمومی، زنان و زایمان ، اطفال، آی. سی یو، سی. سی یو، اورژانس ، آزمایشگاه، داخلی، پاراکلینیک، سونوگرافی و رادیولوژی با حضور متخصصان تمام وقت و نیمه وقت فعال است.

ساخت پروژه بیمارستان ۹۶ تختخوابی بافق از سال ۱۳۹۴ در سایت بیمارستان فعلی آغاز شد و با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست و به گفته مسوولان در بهار سال ۱۴۰۰ خورشیدی به بهره‌برداری می‌رسد.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق درفاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

این ویروس  دی ماه سال ۹۸ در شهر ووهان چین برای نخستین بار شناسایی و در ایران نیز اوایل اسفند ماه سال قبل گزارش شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها