آغاز بهره برداری رسمی از ۲۵ پروژه صنعت آب و برق با دستور رئیس جمهور

تهران- ایرنا- مراسم بهره‌برداری از ۲۵ پروژه صنعت آب و برق با ارزشی بیش از ۲۷ هزار میلیارد ریال با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری آغاز شد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، در سی و نهمین برنامه افتتاح جشن تولید و سی و چهارمین هفته پویش هر هفته #الف_ب_ایران، بهره برداری از  ۲۶ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار دو هزار و ۷۶۱ میلیارد تومان در چهار استان آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان و مازندران آغاز شد.

بر اساس این گزارش از ۲۶ پروژه‌ای که در دستور کار امروز پویش الف_ب_ایران قرار گرفته‌اند، چهار پروژه در استان آذربایجان‌غربی، سه پروژه در اردبیل، ۹ پروژه در اصفهان و ۱۰ پروژه هم در استان مازندران به بهره برداری خواهند رسید.

"سد کانی‌سیب" با ۲۲۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن و اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه‌ آبی در استان آذربایجان‌غربی امروز با دستور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد.

این سد به عنوان طرح عظیم زیست محیطی سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب با هدف احیای دریاچه ارومیه به به این دریاچه منتقل خواهد کرد.

کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در مناطق مرزی، اشتغال‌زایی بومیان و رونق اقتصادی از دیگر اهداف احداث سد کانی سیب به شمار می‌رود.

پروژه آبیاری و زهکشی کرم‌آباد به عنوان یکی دیگر از طرحهایی که امروز به بهره‌برداری می رسد آب موردنیاز ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی منطقه را تامین خواهد کرد.

 کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در مناطق مرزی، اشتغال زایی بومیان و رونق اقتصادی منطقه بویژه در منطقه آزاد ماکو، ارتقای راندمان آبیاری و افزایش تولید از اهداف این پروژه عنوان شده است.

پروژه احداث و آب‌اندازی شبکه آبیاری و زهکشی ارس غربی با هدف امکان بهره‌برداری و آب اندازی از هشت هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی منطقه از دیگر طرح‌های آبی است که امروز با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری بهره‌برداری ازآن‌آغاز شد.

این در حالی است که در مراسم امروز چندین پروژه‌های برقی هم در استان آذربایجان‌غربی به بهره برداری خواهند رسید. در چهارچوب برنامه سی چهارمین هفته پویش الف–ب امروز به ۸ روستای قزقاپان ترک، قزلچه علیا، کیدان، قوری ناو، آق تپراق، آرتاکندی، کانی اسپان، نوروزلو برق رسانی می‌شود این پروژه ۹۵ خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهد. ‌

بهره برداری از سه پروژه تامین برق در شهرهای نمین، بیله‌سوار و پنج روستای استان اردبیل با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات در استان اردبیل هم از طرحهای برق‌ابی است که امروز بهره برداری از آن آغاز شد. ضمن اینکه چهار پروژه برقی هم در استان اصفهان به بهره برداری رسید.

علاوه بر این پروژه ها در استان مازندران هم پنج نیروگاه مقیاس کوچک و سه پروژه تامین برق با هدف کمک به تامین نیاز مصرف انرژی مشترکان، افزایش پایداری شبکه انتقال، بهبود کیفیت برق و کاهش تلفات به بهره برداری می رسد.

آب رسانی به ۵۷ روستا، دیگر پروژه مربوط به استان مازندران است. از امروز و با اجرای ۸۶ کیلومتر خط انتقال و ۱۲۹ لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب، آب شرب ۳۲ هزار و ۶۶۰ نفر تامین خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =