نماینده اسفراین در مجلس از فروش دام‌های مولد خراسان شمالی انتقاد کرد

بجنورد- ایرنا- نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش نهاده‌های دامی موجب فروش دام‌های مولد در استان شده است که این امر زنگ خطری برای دامداری است.

امان الله حسین پور عصر چهارشنبه در نشست شورای اقتصاد مقاومتی خراسان شمالی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: اگر این روند ادامه یابد در آینده دام مولدی در استان نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه در این استان سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی تولید می شود، گفت: اما در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش دام و کشاورزی بسیار ضعیف عمل کردیم.
نماینده بجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه سهم استان در برنامه ششم توسعه از اعتبارات کم است گفت: اولویت این استان در بخش کشاورزی است که اعتبار لازم در این زمینه لحاظ نشده است.

محمد وحیدی افزود: میزان تخریب خاک در این استان ۱۷ هزار تن است که در این زمینه باید اقدام جدی انجام شود.
وی بر رعایت الگوی کشت در بخش کشاورزی تاکید کرد و اظهار داشت: در این استان کشت زعفران توسعه یافته اما در بحث فروش و بازاز آن کاری انجام نشده است.
نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی نیز از قیمت پایین خرید محصولات کشاورزی از جمله گندم از بهره برداران انتقاد کرد و گفت: باید کاری کرد تا قیمت محصولات کشاورزی به نرخ عادلانه خریداری شود.

علی جدی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی کشاورزان هر ساله افزایش می یابد افزود: تولیدات این قشر زحمتکش ارزان به فروش می رسد.
وی گرانی نهاده های دامی را از اساسی ترین مشکل دامداران استان عنوان کرد و گفت: با این وجود، دام زنده با قیمت پایین به فروش می رسد و دامداران حتی اجازه ندارند دام خود را در خارج از استان بفروشند.

۲۵ درصد اعتبارات استان در بخش کشاورزی و آب است
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان شمالی گفت: ۲۵ درصد اعتبارات این استان در حوزه کشاورزی و آب است.
حسن پارسی پور افزود: ۱۹ طرح اقتصاد مقاومتی این استان مورد تایید قرار گرفته است که از این تعداد پنج طرح در بخش کشاورزی شامل ایجاد گلخانه، اصلاح نژاد دام، نوغان داری و گیاهان دارویی و طرح های توسعه ای است.
وی در خصوص سند جهش تولید نیز افزود: در این بخش ۸۱ طرح ایجاد شده است که از این تعداد ۳۷ طرح در بخش کشاورزی است.
وی گفت: از مجموع طرح های بخش کشاورزی ۳۱ مورد آن از محل اعطای تسهیلات و ۶ مورد دیگر از محل تخصیص اعتبارات از منابع مختلف است.
پارسی پور افزود: تاکنون اعتبار ۶ طرح به میزان ۵۷۰ میلیارد ریال تامین و برای  ۳۱ طرح نیز بیش از ۵۳۵ میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است.
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد نیز در این نشست با بیان اینکه بخش بیشتر اقتصاد و اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است گفت: امیدوار هستیم این حوزه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
حجت الاسلام رضا نوری افزود: این استان در بخش فعالیت نوغان داری، تولید زعفران رشد خوبی داشته است که از مسوولان می خواهیم با اختصاص اعتبارات در این حوزه تحول اساسی ایجاد کنند.
نمایندگان کشاورزان و دامداران خراسان شمالی نیز در این نشست افزایش هزینه های تولید و نهاده های دامی نظیر سموم، علوفه دستی و پایین بودن قیمت محصولات تولیدی، وجود واسطه ها و دلالان در خرید محصولات را از مهم ترین مشکلات خود عنوان کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها