مرز رسمی گمشاد منطقه سیستان در کار ویژه مرزهای کشور تصویب شد

زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مرز رسمی گمشاد در شمال این استان به عنوان دومین مرز رسمی زمینی با کشور افغانستان در کارویژه مرزهای رسمی کشور به تصویب رسید.

احمدعلی موهبتی شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: هم‌اینک مرز میلک در شمال استان، تنها مرز رسمی در طول نوار مرزی ۲۹۴کیلومتری با افغانستان است که با توجه به مراودات تجاری استان با این کشور و افزایش سطح مبادلات تجاری و ترانزیتی با آن، نیاز به راه‌اندازی مرزهای رسمی بیشتر احساس می‌شد که با راه‌اندازی مرز رسمی گمشاد، دسترسی منطقه به ولایت‌های مختلف افغانستان تسهیل می‌شود.

وی با ذکر این مطلب که مرز گمشاد پس از اخذ موافقت طرف افغانستانی، همانند مرز رسمی ریمدان، رسما افتتاح می‌شود ادامه داد: مرز رسمی گمشاد از موقعیت جغرافیایی و سیاسی مناسبی برخوردار است به طوریکه از طریق این مرز امکان دسترسی ۲ استان نیمروز و فراه افغانستان را به صورت مستقیم و استان‌های قندهار، هلمند و هرات را به صورت غیرمستقیم فراهم می‌کند.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: ایجاد مرز رسمی در مرز کوهک در حوزه سراوان با پاکستان نیز در کار ویژه مرزهای رسمی کشور، قبلا مصوب شده و هم‌اینک در مرحله پیگیری اخذ موافقت دولت پاکستان است.

وی با اشاره به افتتاح مرز رسمی ریمدان که در ۲۹ آذر سالجاری با حضور وزیر راه ‌شهرسازی کشورمان و وزیر تولیدات دفاعی و دیگر مقامات کشور پاکستان برگزار شد؛ تصریح کرد: افتتاح مرزهای رسمی با کشورهای همجوار باعث افزایش حجم مبادلات تجاری و ترانزیت را فراهم آورده و بستر توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان و همچنین تحول در سطح ملی را به دنبال خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها