چشم‌انداز برنامه‌ها در سند توسعه خاوران سال ۱۴۱۵ است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: چشم‌انداز برنامه‌های ما در سند توسعه خاوران، سال ۱۴۱۵ است و در این سند ریل‌گذاری‌ها به گونه‌ای شکل می‌گیرد که افراد بعد از ما هم چاره‌ای جز ادامه این راه نداشته باشند.

حمید ملانوری روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی خانه احزاب خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت‌های خدادادی استان افزود: یکی از مهمترین کارهایی که گروه‌های سیاسی باید در خراسان جنوبی انجام دهند، ترویج تفکر توسعه‌ای است که در حال حاضر در استان بسیار کمرنگ است.

وی تفکر توسعه‌ای را پیش نیاز همه پیشرفت‌ها دانست و گفت: برای توسعه استان به فعالیت و حضور احزاب سیاسی نیازمندیم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به اینکه احزاب از تجمع نخبگان شکل می‌گیرد، یکی از باارزش‌ترین جایگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در تصمیم‌گیری‌ها، احزاب و گروه‌های سیاسی هستند.

وی افزود: افرادی که در گروه‌های سیاسی فعالیت دارند با هوش، ذکاوت، انگیزه، استعداد و علاقه هستند و احزاب باید به سمتی بروند که واقعا کار حزبی انجام دهند.

ملانوری با اشاره به حوزه وظایف و اختیارات احزاب و گروه‌های سیاسی گفت: در این مسیر چند نکته را باید مدنظر داشته باشند که مهمترین آنها آگاه سازی و آشنا کردن مردم با مسایل پیرامونی شان است تا با اطلاع از جایگاه واقعی خود، بدانند که می‌توانند موثر باشند.

وی ادامه داد: احزاب باید مردم را به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی ترغیب کنند که مهمترین این نوع مشارکت، حضور در عرصه انتخابات است.

احزاب زمینه ورود نخبگان به انتخابات را فراهم کنند

استاندار خراسان جنوبی گفت: کاری که حزب در این زمینه انجام می‌دهد باید این باشد که ذهن مردم را آماده کند که نخبگان برای عرضه خود در عرصه انتخابات، تشویق و ترغیب شوند.

وی افزود: زمانی که قرار است نماینده مجلس یا اعضای شورا انتخاب شوند، به دلیل اهمیت موضوع بهتر است از نخبگان و افراد تاثیرگذار منطقه باشند.

ملانوری ایجاد عقلانیت در جامعه را از دیگر وظایف گروه‌های سیاسی برشمرد و گفت: مردم در کنار مشارکت در انتخابات باید به گزینش اصلح‌ترین فرد بیندیشند و بدانند که چرا پای صندوق می‌روند و رأیی که می‌دهند در تعیین سرنوشت آنان تاثیر دارد لذا باید در انتخاب خود احساس وظیفه کنند.

وی یکی دیگر از وظایف احزاب را تقویت روحیه مطالبه‌گری در مردم عنوان کرد و افزود: مطالبه‌گری به معنای بالا بردن سطح مطالبات منطقی، عقلایی و قانونی است برای مثال در همین استان با وجود منابع غنی و منحصر به فرد که در همه مناطق داریم، پایین بودن سطح مطالبه‌گری مردم عامل اصلی توسعه نیافتگی است.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: مطالبه‌گری واقعی باعث توسعه، ترقی و پیشرفت می‌شود و با به کارگیری ظرفیت‌های دولتی و مردمی، جامعه آرمانی می‌سازد.

وی ایجاد رابطه دوسویه بین مردم و حاکمیت را هم از وظایف احزاب دانست و گفت: شما با استفاده از علم سیاست می‌توانید بین مردم، دولت، حاکمیت و نظام طوری رابطه برقرار کنید که در قالب تفاهم، تعامل و همکاری از یکدیگر خدمت بگیرند.

ملانوری از دیگر وظایف گروه‌های سیاسی به موضوع افزایش سطح امید و نشاط در جامعه اشاره کرد و افزود: نتیجه همه این وظایف باید این باشد که مردم در فعالیت‌های اجتماعی به ویژه مشارکت در انتخابات، حضوری پررنگ‌تر داشته باشند.

وی گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات به معنای پشتیبانی بهتر نظام، عقلانیت بیشتر در جامعه، تعیین سرنوشت مطلوب‌تر و حضور گسترده‌تر مردم در توسعه و عمران شهرها و روستاها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها