معاون وزیر: اعتبارات ویژه جنگل‌کاری به استان مرکزی اختصاص می‌یابد

اراک - ایرنا - معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: استان مرکزی به دلیل وجود ذخیره‌گاه جنگلی بلوط شازند جزو استان‌های زاگرس نشین کشور قرار می‌گیرد و اعتبارات ویژه‌ای برای توسعه جنگل و درختکاری در منطقه پاکل این استان اختصاص می‌یابد.

مسعود منصور روز چهارشنبه در جریان بازدید و افتتاح چند طرح آبخیزداری شهرستان شازند استان مرکزی افزود: آب، خاک و پوشش گیاهی از جمله ارزشمندترین و اساسی‌ترین منابع هر کشور است که درختکاری نقش موثری در این خصوص دارد.

وی حفاظت از منابع طبیعی را  از برنامه‌های اولویت‌دار و وظایف اصلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد و با یادآوری  اجرای طرح روستای کله‌جوب شازند اظهار داشت: ۴۰ هزار متر مربع عملیات خاکی برای اجرای این طرح انجام شده‌ و با بهره‌برداری از آن ظرفیت ذخیره‌سازی ۳۷۰ هزار متر مکعب آب در دریاچه فراهم شد.

منصور گفت: ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار عرصه آبخیزداری در استان مرکزی وجود دارد که در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن عملیات آبخیزداری انجام شده‌ و با اجرای این طرح‌ها زمینه ذخیره سازی یک میلیارد مترمکعب فراهم شده‌است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: ۱۰ میلیارد ریال اعتبار سال آینده برای توسعه درختکاری در منطقه پاکل شهرستان شازند پیش‌بینی شده و اعتبارات ویژه برای حوزه آبخیز علی قورچی این شهرستان شازند نیز اختصاص می‌یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در استان مرکزی

«رضا عظیمی» افزود: در  سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد ۳۰ تا ۴۰ میلیارد ریال اعتبار در سال آینده برای توسعه و اجرای طرح‌های آبخیزداری باقی مانده و یک میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های تبلیغی و ترویجی دره گردوی اراک اختصاص یابد.

وی ادامه داد: مقرر شد از وزیر جهاد کشاورزی برای بازدید از اقدامات آبخیزداری انجام شده در حوزه آبخیز کله‌جوب و دره گردوی اراک دعوت شود.

بند خاکی در روستای کله جوب، بازدید از پروژه مرمت بند خاکی در روستای آب‌بخشان از توابع بخش سربند و عملیات اجرایی طرح آبخیزداری در روستای علیقورچی شازند و نیز بازدید از طرح آبخیزداری دره گردوی اراک  از جمله برنامه های سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به استان مرکزی بود.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha