مهاباد با کمبود شدید فضای کتابخانه‌ای مواجه است

مهاباد- ایرنا- مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی گفت: مهاباد با وجود داشتن سه باب کتابخانه، ولی همچنان با کمبود شدید فضای کتابخانه‌ای مواجه است.

خدیجه معصومی روز چهارشنبه در جلسه نهاد کتابخانه‌های عمومی مهاباد اظهار داشت: طبق استاندارد باید برای هر ۲۵ هزار نفر یک کتابخانه عمومی وجود داشته باشد که در حالیکه در این شهرستان  به ازای هر ۷۸ هزار نفر یک کتابخانه است.

وی اضافه کرد: بر اساس استاندارهای جهانی به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت باید هشت متر مربع فضای کتابخانه‌ای وجود داشته باشد که سهم مهاباد ۱.۱ متر مربع به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی گفت: این کمبودها در زمینه سرانه فضای کتابخانه‌ای در مهاباد در حالی است که این شهرستان ۲ سال شهر خلاق کتاب کشور بوده و سه روستای این شهرستان در ادوار مختلف به عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی شده است.

وی افزود: علاوه بر کمبود کتابخانه عمومی در این شهرستان، ۲ باب کتابخانه نیز در فاصله ۱۰۰ متری هم قرار دارند و ۲ شهر خلیفان و گوک‌تپه مهاباد نیز فاقد کتابخانه هستند.

معصومی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی، بودجه سالانه ساخت کتابخانه را ندارد و کتابخانه‌ها را باید شهرداری‌ها بسازند و برای تجهیز و بهره‌برداری تحویل نهاد کتابخانه‌های عمومی دهند.

سرپرست فرمانداری مهاباد نیز در این جلسه گفت: این شهرستان یکی از خاستگاه‌های کتاب در منطقه است و شاعران و نویسندگان زیادی در این شهرستان برای کمک به اعتلای فرهنگ و ادب تلاش کردند.

عارف خدرلو افزود: اساتید بزرگی مانند ماموستا "هه‌ژار"، "هیمن" و "محمد قاضی" که جزو مفاخر ملی به شمار می روند متعلق به این شهرستان هستند به همین دلیل این شهرستان جایگاه والایی در زمینه کتاب و کتابخوانی دارد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد هم گفت: این شهرستان در زمینه فضاهای فرهنگ و هنری در جایگاه ۱۶ استان قرار دارد این در حالی است که مهاباد در زمینه فعالان فرهنگی و رسانه‌ای بعد از ارومیه شهرستان دوم است.

سیامند جوانبخت افزود: مجتمع فرهنگی و هنری فجر این شهرستان یکی از قدیمی ترین مجتمع‌های آذربایجان‌غربی است و نیاز دارد که مجتمع جدیدی که زمین آن هم مشخص شده به زودی احداث شود.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد گفت: هم‌اکنون بیش از ۶۱ هزار جلد کتاب در قالب ۵۰ هزار نسخه در کتابخانه‌های این شهرستان وجود دارد که در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

چیا قادری با اشاره به اینکه هفت کتابخانه در قالب سه باب عمومی و چهار باب مشارکتی در مهاباد فعال است، اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۴۳ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب در قالب ۶۸ هزار نسخه در کتابخانه‌های این شهرستان وجود دارد که در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در اختیار اعضا قرار دارد.

شهرستان مهاباد دارای ۲۴۰ هزار نفر جمعیت است؛ این شهرستان تاکنون ۲ بار توانسته است در سطح کشور عنوان «شهر خلاق کتاب» را به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده اهمیت کتاب و مطالعه نزد مردم فرهنگ‌دوست این شهرستان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها