برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ با تأمین سلامت مردم در دستور کار است

یزد- ایرنا- مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: تلاش این وزارتخانه، برگزاری انتخابات سال ۱۴۰۰ با مشارکت گسترده، امنیت کامل و تامین سلامت مردم، ناظران و دست اندرکاران اجرایی انتخابات است.

به گزارش ایرنا، سیداسماعیل موسوی، روز چهاشنبه در چهارمین دوره آموزشی مجریان انتخابات ۱۴۰۰ در یزد افزود: با توجه به شرایط کرونا برنامه های آموزشی وزارت کشور با بهره گیری از امکانات و تجهیزات الکترونیک، به صورت منطقه‌ای ‌و به طور محدود برگزار می شود و در این دوره نیز دست‌اندرکان اجرایی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد حضور دارند.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور ضمن تشریح اطلاعات و فرآیندهای برگزاری انتخابات خرداد ماه سال آینده، به تغییرات در قانون انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: طبق قانون جدید انتخابات که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرایط سنی کاندیداهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری مدنظر قرار داده اند، حداقل سن برای نامزدها ۴۰ سال و حداکثر ۷۰ سال می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری، داوطلب، والدین، همسر و فرزندان او ‌نباید تابعیت یا اقامت دائم در کشورهای خارجی داشته باشند و حداقل مدرک تحصیلی برای داوطلبان کارشناسی ارشد است.

موسوی با اشاره به برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد ماه ۱۴۰۰ گفت: در حال حاضر ۱۳۷۲ شهر برای برگزاری انتخابات واجد شرایط هستند که در مقایسه با سال ۹۶ تعداد ۱۲۳ شهر اضافه شده است.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور ادامه داد: ۴۰ هزار و ۶۰۲ روستای واجد شرایط برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد که از این تعداد ۳۷ هزار و ۸۸۴ ‌روستا دارای شورای اسلامی می باشند و مابقی دارای حد نصاب جمعیت اما بدون شورا هستند.

وی با اشاره به فراخوان وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا، گفت: خوشبختانه بسیاری از استانداری ها، استانداران، فرمانداران، فعالان سیاسی و اجتماعی، حقوقدانان، اهالی رسانه و مردم پیشنهادهای خود را در این رابطه به وزارت کشور منتقل کرده اند و از تجربیات داخلی و خارجی برای برگزاری انتخابات استفاده می کنیم.

موسوی در پایان تصریح کرد: بدون شک تلاش وزارت کشور و ستاد انتخابات، برگزاری انتخاباتی سالم با مشارکت گسترده، امنیت کامل و تامین سلامت مردم، ناظران، مجریان و دست اندرکاران انتخابات است ضمن اینکه تجربه برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی را در شهریور ماه امسال داشته‌ایم و از تجربه برگزاری آن در انتخابات سال آینده به بهترین نحو استفاده خواهیم کرد.

چهارمین همایش آموزشی مجریان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ویژه دست اندرکاران اجرایی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد به میزبانی استان یزد امروز چهارشنبه در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد و این دوره آموزشی به صورت ویدیو کنفرانسی در ۴۶ منطقه کشور به صورت آنلاین پخش شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها