عزم جدی دولت برای تحول در زیرساخت‌های ارتباطی سیستان‌وبلوچستان

زاهدان– ایرنا- سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سیستان و بلوچستان و استقرار ۱۰ روزه وی به همراه تیم‌های تخصصی نوید دهنده تحولی عظیم در تقویت و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی این استان است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان که همواره در بیشتر شاخص‌ها در کشور برچسب کمترین و یا محروم‌ترین را با خود یدک می‌کشد این روزها مورد توجه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته که البته شیوع ویروس کرونا و تبعات آن در این جلب توجه تاثیر بسیار زیادی داشته است.

سیستان و بلوچستان از جمله استان‌هایی است که از نظر برخورداری از شاخص‌های ارتباطی از جمله دسترسی به اینترنت آخرین رتبه‌ها را به خود اختصاص می دهد و به همین دلیل بر اساس آخرین گزارش وزارت آموزش و پرورش، پایین ترین آمار دسترسی به شبکه شاد مربوط به استان سیستان وبلوچستان است.

براساس این گزارش از مجموع ۷۶۱ هزار دانش آموز این استان هویت ۳۱۸ هزار نفر در شبکه شاد احراز شده و تعداد دانش آموزان فعال در هفت روز اول آذر ماه ۲۲۵ هزار نفر بوده است. این آمار نشدن می دهد که حدود ۷۰ درصد دانش آموزان سیستان و بلوچستانی از شبکه شاد جا مانده‌اند. این شرایط در حالی است که به گفته مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ۷۱ درصد مدارس این استان روستایی است.

پیش از این نیز ویدئویی در فضای مجازی از گلایه و درددل‌های یک دانش آموز سیستان و بلوچستانی به نام عرشیا خطاب به وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات منتشر شد که این دانش آموز نسبت به وضعیت اینترنت در منطقه محل سکونتش معترض شده بود و از وزیر ارتباطات خواسته بود به این موضوع رسیدگی کند.

محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در صفحه مجازی خود با انتشار ویدئویی به این دانش آموز پاسخ داد و عنوان این پست را «یک گفت و گوی دوستانه با یکی از دهه نودی‌های آینده ساز ایران» گذاشت.

بعد از این ماجرا پس از دیدار استاندار سیستان و بلوچستان با آذری جهرمی، این وزیر جوان دولت تدبیر و امید هفته گذشته در برنامه زنده اینستاگرامی خود وضعیت ارتباطات و اینترنت روستاهای سیستان و بلوچستان و برنامه‌های ویژه دولت برای پیشرفت ارتباطات در این استان را تشریح کرد و گفت: تصمیم گرفته‌ام برای اینکه اتصال روستاهای سیستان و بلوچستان که پروژه بزرگی است روی ریل بیفتد و کار خوب پیش برود از شنبه هفته آینده (ششم دی‌ماه) به مدت ۱۰ روز در این استان مستقر شوم.

انجام کارهای بزرگ در مدتی کوتاه

سرانجام آذری جهرمی شامگاه جمعه به سیستان و بلوچستان سفر کرد و وارد زاهدان شد. وی در نخستین جلسه کاری خود با مسوولان سیستان و بلوچستان اتصال یکهزار و ۲۰۰ روستا به شبکه اینترنت، تقویت پوشش جاده‌ای و ایجاد ارتباطات پایدار را از اهداف اصلی این سفر ۱۰ روزه عنوان کرد.

مطابق برنامه ششم توسعه، ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید تا سال پایانی برنامه به اینترنت متصل شوند و امروز مواجهه با پاندمی کرونا، اهمیت و ضرورت این مساله را بیشتر کرده است.

وی افزود: هم‌اینک از مجموع ۳۹ هزار و ۵۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار حدود ۳۵ هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و چهار هزار روستای دیگر باقی مانده است که در تلاشیم برنامه اتصال این روستاها تا پایان امسال تکمیل شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در استان پهناور سیستان و بلوچستان ۵۲ درصد جمعیت روستایی و ۴۸ درصد شهری هستند و استاندارد اتصال روستاهای این استان به شبکه ملی اطلاعات، کمتر از متوسط کشوری است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۲ هزار کیلومتر شبکه فیبر نوری بین شهری در سیستان و بلوچستان اجرایی شده که هفت هزار و ۳۰۰ کیلومتر از سوی شرکت مخابرات و چهار هزار و ۷۰۰ کیلومتر نیز در دولت «تدبیر و امید» بوده است.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان به بیش از این ظرفیت برای فیبر نوری نیازمند است زیرا از مجموع هفت هزار و ۴۰۰ روستای دارای سکنه این استان، سه هزار و ۴۰۰ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد، اما هدفگذاری قانون که بر مبنای آن به این وزارتخانه بودجه می‌دهد بر مبنای جمعیت بالای ۲۰ خانوار است و در هیچ استانی چنین شکاف در بین روستاهای بالا و زیر ۲۰ خانوار آن وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در این سفر ۱۰ روزه اتصال یکهزار و ۲۰۰ روستای سیستان و بلوچستان به شبکه اینترنت، تقویت پوشش جاده‌ای استان در ۸۵۰ کیلومتر از مسیرهای ارتباطی و همچنین ایجاد ارتباطات پایدار در مناطق شهری و روستایی هدف گذاری شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با تیم و تجهیزات کامل در سیستان و بلوچستان حاضر شدیم تا به صورت نمادین نشان دهیم در یک مدت مشخص و کوتاه می‌توان تاثیر مثبت در جامعه ایجاد کرد و با تمرکز بر مشکلات می‌توانیم وضعیت ارتباطی استان را به حد مطلوب و مورد رضایت مردم برسانیم.

وی خاطر نشان کرد: همراهی تمامی دستگاه‌های اجرایی مانند شرکت برق و راه و شهرسازی در این پروژه ضروری است و در صورتی که به اهداف تعیین شده دست یابیم موفقیتی جمعی حاصل شده و اگر هم این اهداف محقق نشود همه ما باید پاسخگوی مردم باشیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: با ایجاد این زیرساخت‌ها نه تنها ارتباطات بلکه آموزش، تجارت، بهداشت، بانکداری و خدمات الکترنیک دولت تقویت خواهد شد.

مدرسه ارتباطات و اینترنت در خاش ساخته می‌شود

سفر وزیر ارتباطات با بازدید از روستاهای اطراف زاهدان و همچنین شهرستان خاش ادامه یافت. محمدجواد آذری‌جهرمی در سومین روز از سفرش به این استان از سایت‌های ارتباطات منطقه پشتکوه، رباط و روستاهای بخش مرکزی خاش بازدید و با مردم توحید آباد گرنچین از نزدیک دیدار و گفت‌وگو کرد .

وی در جریان سفر به خاش در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به اینکه کار آموزش در شهرک توحید آباد گرنچین خاش به صورت حضوری بوده و مشکلات اینترنت و ارتباطات در این منطقه وجود دارد قول می‌دهیم که مدرسه ارتباطات و اینترنت ویژه دختران توحید آباد را بسازیم.
وی بیان کرد: ۱۲۰۰ روستای سیستان و بلوچستان که ۲۷ درصد روستاهای این استان هستند تا پایان امسال به اینترنت و ارتباطات کیفی مجهز می‌شوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: زیرساخت‌های فیبرنوری به صورت تدریجی در سیستان و بلوچستان ایجاد می‌شود.
وی افزود: با توجه به عقب ماندگی‌های تاریخی سیستان و بلوچستان، کار بررسی مشکلات و رفع کمبودهای ارتباطات این استان را در اولویت قرار داده‌ایم.
آذری‌جهرمی تصریح کرد: مقوله‌های سلامت، تجارت، آموزش، فرهنگی و ارتباطات اجتماعی به فراهم بودن زیرساخت‌های اینترنت ارتباط دارد.
فرماندار خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دسترسی به اینترنت و ارتباطات تلفن همراه و ثابت در شهر و نقاط روستایی این شهرستان بسیار ضعیف و در ۲ روز اخیر قطعی اینترنت خاش بسیار نگران کننده بوده و گلایه مندی‌های شدید مردمی را به همراه داشته است.
صاحب‌گل صالحی افزود: کاهش شکاف دیجیتالی، یکنواخت سازی و تقویت ارتباطات و پیش‌بینی فیبر پشتیبان در مسیر زاهدان - میرجاوه به خاش باید مورد توجه باشد.
وی ادامه داد: ایرندگان فیبر زمینی ندارد و مناطق سنگان و دشت‌های موزن، رباط، آبخوان کارواندر، ترشاب، مناطق چاشهی، موتور زمان خان، اسپیتک و کروجی در بخش مرکزی خاش و روستاهای گورچان، گرنچین، توحید آباد پشتکوه و چهل روستای مرزی روتک با مشکلات فراوان ارتباطاتی روبرو هستند.
 

۱۱ روستای اطراف زاهدان به اینترنت مجهز شد

وزیر ارتباطات در ادامه سومین روز از این سفر به بازدید از روستاهای اطراف زاهدان پرداخت و از اتصال ۱۱ روستا به شبکه اینترنت خبر داد.

آذری‌جهرمی شامگاه سه‌شنبه در جمع‌بندی سفر به سیستان و بلوچستان تا امروز از تست نهایی تجهیزات در اطراف زاهدان خبر داد و اظهارداشت: تا فردا شب زمان‌بندی اتصال تک‌تک روستاها به شبکه ملی اطلاعات مشخص می‌شود.
وی افزود: امروز از مناطق روستایی اطراف خاش و زاهدان بازدید میدانی به عمل آمد که برنامه اجرایی و زیرساخت‌های آن آماده شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: تست نهایی نیز در منطقه چشمه زیارت اطراف زاهدان در حال انجام است که تا امشب نتیجه نهایی آن مشخص می‌شود.

وی با اشاره به جلسات فنی و کارشناسی در ۲ روز گذشته تصریح کرد: نهایت فردا شب می‌توانیم برنامه اجرایی و زمان‌بندی اقدامات خود را به مردم گزارش و مشخص کنیم در چه زمانی چه روستایی به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شود.

جهرمی افزود: تمام برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان اردیبهشت بوده اما از سه هفته آینده به‌تدریج اتصال روستاها به شبکه آغاز می‌شود و همین امروز هم ۱۱ روستا متصل شدند.

وی تصریح کرد: در این ۱۱ روستا واقع در منطقه چشمه زیارت اطراف زاهدان تقریباً از ۱۰ تا ۲۰۰ خانوار زندگی می‌کنند که با راه‌اندازی ۲ سایت به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کردند.

یکهزار کیلومتر فیبر نوری به تجهیزات ارتباطی سیستان و بلوچستان افزوده می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه برنامه‌های سفر خود در سیستان و بلوچستان به روستای شورو بخش کورین از توابع شهرستان زاهدان رفت تا از نزدیک و به‌صورت میدانی وضعیت ارتباطات در این منطقه را بررسی کند.

آذری‌جهرمی در جمع اهالی این روستا و روستاهای اطراف، با اشاره به اینکه امروزه ارتباطات فقط برای برقراری و تبادل ارتباط نیست، گفت: امروز سلامت، آموزش و کسب‌وکارها در بستر اینترنت قرار دارد و رونق بسیاری از کارها به دسترسی شبکه اینترنت مرتبط است.

وی به دانش آموزان با استعداد روستا اشاره کرد و افزود: فرقی بین فرزندان ما با فرزندان شما در این روستا نیست و ایجاد دسترسی به ارتباطات حداقل کاری است که می‌توانیم برای آنان انجام دهیم تا بتوانند در ساخت آینده کشور و منطقه نقش ایفا کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی و اینترنت پرسرعت و اتصال به شبکه ملی اطلاعات تا سه هفته آینده در این روستا خبر داد.

وی با اشاره به هزینه‌بر بودن پوشش ارتباطات در منطقه افزود: برای سیستان و بلوچستان یکهزارو ۷۰۰ کیلومتر فیبرنوری کشیده شده که یکهزار کیلومتر دیگر نیز در همین مدت کوتاه برای این استان در برنامه داریم.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بعد از سخنان خود در جمع اهالی این روستا حضور یافت و از نزدیک در جریان مشکلات ارتباطی آنان قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چهارمین روز از سفر خود به سیستان و بلوچستان برای بررسی وضعیت ارتباطات جنوب بلوچستان، دیدار و گفت وگو با سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در زمینه پیگیری اجرای پروژه فیبرگذاری در طرح توسعه و تکمیل ارتباطات سیستان و بلوچستان وارد شهرستان چابهار و بعد از ظهر امروز عازم منطقه دشتیاری شد.

توسعه شبکه فیبرنوری سیستان و بلوچستان 

آذری جهرمی در نشست بررسی وضعیت ارتباطی استان اظهارداشت: ما برای ساخت سایت‌های جدید در مناطق روستایی نیازمند ساخت ۵۳۲ کیلومتر فیبر نوری هستیم و با توجه به ناپایداری شبکه فیبر نوری در این استان ۶۰۰ کیلومتر فیبر نوری با ۱۴۳ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیز مصوب شده که برای پایدار سازی شبکه مخابرات ایران در این استان ساخته شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با برنامه‌ای که برای سیستان و بلوچستان تدوین شده این استان را به پایدارترین شبکه کشور تبدیل خواهیم کرد و ۳۲ رینگ فیبرنوری در سطح منطقه خواهیم داشت.

وی ادامه داد: با توجه به گستردگی جنوب سیستان و بلوچستان اجرای مسیرهای دسترسی به فیبر نوری در مناطق جنوب بیش از مناطق شمال استان خواهد بود.

جهرمی گفت: فاز نخست اجرای پروژه‌های ما در سیستان و بلوچستان یک ماهه است و در این فاصله تجهیزات زیرساختی را ارتقا خواهیم داد که این فاز تا سه هفته دیگر نتایج خودش را نشان خواهد داد و در این فاز بیش از ۲۴۰ روستا فرآیند اتصال شان به شبکه اینترنت پرسرعت به سرانجام خواهد رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها