کارشناسان سازمان ملل: ترامپ ناقض قوانین بین‌المللی است

تهران – ایرنا – کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کردند که اقدام دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا در عفو چهار نیروی شرکت بلک‌واتر که غیرنظامیان عراقی را در سال ۲۰۰۷ به قتل رساندند، نقض قوانین بین‌المللی است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «نیکلاس اسلاتن» در پرونده مرتبط با تیراندازی پیمانکاران آمریکایی در میدانی در بغداد و قتل ۱۴ غیرنظامی غیرمسلح عراقی به قتل درجه یک محکوم شد.

«پل اسلو»، «ایوان لیبرتی» و «داستین هرد» دیگر متهمان این پرونده نیز به کشتار داوطلبانه و اقدام به قتل محکوم شدند.

این چهار نفر که در شرکت خصوصیی امنیتی بلک واتر که متعلق به برادر وزیر آموزش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود، کار می کردند، جزو کسانی بودند که قبل از کریسمس طی حکم صادره کاخ سفید بخشوده شدند.

در همین حال، «جلنا آپاراس» رئیس یک گروه فعال سازمان ملل در زمینه استفاده از مزدوران گفت: بخشش پیمانکاران بلک واتر، بی حرمتی به عدالت و قربانیان قتل عام میدان نیسور و خانواده هایشان است.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، کنوانسیون های ژنو، کشورها را ملزم می کند از جنایتکاران جنگی بابت جنایاتشان مسئولیت بخواهند حتی زمانی که به عنوان پیمانکاران خصوصی امنیتی فعال هستند.

کارشناسان مزبور تاکید کردند که این بخشش ها، ناقض تعهدات آمریکا به قانون بین الملل است و قانون بشردوستانه و حقوق بشر را در سطحی جهانی تضعیف می کند.

این کارشناسان همچنین گفتند که دولت ها با اجازه دادن به پیمانکاران برای فعالیت با مصونیت در درگیری های مسلحانه، امکان نقض تعهدات شان به موجب قانون بشردوستانه را فراهم می کنند.

بخشش این افراد از سوی بسیاری در آمریکا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

ژنرال دیوید پترائوس و رایان کروکر فرمانده نیروهای آمریکایی و سفیر آمریکا در عراق در زمان وقوع این حادثه، اقدام ترامپ در عفو این افراد را به شدت زیانبار دانستند که به جهانیان این پیام را می دهد که آمریکایی های مستقر در خارج از این کشور می توانند شنیع ترین جنایات را با مصونیت مرتکب شوند.

در این میان، کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد که عموم در سطحی گسترده از این تصمیم حمایت می کنند و اقدام مزبور مورد پشتیبانی شماری از قانونگذاران جمهوریخواه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار جهان