۱۰ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۵
کد خبرنگار: 862
کد خبر: 84167769
۰ نفر

برچسب‌ها

تبادل نظر ایران و ترکیه درباره حج آینده 

تهران - ایرنا - مسئولان حج جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه امروز(چهارشنبه) در یک نشست ویدئو کنفرانسی شرکت و درباره حج آینده گفت وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، در این نشست مجازی حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و پروفسور علی ارباش رئیس سازمان امور دینی و بعثه حج ترکیه و رمزی بیرجان مدیرکل حج و عمره این سازمان به بیان نقطه نظرات خود درباره حج آینده پرداخته و بر آمادگی برای مشورت و تبادل نظر در راستای فراهم کردن زمینه مناسب برای برگزاری این کنگره عظیم معنوی درشرایطی که بیماری کرونا جهان را تحت تاثیر قرار داده، تاکید کردند. 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه و پیشگام می توانند نقش فراوانی در حوزه های حج و عمره در جهان اسلام ایفاء کنند، تاکید کرد: تشکیل و همکاری کارگروه ها می تواند به استفاده از تجربیات دو کشور برای بهینه سازی حج منجر شود.
نواب با بیان اینکه تست انسانی واکسن کرونای ساخت ایران روز گذشته(سه شنبه) در ایران آغاز شده، افزود: اقدامات لازم جهت کسب نظر مراجع عظام تقلید برای برگزاری حج در شرایط اضطرار ناشی از کرونا انجام و از نظر بهداشتی نیز شیوه نامه ها و راهکارهای لازم آماده شده است. همچنین سازمان حج و زیارت برای بررسی نحوه عملکرد در شرایط اضطراری 21 کارگروه  تشکیل داده تا در شرایط کرونا حج به خوبی انجام شود.

رئیس سازمان امور دینی و بعثه حج ترکیه نیز در این نشست شیوع کرونا را موجب محروم شدن مسلمانان از اجتماع در خانه خدا و مسجد نبوی در سال گذشته دانست و از تبادل تجربیات دو کشور در حوزه حج استقبال کرد. 
پروفسور علی ارباش همچنین از ایران و ترکیه به عنوان دو کشور پیشتاز در حوزه حج یاد و ابراز امیدواری کرد که اقدامات و آمادگی های دو کشورالگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد. 
رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست مجازی همکاری بین کشورهای اسلامی و عربستان را برای برگزاری فریضه حج یک ضروت دانست و گفت: آمادگی داریم با مسئولان حج ترکیه همکاری و دستورالعملی را در موضوع حج تهیه کنیم.
علی رضا رشیدیان با اشاره به آمادگی و انتظارات زائران دو کشور در سال گذشته و اعلام دیرهنگام برگزار نشدن حج تصریح کرد: طرف عربستانی تاکنون به صورت رسمی زمان برگزاری مذاکرات حج آینده را چه به صورت حضوری و چه غیر حضوری مشخص نکرده است. 
مدیرکل حج و عمره سازمان امور ترکیه هم به اقدامات صورت گرفته برای تقویت ارائه آموزشهای لازم به زائران این کشور در سایه استمرار بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: با توجه به فرصت تعطیلی حج، بدنبال تقویت زیرساخت های خود در این حوزه هستیم.
رمزی بیرجان از برنامه ریزی برای برگزاری نشستی بین المللی با دعوت از دست اندرکاران امور حج در ماه آوریل آینده خبر داد و گفت: در شرایط کنونی نیز در حال بررسی نحوه مقابله با کرونا هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

سرخط اخبار جامعه