هزار اثر برای نمایشگاه خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم دریافت شد

مشهد- ایرنا- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: تاکنون هزار اثر از ۲۸ کشور برای شرکت در نمایشگاه و کنفرانس جهانی "خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم" دریافت شده که پس از بررسی نهایی حدود ۲۰۰ اثر انتخاب خواهند شد.

حجت الله ایوبی روز چهارشنبه در جلسه برنامه ریزی برای برگزاری اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی "خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم و ۱۵ کشور دیگر" با عنوان "رقص قلم" در مشهد افزود: در یونسکو بخشی با عنوان خانه ابریشم وجود دارد و برنامه‌های فراوان در این بخش اجرا می شود.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز ششمین همایش بین‌المللی راه ابریشم در شهر همدان برگزار شد که اولین حضور پررنگ ایران در این همایش بود زیرا در این برهه زمانی چینی‌ها خود را امپراطور راه ابریشم قلمداد می‌کردند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: نگاه چینی‌ها به راه ابریشم کاملا اقتصادی است و اطلس راه ابریشم نیز در حال تدوین است که به صورت فیزیکی تهیه می شود.

وی افزود: خط و خوشنویسی یکی از هنرهایی است که هویت ایرانیان را نمایان می کند، ترکیه نیز ادعاهای بسیار در زمینه خط و خوشنویسی دارد و رویدادهای بسیاری در این کشور در این زمینه برگزار می‌شود.

ایوبی ادامه داد: تمامی کشورهای در مسیر راه ابریشم همچون چین، ژاپن و کره دارای خط خوشنویسی هستند و در جلسات برگزار شده برای برگزاری همایش راه ابریشم، استان خراسان رضوی و شهر مشهد را برای برگزاری این همایش، برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و آغاز نگارش اطلس راه ابریشم پیشنهاد کردیم و یک اجماع سیاسی در کشور پدید آمد تا این رویداد به بهترین نحو در شهر مشهد برگزار شود.

وی گفت: دو هفته گذشته هفته هنر افغانستان بود که بیش از ۱۵۰ هنرمند افغانستانی آثار خود را در این نگارخانه به نمایش گذاشتند که بازتاب خوبی را در کشور افغانستان به جا گذاشت، در حال حاضر نیز مقرر شده است از ابتدای بهمن ماه هر شب آثار چند کشور به صورت هم زمان در این نگارخانه رونمایی شود و به صورت زنده نیز با هنرمندان صحبت خواهد شد و آیین مشخصی برای هر شب نیز تدارک دیده شده است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران افزود: علاوه بر این به دلیل میزبانی شهر مشهد از این همایش، یک شب به صورت ویژه به هنرمندان شهر مشهد اختصاص خواهد یافت، همچنین انجمن خوشنویسان ایران نیز ۵۰ هنرمند همراه با دو اثر را انتخاب کرده‌اند و این آمادگی وجود دارد که تمامی آثار در نمایشگاه مشهد به نمایش گذاشته شود و در صورت برگزاری نمایشگاه در تهران، یک اثر نیز در تهران به نمایش گذاشته می‌شود.
وی ادامه داد: کنفرانس علمی نیز در این همایش برنامه ریزی شده است و ۲۰ هنرمند از کشورهای مختلف مقالات خود را ارسال کرده و در این مراسم سخنرانی خواهند داشت که مجموعه این سخنرانی ها منتشر خواهد شد.
ایوبی در خصوص "جشن نور" نیز گفت: شهر لیون فرانسه قدیمی ترین شهر در زمینه برگزاری جشن نور است. شهر مشهد، شمس الشموس و به نام نور و خور معروف است به همین دلیل می‌توانیم به این بهانه این جشن را در ایران راه اندازی کنیم و شهر مشهد پایه گذار این جشن شود، تلاش ما این است که یک اتفاق ارزشمند، فرهنگی و فاخر در شهر مشهد برگزار کنیم.
معاون برنامه ریزی شهردار مشهد نیز در این نشست گفت: با توجه به سابقه تاریخی ایران و جایگاه آن در جاده ابریشم قرار است نمایشگاهی با عنوان خوشنویسی جاده ابریشم با حضور ۳۰ کشور برگزار شود.
آیدا مهربان افزود: تلاش این است یک مراسم ارزشمند، فرهنگی و فاخر در شهر مشهد برگزار کنیم و در این راستا تمامی دستگاه های مرتبط پای کار خواهند بود.
معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز در این نشست گفت: ظرفیت‌های شهر مشهد برای برگزاری این رویداد در سطح ملی و بین المللی فراهم است و معاونت‌های فرهنگی و برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد برگزاری این رویداد را بر عهده خواهند داشت.

صدرا یوسفی افزود: یکی از دغدغه‌ها در این خصوص دستورات ستاد مقابله با کروناست که تاکنون اجازه بازگشایی به گالری ها و نمایشگاه ها را نداده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها