جمهوری آذربایجان: خرابکاری های جزیی مانع اجرای صلح قره باغ نمی شود

باکو - ایرنا – "پولاد بلبل اوغلی" سفیر جمهوری آذربایجان در روسیه گفت: موارد اندک خرابکاری ها در قره باغ نمی تواند مانع اجرای توافق سه جانبه آذربایجان ، روسیه و ارمنستان در باره صلح و آتش بس در این منطقه شود.

  به گزارش ایرنا ، بلبل اوغلی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری "ریا نووستی " روسیه افزود:برخی گروههای مسلح هنوز هم به فکر اقدام تلافی جویانه در قره باغ  هستند که آن هم منجر به بی ثباتی و ضرورت انجام تدابیر پیشگیرانه می شود .

  وی با اشاره به این که بطور کلی رژیم آتش بس در قره باغ رعایت می شود و  موارد  اندک نقض آن بروز کرده است، یادآور شد : با مشارکت فعال صلح بانان  روسی مستقر در منطقه و با هماهنگی نیروهای جمهوری آذربایجان ۱۰ دسامبر ( ۲۰ آذرماه ) از خرابکاری در روستاهای شهرستان  خوجاوند در قره  باغ جلوگیری شد .

  سفیر جمهوری آذربایجان همچنین خاطرنشان  کرد :  ۲۷ دسامبر ( ۷ دی ماه ) جاری یک گروه مسلح شش نفره ارمنی در روستای "  آقدام " شهرستان " خوجاوند " به نیروهای جمهوری آذربایجان حمله کردند که بر اثر آن یک نظامی کشته و یکی دیگر هم زخمی شدند اما در جریان اقدامات پیشگیرانه همه اعضای این گروه کشته شدند .

 بلبل اوغلی با تاکید بر اینکه به مناقشه قره باغ پایان داده شده  است ، افزود : آن عده از افراط گرایان باید متوجه این واقعیت شوند که پایان مناقشه به نفع منطقه خواهد بود .

به  گفته وی در حال حاضر فرصت های خوبی برای اجرای برنامه های اقتصادی و حمل و  نقل در منطقه ایجاد شده و جمهوری آذربایجان روند بازسازی مناطق آزاد شده در قره باغ را آغاز کرده است .

  جمهوری آذربایجان  توانست در درگیری های ۴۴ روزه که ششم مهر ماه بر سر قره باغ آغاز شد سرزمینهای اشغالی خود را از کنترل نیروهای ارمنی آزاد کند .

  این درگیری ها ۲۰ آبان ماه گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جهان