اخبار مناطق تهران، از احداث پارک ترافیک تا رفع دو گود پرخطر

تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه دو تهران اعلام کرد: نخستین پارک ترافیک این منطقه با هدف آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی در بوستان اشرفی آماده بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش ایرنا از شهرداری منطقه دو تهران، امیرحسین حیدرنیا روز چهارشنبه در این باره گفت: عابرین پیاده و کودکان در حوادث ترافیکی از آسیب پذیرترین اقشار هستند و پیشگیری از این امر نیازمند راهبردهای آموزشی و اجرای پروژه های علمی و عملی است بر همین اساس احداث پارک ترافیک می تواند با ایجاد محیطی کاملاً ایمن به روش بازی قوانین راهنمایی و رانندگی را به کودکان آموزش داد.

وی افزود: پارک ترافیک منطقه ۲ به مساحت ۳ هزار متر مربع در بوستان اشرفی در حال احداث است وبراساس برنامه پیش بینی شده در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

حیدرنیا  اظهار داشت: در این پارک شبکه‌ بزرگراهی، معابر، بلوارهای شریانی، معابر بن بست، میدان‌ها، تقاطع، گذرگاه‌های عابر پیاده مسیردوچرخه، پل عابرپیاده، ایستگاه های حمل و نقل عمومی وساختمان های اداری و آموزشی برای یادگیری بهتر دانش‌آموزان تعبیه شده است.

وی  با بیان اینکه با بهره برداری از پارک ترافیک  کودکان می توانند در قالب تفریح و بازی آموزش ها و قوانین لازم را آموزش ببینند افزود: آموزش فرهنگ ترافیکی به کودکان، موثرترین و مطمئن‌ترین راه آموزش است زیرا متضمن درک و اجرای درست کاربران آینده از قوانین و مقررات ترافیکی است.

به گزارش ایرنا منطقه ۲ شهرداری تهران در شمال‌شرقی میدان آزادی قرار دارد؛  این منطقه از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح و از شرق به بزرگراه شهید چمران محصور است.

محله‌های پونک، آریاشهر یا صادقیه، شهرآرا، ستارخان، فرحزاد،  گیشا، شهرک ژاندارمری یا مرزداران، شهرک غرب، سعادت‌آباد و طرشت از محله‌های این منطقه است.

تدارک وبینار و پیام های آموزشی چهارشنبه های معلولان در منطقه ۱۹

معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه ۱۹ از اجرای ویژه برنامه چهارشنبه های معلولان در قالب وبینار و پیام های آموزشی در فضای مجازی خبر داد.

مهدی بصیری چهارشنبه های معلولان را اقدامی مؤثر در تعامل سازنده با این قشر و درک مناسب از وضعیت اجتماعی و فرهنگی آنان دانست و گفت: در این برنامه مجازی تلاش بر این است تا علاوه بر توجه بیشتر به نیازهای افراد دارای معلولیت، گام های مثبتی نیز در راستای رفع مشکلات و مسائل مربوط به این قشر  با تکیه بر توانایی ها و ظرفیت های معلولان ساکن در محلات و نیز امکانات و پتانسیل های موجود مدیریت شهری برداشته شود.

وی تصریح کرد: ویژه برنامه چهارشنبه های معلولان تنها ویژه این قشر نبوده و درهمین راستا نیز شهروندان علاقه‌مند به این برنامه می توانند ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۱۰ دی از طریق صفحه اینستاگرام اداره سلامت منطقه به نشانی shahrdari۱۹_salamat بصورت مستقیم در وبینار آموزشی چهارشنبه های معلولان شرکت کنند، ضمن اینکه به منظور ارتقاء آگاهی و احقاق حقوق افراد دارای معلولیت، چهارشنبه هر هفته نیز یک پیام آموزشی در این خصوص تهیه و در فضای مجازی منتشر می شود.

به گفته بصیری در این برنامه از مدیر عامل جامعه معلولین ایران، رئیس علمی کاردرمانی ایران و معاون اسبق توانبخشی بهزیستی استان تهران نیز دعوت شده است تا از نگاه جامعه معلولان به مقوله حقوق افراد دارای معلولیت بپردازند و در پایان برنامه نیز از مطالب ارائه شده سوالاتی مطرح و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.

به گزارش ایرنا منطقه ۱۹ شهرداری تهران با وسعت  ۸۹ کیلومترمربع در جنوب شهر تهران واقع شده و با مناطق ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۲۰ شهرداری همجوار است؛  این منطقه از شمال به اتوبان جوانه، از جنوب به اتوبان آزادگان، از شرق به اتوبان نواب، خیابان بهمنیار و از غرب به اتوبان آیت‌الله سعیدی محدود می‌شود.

منطقه ۱۹ دارای پنج ناحیه و ۱۲ محله است که خانی‌آباد نو، شهرک شریعتی، عبدل‌آباد، نعمت‌آباد، صالح‌آباد، دولتخواه، شهرک احمدیه و شهرک بخارائی از جمله محله‌های این منطقه است.

همچنین کوره‌های آجرپزی، میدان تره‌بار مرکزی شهر تهران، بهشت زهرا، مرقد مطهر امام راحل (ره)، مرکز خرید و فروش همگانی خودرو از مکان‌های شاخص منطقه ۱۹ به شمار می‌رود.

رفع خطر از ۲ گود منطقه ۹

سرپرست معاونت معماری و شهرسازی منطقه ۹ اعلام کرد: دو گود پرخطر در منطقه ۹ شناسایی شده که یکی از آنها با اجرای سازه نگهبان و دیگری با شروع عملیات ساختمانی رفع خطر انجام می شود.

سید علی شریفی درباره گودهای پرخطر این منطقه با بیان اینکه دو گود پرخطر در این منطقه وجود دارد که هر دو متعلق به یک شخص است، گفت: اخیرا طی مذاکراتی که انجام شده کارشناس رسمی دادگستری تایید کرده که فعلاً رفع خطر از گود واقع در خیابان هاشمی انجام و سازه نگهبان آن اجرا شده است.

وی با بیان اینکه این گود با عمق ۲۰ متری حدود ۱۰ سال بود که رها شده بود، افزود: از همان سالهای اولیه گودبرداری، عملیات ساختمانی آن شروع شده و در مقاطع مختلف پیشرفت‌های نیز داشت. اما بعد از مدتی دیوان عدالت پروانه آن را باطل کرد و عملیات ساختمانی آن به تعویق افتاد. دلیل این ابطال نیز مسائلی بود بر سر مالکیت زمین و محدوده مشخص آن بین شهرداری و مالک به وجود آمد.

شریفی ادامه داد: امسال شهرداری منطقه ۹ نسبت به صدور پروانه ای که به تصویب کمیسیون ماده پنج رسیده، اقدام کرد و مشکلات آن حل شد و در حال حاضر مالک باید پروانه جدیدی که با مالکیت و حدود و ثغور زمین هماهنگی دارد اخذ و عملیات ساختمانی را انجام دهد.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۹ با بیان اینکه در بخش ساخت و ساز اعمال فشار از سوی شهرداری در زمانی که ساختمانی در حال ساخته شدن است یا مرحله گودبرداری است بیشتر است، توضیح داد: در این مرحله وقتی ممانعت از ساخت و ساز صورت گیرد مالک ملزم به رعایت اصول ایمنی می شود اما چالش اصلی جایی به وجود می آید که مالک، ملک را رها می‌کند؛ در این مرحله چون عملیاتی انجام نمی‌شود که از آن جلوگیری شود، اعمال فشار از سوی شهرداری نیز وجود ندارد و در واقع شهرداری مجبور می شود که برای هر گونه اقدامی حکم‌قضایی اخذ کند.

وی یکی از مشکلات را در این وضعیت، زمانبر بودن اخذ حکم قضایی عنوان کرد و افزود: علاوه بر این حتی اگر با حکم قضایی اقدامی برای آن انجام دهیم و حتی با توجه به اینکه مسئولیت رفع خطر با شهرداری است اما از یک طرف ردیف بودجه ای برای این کار وجود ندارد و از طرف دیگر ساده‌ترین اقدام می‌تواند پر کردن آن گود باشد که در آن صورت نیز مالک پس از آن می تواند از شهرداری به دلیل آسیب رساندن به فونداسیون یا سازه شکایت کند، چرا که در حکم قضایی صراحتاً اعلام نشده که برای رفع خطر چه کاری می تواند انجام شود و قید نشده که اگر رفع خطر منجر به آسیب به سازه شود چه باید کرد. در واقع جزئیات آن در حکم مطرح نمی‌شود، بنابراین در نتیجه شهرداری باید پاسخگو باشد.

شریفی با اشاره به گود دیگری در ناحیه ۲ که متعلق به همین مالک است، گفت: این گود مساحت، عمق و خطر کمتری دارد و از سالها پیش اقداماتی توسط مالک انجام شده و در حال حاضر نیز مالک آماده شروع عملیات ساختمانی و احداث سازه است که با این کار خطر آن نیز مرتفع می شود.

به گفته معاون شهرداری معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۹ سایر گودهای منطقه جزو گودهای پرخطر محسوب نمی‌شوند.

به گزارش ایرنا، منطقه ۹ شهرداری تهران در غرب شهر تهران قرار دارد، این منطقه از ۲ ناحیه تشکیل شده و دارای هشت محله است که ناحیه یک شامل سه محله و ناحیه ۲ شامل پنج محله است.

استاد معین، دکتر هوشیار، دستغیب، امام زاده عبدالله(ع)، مهر آباد، شمشیری، سر آسیاب و فتح صنعتی از محله‌های منطقه ۹ است و فرودگاه مهرآباد، پادگان جی، پارک المهدی از مهمترین اماکن این منطقه به شمار می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها