طرح زوج و فرد در هسته مرکزی اصفهان از پنجشنبه اجرا می‌شود

اصفهان- ایرنا - رییس پلیس راهور استان اصفهان گفت: طرح ترافیکی زوج و فرد در کلانشهر اصفهان از روز پنجشنبه با هدف کاهش آلودگی هوا و تا اطلاع ثانوی اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، طرح ترافیکی زوج و فرد در کلانشهر اصفهان در سال جاری بارها بدلایلی مانند کاهش آلودگی هوا و ترددها بمنظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اجرا و سپس متوقف شده است.

سرهنگ محمدرضا محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان از فردا طرح زوج و فرد از ساعت ۹ تا ۱۴ و ۱۶ تا ۲۱ در هسته مرکزی کلانشهر اصفهان اجرا می شود.

وی با بیان اینکه امشب محدودیت تردد از ساعت ۲۱ تا چهار صبح در اصفهان اعمال می شود، تصریح کرد: با توجه به اعلام رنگ بندی جدید شهرستان های استان اصفهان و قرار گرفتن همه آنها در وضعیت زرد، باید منتظر مصوبه جدید ستاد مقابله با کرونا برای چگونگی اجرای این محدودیت در شب های آینده باشیم.

بر اساس جدیدترین رنگ بندی همه گیری کووید ۱۹، همه ۲۴ شهرستان استان اصفهان در وضعیت زرد قرار گرفتند.

رییس پلیس راهور اصفهان درباره تغییرات مکرر در اجرای طرح زوج و فرد، خاطرنشان کرد: ما فقط مجری مصوبه ها هستیم و این تصمیم ها در کارگروه ها و ستادهای مربوطه گرفته می شود.

محمدی با اشاره به تشدید برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی از ابتدای دی ماه امسال، اظهار داشت: در ۱۰ روز گذشته حدود ۲۰ هزار خودروی سبک و سنگین در اصفهان در جهت کاهش آلودگی هوا، اعمال قانون شدند.

رییس پلیس راهور استان اصفهان افزود: از ابتدای دی ماه تا کنون سه هزار خودروی دودزا، هشت هزار و ۵۹۷ خودروی فاقد معاینه فنی و هفت هزار و ۸۵۲ کامیون بدلیل دودزا بودن یا تردد داخل شهر اعمال قانون و یکهزار و ۲۳۴ خودرو بدلیل نقص فنی و آلایندگی هوا به تعمیرگاه اعزام شد.

وی با بیان اینکه بدون شک خودروهای دودزا و دارای نقص فنی در آلودگی هوای اصفهان نقش دارند، تصریح کرد: ترددها خودروها بدلیل محدودیت های ناشی از کرونا در اصفهان کاهش یافته اما آلودگی هوا کمتر نشده است و بنظر می آید صنایع نیز نقش بسزایی در این زمینه دارند.

رییس پلیس راهور اصفهان از مردم خواست تا در روزهای آینده که شرایط انباشت آلایندگی هوا در اصفهان وجود دارد تا حد ممکن از تردد و استفاده از خودروهای تک سرنشین خودداری کنند.

به گفته حجت الله غلامی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، وسایل حمل و نقل عمومی درون و برون شهری و وسایل حمل و نقل کارخانه‌ها، ادارات، ارتش، فولاد مبارکه و ذوب آهن باید سه ماه یکبار معاینه فنی شوند.

کلانشهر اصفهان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و بطور میانگین روزانه ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو در آن، تردد می‌کند.

مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط زیست روز چهارشنبه وضعیت هوای کلانشهر اصفهان را در همه ایستگاه‌های سنجش، قرمز و ناسالم برای عموم و میانگین شاخص کیفیت هوا را ۱۷۸ (AQI ) اعلام کرد؛ هوای این کلانشهر از ابتدا تا دهم دی ماه در پنج روز در وضعیت ناسالم برای عموم قرار داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها