پنج هزار دانشجو در جشنواره قرآن و عترت دانشگاه پیام نور شرکت کردند

یزد-ایرنا- رییس دانشگاه پیام نور یزد گفت: نزدیک به پنج هزار دانشجو در بیست و چهارمین جشنواره کشوری قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور به میزبانی یزد شرکت کردند.

محمدحسین مهدوی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: جشنواره کشوری قرآن و عترت همه ساله با هدف اعتلای دانش، ایمان و تقویت اخلاق و بصیرت دینی دانشجویان و  زمینه سازی انس و الفت آنان با قرآن کریم و سیره معصومین(ع) و تدبر و عمل به آن آموزه ها برگزار می شود. 

وی با بیان اینکه استان یزد میزبان این جشنواره کشوری است، ادامه داد: این دوره از مسابقات شامل شش بخش آوایی، معارفی، پژوهشی، ادبی، هنری، فناوری و مجموعا دارای ۳۱ رشته می باشد.

دبیر این جشنواره، بخش آوایی مسابقات را شامل رشته های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ قرآن، دعا و مناجات خوانی ذکر کرد و اظهار داشت: آثار رشته های قرائت، ترتیل، دعا و مناجات خوانی تا ۳۰ آذر ماه از استان های مختلف دریافت و برای داوران کشوری ارسال شده است و  مسابقه رشته های حفظ ۲۳ تا ۲۵ دی ماه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می شود.

وی درباره بخش معارف این مسابقات هم گفت: در رشته های آشنایی با احادیث اهل بیت(ع)، سیره معصومین(ع)، مفاهیم نهج البلاغه، مفاهیم صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن کریم، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم، احکام، پرسمان معارفی و سبک زندگی اسلامی ایرانی مسابقات به صورت متمرکز و الکترونیکی برگزار و منتخبان این بخش معرفی شدند.

مهدوی نژاد اضافه کرد: پس از دریافت آثار بخش پژوهشی مسابقات شامل مقاله نویسی و تلخیص کتاب، بخش فناوری شامل تولید نرم افزار و اپلیکیشن، بخش هنری شامل رشته های خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، تذهیب، معرق، منبت، فیلم  کوتاه، طراحی پوستر و بخش ادبی شامل رشته های شعر، داستان نویسی و نمایشنامه نویسی نفرات برتر معرفی شدند.

وی با بیان اینکه قریب پنج هزار دانشجو از دانشگاه های پیام نور سراسر کشور در این مسابقات شرکت کردند، گفت: از این  تعداد ۶۵ درصد را خواهران و ۳۵ درصد را برادران تشکیل داده اند و  استان یزد با ۲۷۶ نفر شرکت کننده رتبه پنجم میزان شرکت کنندگان را دارا است. 

رئیس دانشگاه پیام نور یزد به آمار شرکت کنندگان در بین مراکز پیام نور در استان اشاره کرد و افزود: دانشگاه پیام نور مرکز بافق با ۷۱ نفر، مرکز ابرکوه با ۵۹ نفر و مرکز تفت با ۵۳ نفر، بالاترین آمار ثبت نامی در بین مراکز و واحدهای استان را داشته اند.

استان یزد بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها