قوه قضاییه برخورد قانونی و سخت با فساد را در دستور کار خود دارد

مشهد- ایرنا- جانشین معاون دادستان عمومی و انقلاب استان خراسان رضوی گفت: قوه قضاییه بر اساس وظایف ذاتی خود برخورد قانونی و سخت با انواع فساد اداری و اقتصادی را در دستور کار خود دارد.

صادق غرابادیان روز چهارشنبه در نشست با نمایندگان رسانه های استان افزود: در شرایط فعلی با یک هجمه اقتصادی همه جانبه از سوی دشمنان نظام مواجه هستیم لذا تمام امکانات خود را باید در راستای مبارزه با این پدیده شوم بکار گیریم.

وی ادامه داد: برخورد با این معضل اجتماعی از گذشته نیز در دستگاه قضایی وجود داشت اما اکنون رییس قوه قضاییه به صورت جدی به دنبال قانونمند کردن و نظام‌مند کردن است و برای مبارزه با فساد اقتصادی گام برداشته است.

جانشین معاون دادستان عمومی و انقلاب استان خراسان رضوی گفت: بر اساس قانون اساسی، تظلم خواهی و پیشگیری از وقوع جرم، رسیدگی به جرایم و بازرسی در حیطه وظایف قوه قضاییه است و رسیدگی به موضوع ترک فعل مدیران که منجر به واردن آمدن خسارت به اموال عمومی شود نیز در سند تحول قوه قضاییه از جایگاه خاصی برخوردار است.

وی افزود: در سند تحول قوه قضاییه تامین و حفظ حقوق عامه بسیار مورد تاکید قرار دارد که نقض این حقوق موجب سلب امتیاز از مردم می‌شود و در راستای اجرای این مفاد مهم چهار نهاد سازمان بازررسی، دادستانی ها، دادستانها و دیوان عدالت اداری مجری هستند.

غرابادیان ادامه داد: در سال ۹۹ دستورالعمل نحوه مقابله با "ترک وظایف مدیران و کارمندان" نیز ابلاغ شد که بر اساس آن چنانچه مدیر یا کارمند دستگاه از فساد منجر به تضییع اموال عمومی در زیرمجموعه خود اطلاع داشته و آن را به اطلاع دستگاههای مافوق خود نرساند محکوم به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و انفصال از خدمت از ۶ ماه تا ۲ سال خواهد شد.

وی گفت: در سیل اخیر خوزستان ترک فعل برخی مدیران و سهل انگاری آنها موجب واردآمدن خسارت های فراوان به اموال عمومی و مردم شد، پرونده تخلف مالی در اداره مالیات استان نیز از جمله همین پرونده های ترک فعل است که مورد بررسی قرار گرفت و مدیر مربوطه عزل و به دستگاه قضایی معرفی شد که پرونده در دست بررسی است، واقعه خودکشی ساجده در بهزیستی مشهد نیز بخشی از اهمال و ترک فعل رییس آن مرکز بود که مقررات مربوطه نسبت به جوانان تحت پوشش را انجام نداده بود که این پرونده نیز در یکی از شعب قضایی در دست بررسی است.

جانشین معاون دادستان عمومی و انقلاب استان خراسان رضوی گفت: بررسی پرونده هلدینگ آفتاب در قوه قضایی نیز تاکنون منجر به دستگیری چند نفر شده است ، در رسیدگی قضایی همیشه بهترین تاثیر در رسیدگی فوری و دقیق است و به همین دلیل موضوع ترک فعل مدیران را به صورت فوق العاده رسیدگی می‌کنیم اما موضوعاتی مثل تصرف اراضی یا ساخت و ساز های غیر مجاز به دلیل پیچیدگی های خاص مستلزم زمان بیشتری است، در برخی از موارد در ظاهر جرمی واقع نمی‌شود اما مشخص است که نتیجه برخی از کارها منجر به تضییع اموال عمومی می‌شود که در این موارد نیز دادستانی ورود می‌کند، در صورتی که دستگاه اجرایی اقدامی را برای برگشت حقوق عمومی نداشته باشد دادستان مکلف به طرح اقامه دعوا است ، دادستان مدیریت کلیه حقوق یک شهر را به عهده دارد و پنج هزار وظیفه دارد که بخشی از آن ناظر به حقوق عامه است.

وی افزود: در پرونده شهر آرا نیز که در آن یک سری موافقت های اصولی بدون ضابطه قانونی و واگذاری بیلبوردها را داشتیم مصداق ترک فعل بود که به آن ورود کردیم ، در زمان حاضر امکانات لازم برای ایجاد مجتمع مستقل رسیدگی به مفاسد اقتصادی در استان را نداریم اما شورای راهبردی مبارزه با مفاسد اقتصادی را با پنج زیرکمیته با استفاده از کار شناسان و بازپرسان خبره تشکیل داده‌ایم که تاکنون فواید و نتایج اثر بخش در رسیدگی به پرونده‌ها داشته است.

غرابادیان ادامه داد: با ورود به پرونده استخدامی‌های شهرداری نیز اکنون ماهیانه یک میلیارد تومان برگشت اموال داریم، تمامی اموال هلدینگ آفتاب توقیف شده و پرونده آن در درست بررسی است، پرونده آبادگران نیز به دلیل پیچیدگی های خاص همچنان در دست بررسی است و پرونده پرداخت پاداش (سکه‌های طلا) توسط تعاونی اعتبار میزان به جمعی از قضات استان برخلاف آنچه در فضای مجازی شایع شده مختومه نشده بلکه به مراجع بالاتر ارجاع داده شده است، در زمینه برخورد با پرونده های زمین خواری نیز کوچکترین چشم پوشی نداریم و امکان ندارد جز عمل به قانون توصیه دیگری را بپذیریم.

وی در باره ساماندهی کارتن خوابها و کودکان کار در مشهد نیز گفت: ساماندهی این افراد از مدتی قبل با همکاری نهادهای مربوطه آغاز شده و اغلب کودکان کار شناسایی شده و روسای آنان دستگیر و روانه زندان شده‌اند و سرپناهی برای این کودکان تامین شده است و ساماندهی این مشکلات به طور اساسی در دست پیگیری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها