مدیرکل حفاظت محیط زیست: هوای البرز در وضعیت اضطرار قرار گرفت

کرج - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد که کیفیت هوای این استان هم اکنون برای تمام گروه ها ناسالم و در وضعیت اضطرار قرار گرفته است.

فردین حکیمی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس آخرین داده های ایستگاه های سنجش آلودگی هوا، شاخص برخط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵) در بیشتر شهرستان های استان در محدوده قرمز و بالاتر از عدد ۱۵۰ قرار دارد.

وی افزود: بر اساس همین گزارش شاخص آلودگی در شهرستان ساوجبلاغ ۱۶۰ و در شهرستان کرج ۱۶۵ و نظرآباد ۱۵۳ بوده و در شهرستان فردیس نیز در همین حدود می باشد.

حکیمی یادآور شد: در روزهای اخیر به دلیل پایداری وضعیت هوا و نبود باد مناسب، به دلیل سرمای هوا دچار پدیده وارونگی هوا شده ایم که بنا بر پیش بینی هواشناسی استان میزان این آلودگی افزایش خواهد یافت.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز، به اقدامات در وضعیت قرمز اضطرار اشاره کرد  و از جمله توصیه های عمومی که بایستی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود را مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، عنوان کرد.

وی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز، خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.

استان البرز دارای ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا است.

هوای استان البرز از ابتدای مهرماه تاکنون ۲۲ روز در حالت ناسالم برای گروه های حساس ۱۵ روز ناسالم برای تمام گروه ها قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها